Skóra twarzy i ciała narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych szczególnie w okresie letnim, kiedy słońce świeci najmocniej. Z tego powodu konieczne jest stosowanie odpowiedniego kosmetyku z wysokim faktorem, który stanowi ochronę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA i UVB. Jest to niezwykle ważne, gdyż kremy i balsamy z wysokim filtrem SPF chronią przed uszkodzeniami włókien kolagenowych, fotostarzeniem, poparzeniami i przebarwieniami słonecznymi oraz rakiem skóry. Z tego powodu ekspozycja ciała na słońce powinna być poprzedzona zaaplikowaniem kosmetyku ochronnego. Warto wskazać, że filtry słoneczne zawierają nie tylko profesjonalne kremy, balsamy czy olejki, ale również naturalne oleje i składniki roślinne. Należy jednak podkreślić, że żadne z naturalnych filtrów nie zagwarantują odpowiedniej, skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV. Z tego powodu, nie mogą być one stosowane jako samodzielne filtry, gdyż są porównywalne do wartości faktora SPF rzędu 2-10. Dodatkowo, większość naturalnych filtrów roślinnych ma zdolność pochłaniania głównie promieniowania UVB, nie chroni jednak przed promieniami UVA. Dlatego też, działanie filtrów naturalnych powinno być wzmocnione poprzez zastosowanie filtrów mineralnych lub chemicznych. Niemniej jednak należy wskazać, że oleje roślinne pomimo niskiej ochrony przeciwsłonecznej, mają wiele innych korzystnych właściwości dla skóry, między innymi działają jak antyutleniacze, dzięki czemu mają zdolność niszczenia powstałych pod wpływem promieniowania UVA wolnych rodników. Jakie zatem oleje roślinne są naturalnymi filtrami UV?
Olej kokosowy – naturalny filtr UV
Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, stosowany jest jako balsam do ciała, krem na trądzik oraz maska do włosów. Ponadto, jest również doskonałą alternatywą dla kremów czy balsamów do opalania. Olej kokosowy wykazuje bowiem działanie blokujące promienie UV oraz chroniące skórę przed nadmiernym wysuszeniem, gdyż odbudowuje naturalny, ochronny filtr lipidowy na skórze. Jest bogatym źródłem witamin, lipidów i antyutleniaczy, dlatego skutecznie chroni skórę przed fotostarzeniem i wolnymi rodnikami.
Masło Shea
Masło Shea otrzymuje się z nasion drzewa masłowego, które jest znane również jako masło karite lub olej z masłosza. Wykazuje ono niezwykłe właściwości odmładzające i kojące. Zawarte w maśle Shea substancje, wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry, wpływając na poprawę jej elastyczności. Stanowi również naturalny filtr przeciwsłoneczny, gdyż chroni przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA i UVB. Co ważne, masło Shea jest niezwykle delikatne, dlatego może być nakładana na całe ciało, nawet pod wrażliwe okolice oczu.
Melanina
Melanina zaliczana jest do naturalnych filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ ma zdolność częściowego pochłaniania oraz rozpraszania promieniowania UV, które pada na skórę. Co ważne, wykazuje ochronę przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB, niemniej jednak jej właściwości ochronne nie są wysokie, gdyż można je porównać do faktora SPF 2-3, przez co jest mało skuteczna. Należy zatem wskazać, że melanina stanowi głównie dodatek do kosmetyków – balsamów i kremów do opalania – zawierających typowe filtry mineralne lub fizyczne. Warto jednak podkreślić, że melanina eliminuje wolne rodniki, nawet wtedy, kiedy zostanie zastosowana w bardzo małych stężeniach. Co ważne, skuteczność działania melaniny wzrasta, jeżeli stosowana jest z witaminą E.
Wyciąg z arniki górskiej
Wyciąg z arniki, który zastosowany jest w stężeniu około 3%, wykazuje działanie ochronne przed szkodliwymi promieniami UV – zarówno w zakresie UVA i UVB. Ponadto wyciąg z kwiatów arniki wspomaga krążenie krwi, wzmacnia naczynka krwionośne, a także działa przeciwzapalnie i pomaga zmniejszyć zaczerwienienia. Z tego powodu, bardzo często znajduje się w składzie kosmetyków dedykowanych dla skóry z problemami naczyniowymi – cery naczynkowej.
Juglon
Juglon jest naturalnym barwnikiem roślinnym, uzyskiwanym z liści lub łupinek orzecha włoskiego. Wykazuje on niewielkie właściwości, chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, gdyż absorbuje promieniowanie z zakresu UVB oraz częściowo w paśmie UVA, zwłaszcza wówczas, gdy zostanie zastosowany w większym stężeniu.
Kwas ferulowy
Kwas ferulowy jest związkiem, który naturalnie występuje w wielu roślinach – głównie liściach, korze i nasionach drzew iglastych, a także w ziarnach ryżu, kukurydzy, pszenicy i żyta. Wykazuje właściwości, które umożliwiają absorbowanie promieniowania UV z zakresu promieni UVB. Ponadto działa antyoksydacyjne, dlatego jest pomocny w walce z wolnymi rodnikami. Kwas ferulowy oraz jego pochodna gamma-oryzanol, wykazują przeciwsłoneczne właściwości ochronne równe SPF 3-5, jeżeli użyte są w stężeniu 2-5%. Najskuteczniejsze działanie wykazuje w połączeniu z witaminą C i E, gdyż wzajemnie się uzupełniają i mobilizują do działania, dzięki czemu lepiej chronią skórę.
Wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej
Tarczyca bajkalska wykorzystywana jest między innymi do leczenia podrażnień, stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych. Co ważne, korzeń tej rośliny zawiera ponad 20% związków flawonoidowych, które są niezwykle skutecznymi przeciwutleniaczami, a także pochłaniają promieniowanie UVA i UVB. Tarczyca bajkalska nie wywołuje reakcji alergicznych, a dodatkowo dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym ekstrakt z nich może być stosowany do leczenia trądziku, stanów zapalnych i chorób skóry.
Witamina C
Witamina C jest silnym antyoksydantem, dlatego stanowi doskonałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ponadto wykazuje działanie depigmentacyjne oraz rozjaśniające, gdyż spowalnia proces syntezy melaniny. Warto zatem podkreślić, że nie tylko opóźnia procesy starzenia się skóry (fotostarzenia), ale również opóźnia procesy pigmentacyjne. Witamina C wykazuje szczególnie skuteczne działanie w przypadku przebarwień, które powstały w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce.
Witamina E
Witamina E wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przyspiesza gojenie się ran, gdyż efektywnie wpływa na odtwarzanie się nowej tkanki. Ponadto, chroni skórę przed poparzeniem słonecznym, które wywołane jest przez promieniowanie UVB oraz łagodzi objawy nadmiernej ekspozycji na słońce. Co ciekawe, badania wykazują, że witamina E ma zdolność niewielkiego podwyższania wartości faktora SPF zawartego w kosmetykach ochronnych – kremach i balsamach.
Olej z pestek malin jako naturalny filtr UV
Olej z pestek malin wykazuje najwyższą ochronę spośród naturalnych filtrów UV, gdyż zawiera filtry SPF 30-50. Posiada również kompleks antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, absorbujących promienie słoneczne. Co ważne, chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz wzmacnia jej odporność, działa przeciwzapalnie i przeciwzmarszczkowo. Należy również wskazać, że olej z pestek malin wykazuje działanie łagodzące rumień i podrażnienia słoneczne. Ponadto, wzmacnia barierę lipidową naskórka, zapobiega utracie wody oraz nawilża i wygładza skórę. Wspomaga także wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu zmiękcza ją i uelastycznia. Olej z pestek malin działa również rozjaśniająco, gdyż hamuje produkcję melaniny, dlatego też polecany jest do pielęgnacji skóry skłonnej do przebarwień.
Olej z nasion marchwi
Olej z nasion marchwi jest bogaty w beta-karoten, dzięki czemu poprawia koloryt skóry, nadając jej ciepłej, lekko brązowej opalenizny. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, łagodzące i regenerujące. Wspomaga gojenie się uszkodzeń skóry, nawilża ją i wygładza. Olej z nasion marchwi wzmacnia funkcje ochronne skóry, regulując grubość warstwy rogowej naskórka. Ponadto ujędrnia skórę, regeneruje ją, a także wygładza.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.