Latem przestawiamy się na inny rodzaj pielęgnacji i makijażu. Nasza skóra powinna być lepiej chroniona przed słońcem, a make-up prawie niewidoczny. Dlatego szczególnie ważne jest wprowadzenie letnich zmian w naszych kosmetyczkach – warto nieco je odchudzić, zamieniając mocno kryjące podkłady i wyraziste cienie po powiek na ich „lżejsze” odpowiedniki. Które kosmetyki na lato wybrać?
Kosmetyki na lato – makijaż
Letni makijaż to przede wszystkim naturalność. Rozświetlona, podkreślona bronzerem cera, wytuszowane rzęsy i delikatne „podbicie” naszego naturalnego koloru ust da nam niezwykle modny i uniwersalny efekt „no make-up”. Dlatego makijażowe kosmetyki na lato warto ograniczyć do kilku podstawowych i sprawdzonych produktów:
- Krem BB
Latem warto zamienić kryjący podkład na krem BB. Ma lżejszą konsystencję, a przy tym bardzo często posiada również filtr SPF. Dzięki temu nasza cera zyska wyrównany koloryt bez zbędnego obciążenia i zatykania porów oraz będzie chroniona przed słońcem.
- Bronzer
Opalona twarz zyska jeszcze ładniejszy kontur, jeśli lekko przyciemnimy strategiczne miejsca bronzerem. Możemy wybrać kosmetyk matowy lub z lśniącymi drobinkami, które dodatkowo rozświetlą cerę. Bronzer najlepiej nakładać na kształt cyfry 3 – od środkowej linii włosów do skroni, następnie pod kośćmi policzkowymi, a na koniec na linii żuchwy.
- Rozświetlacz
Konturowanie twarzy latem możemy wykonać również przy użyciu rozświetlacza. Ten kosmetyk pięknie odbija światło i wydobywa wszystkie atuty kształtu naszej twarzy. Rosnąca popularność rozświetlaczy sprawia, że ich wybór jest bardzo szeroki – możemy wybrać produkty w kredce, sztyfcie czy w tradycyjnej, sprasowanej formie. Bez względu na jego rodzaj, rozświetlacz nakładamy na szczyty kości policzkowych, pod łukami brwiowymi, na środek nosa, czoła i brody oraz nad łukiem Kupidyna.
- Błyszczyk do ust
Na urlopie rzadko kiedy mamy czas na precyzyjne wykonanie makijażu ust. Dlatego zamiast szminek w ciemnych kolorach lepiej wybrać błyszczyk. Jego aplikacja jest niezwykle szybka i prosta, a blask na ustach świetnie wpisze się w wakacyjne klimaty. Jeśli jednak nie jesteśmy fankami mocno błyszczącego efektu, możemy zdecydować się na pomadkę w kolorze nude, jak najbardziej zbliżonym do naszych ust. Dzięki temu nie będziemy musiały poświęcać dużo czasu na jej precyzyjne nałożenie.
- Tusz do rzęs
Aby uzyskać naturalny i lekki look, wystarczy wytuszować rzęsy, a powieki pozostawić soute. Jeśli zależy nam na tym, aby maskara utrzymała się na rzęsach po krótkiej kąpieli w morzu lub jeziorze, sięgnijmy po produkt wodoodporny. Możemy również zdecydować się na tusz w innym kolorze niż standardowa czerń – na wakacjach świetnie sprawdzą się turkusy i fiolety. Wytuszujmy kolorem całe rzęsy lub tylko ich końcówki – dzięki temu zyskamy oryginalny efekt.
- Cienie do powiek
Choć cienie do powiek w intensywnych kolorach dobrze wpisują się w letnie klimaty, warto postawić na delikatny makijaż oczu. Unikniemy w ten sposób ryzyka rolowania się cieni, a nasza delikatna skóra powiek uda się na zasłużone wakacje. Dobrym pomysłem będzie użycie cienkiej warstwy cienia w cielistym odcieniu. Fanki intensywnych odcieni mogą użyć kolorowego eyelinera i narysować nim pojedynczą kreskę na powiece.
Kosmetyki na lato – pielęgnacja
Letnia pielęgnacja powinna skupiać się przede wszystkim na ochronie skóry, która narażona jest na promieniowanie UVA i UVB. Nie możemy jednak zapominać o dbaniu o nią również po skończeniu opalania – podstawą jest odpowiednie nawilżenie. Pamiętajmy także o pielęgnacji włosów, którym latem grozi przesuszenie i podatność na złamania.
- Kremy z filtrem
Kremy z filtrem to absolutny must have w letniej kosmetyczce. W zależności od fototypu naszej skóry, możemy zdecydować się na SPF 15, 20, 30 lub 50. Dzięki odpowiedniej ochronie unikniemy oparzeń i zminimalizujemy ryzyko zachorowania na raka skóry. Sprawimy także, że nasza skóra dłużej zachowa jędrność i młodzieńczy wygląd. Niezwykle istotne są przy tym zasady bezpiecznego opalania, które powinniśmy poznać przed udaniem się na plażę lub spacer nasłonecznioną promenadą.
- Mleczko chłodzące po opalaniu
Czasami pomimo stosowania właściwej ochrony, nie udaje nam się uniknąć podrażnień spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce. W takiej sytuacji nieoceniony okaże się chłodzący balsam po opalaniu, który chłodzi, nawilża i koi rozpaloną skórę. Produkty tego typu ograniczają również utratę wody z naskórka oraz usuwają nieestetyczne spękania.
- Krem nawilżający
Skóra wystawiona na promienie słoneczne zachowuje się dokładnie tak jak nasz organizm – domaga się dodatkowego nawodnienia. Dlatego codziennie powinniśmy sięgać po kremy nawilżające i smarować dość grubą warstwą cała powierzchnię naszego ciała. Nawodniona skóra staje się nie tylko elastyczna, miękka i miła w dotyku, ale także bardziej odporna na ewentualne podrażnienia wywołane ekspozycją na słońce.
- Maska do włosów
Często o tym zapominamy, ale włosy również narażone są na szkodliwe skutki promieniowania UVA i UVB. W czasie upałów pamiętajmy więc o ich odpowiedniej ochronie, jaką zapewnią nawilżające maski do włosów (stosowane co najmniej przez 15 minut po umyciu włosów) oraz specjalne spreje z filtrami. Nośmy także kapelusze i unikajmy suszenia włosów na słońcu, co niestety często zdarza się po morskiej kąpieli.
- Płyn micelarny
Płyny micelarne to świetne rozwiązanie na letni demakijaż. Dzięki nim zmyjemy bowiem nie tylko oczy, ale również całą twarz i skórę dekoltu. Zaoszczędzimy tym samym miejsce w kosmetyczce oraz pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń, które w ciągu dnia nagromadziły się na naszej skórze. Płyn micelarny łączy w sobie działanie płynu do demakijażu i toniku, więc równocześnie oczyszcza i wyrównuje poziom pH naszej skóry.
- Woda termalna
Jeśli chcemy dostarczyć naszej skórze porcję nawilżenia w ciągu dnia, sięgnijmy po wodę termalną. Dzięki poręcznemu atomizerowi, możemy spryskać nią twarz – niezależnie od tego, czy mamy na sobie makijaż. Woda termalna przyniesie szybką ulgę naszej przesuszonej skórze, łagodząc podrażnienia i chroniąc przed działaniem wolnych rodników.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.