Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?

Nietrzymanie moczu w nocy - zdjęcie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię układu moczowego lub przebyte porody. Nietrzymanie moczu wpływa nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale również na komfort nocnego odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować problemu i jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Nokturia a mimowolne moczenie – poznaj różnicę

Nocne wizyty w toalecie mogą przybierać różne formy, m.in. jest to: nokturia, czyli zwiększona częstotliwość oddawania moczu w nocy, która wymaga wybudzenia się i świadomego skorzystania z toalety. Nokturia może być spowodowana zarówno czynnikami fizjologicznymi, jak i chorobami. Wyróżnia się również mimowolne moczenie nocne, czyli oddawanie moczu przez sen, bez świadomości i kontroli. Mimowolne moczenie może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym zaburzeniami neurologicznymi, anatomicznymi lub psychologicznymi.

Dlaczego pęcherz budzi Cię w nocy?

Przyczyny nocnego nietrzymania moczu są złożone i mogą mieć różne podłoże:

  • Wiek: Z wiekiem mięśnie dna miednicy osłabiają się i wraz z tym rośnie ryzyko mimowolnego „gubienia” moczu
  • Nadwaga: zwiększona masa ciała jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka nietrzymania moczu, zarówno poprzez zwiększone obciążenie mięśni miednicy, ale również zwiększone ryzyko chorób towarzyszących jak i bezdechu sennego.
  • Hormony: Wahania hormonalne, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy, mogą wpływać na funkcjonowanie układu moczowego.
  • Choroby: Cukrzyca, choroby nerek, infekcje układu moczowego, kamica nerkowa, a u mężczyzn przerost prostaty, to tylko niektóre z chorób, które mogą przyczyniać się do nocnego nietrzymania moczu.
  • Leki: Niektóre leki mogą zwiększać produkcję moczu i nasilać problem.
  • Styl życia: Alkohol, kawa, mocna herbata, napoje gazowane oraz pikantne potrawy mogą podrażniać pęcherz.
  • Zaburzenia snu: Bezdech senny lub inne zaburzenia snu mogą zakłócać naturalny rytm nocny i przyczyniać się do nokturii.

Podstawowym działaniem powinna być próba zmiany lub wyeliminowania czynników ryzyka. W tym celu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, z którą wielu pacjentów, ze względu na obawy i poczucie wstydliwości problemu zwleka. Jest to o tyle ważne, że w wielu rodzajach nietrzymania moczu leczenie i zmiany stylu życia potrafią dać bardzo dobre rezultaty. W międzyczasie konieczne będzie znalezienie odpowiedniego rozwiązania chłonnego, które zapewni pacjentom suchość, komfort  i nieprzerwany sen.

Odzyskaj kontrolę nad pęcherzem i spokojnie prześpij noc

Walka z nocnym nietrzymaniem moczu wymaga wielokierunkowego działania. Oto kilka skutecznych strategii:

  • Zmiana stylu życia:
    • Zadbaj o zdrową dietę:  Ogranicz spożycie alkoholu, kawy, mocnej herbaty i słodzonych napojów gazowanych. Unikaj pikantnych i słonych potraw przed snem.
    • Kontroluj wagę: Nadwaga i otyłość mogą nasilać problem nietrzymania moczu. Redukcja wagi o nawet 5% znacznie zmniejsza ryzyko występowania nietrzymania moczu, zmniejszyć jego objawy lub może zatrzymać jego pogłębianie się.
    • Ćwicz mięśnie dna miednicy: Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy dobrane przez np. fizjoterapeutę uroginekologicznego. Ważne, aby nie wykonywać ćwiczeń bez konsultacji ze specjalistą, gdyż niewłaściwy rodzaj aktywności może mieć niekorzystny wpływ w niektórych typach nietrzymania moczu.
    • Zadbaj o higienę snu: Staraj się chodzić spać i wstawać o regularnych porach, stworzyć relaksującą rutynę wieczorną i zapewnić sobie odpowiednie warunki do snu.
  • Leczenie przyczynowe: Jeśli nocne nietrzymanie moczu jest spowodowane chorobą podstawową, konieczne jest jej leczenie. Skonsultuj się z lekarzem, pielęgniarką lub fizjoterapeutą w celu ustalenia przyczyny i właściwego leczenia.

  • Farmakoterapia: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, które pomogą zredukować objawy nietrzymania moczu.

  • Fizjoterapia: Specjalistyczna fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy i poprawić kontrolę nad pęcherzem. Fizjoterapeuta dobierze indywidualny program ćwiczeń i udzieli instrukcji dotyczących ich prawidłowego wykonywania.

  • Produkty chłonne:
    Właściwie dobrane produkty chłonne to klucz do spokojnego snu. W przypadku nietrzymania moczu w nocy, szczególnie polecane są wkładki urologiczne Seni Lady Super Night, które skutecznie chronią w nocy (przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu). Mają wysoką chłonność oraz specjalnie zaprojektowaną konstrukcję z poszerzonym i wydłużonym tyłem wkładki. Seni Lady Super Night z unikalnym systemem mikrokanalików  zapobiegają wyciekom bocznym, także przy zmianie pozycji podczas snu. Warstwa wierzchnia wkładki, która ma bezpośredni kontakt z ze skórą okolic intymnych, została wzbogacona prebiotykiem, który chroni, wspiera i korzystnie wpływa na naturalny mikrobiom ujścia cewki moczowej. Seni Lady Super Night wykonane są z miękkich materiałów, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Bezpieczeństwo dla skóry zostało potwierdzone znakiem Dermatest, przyznawanym przez niezależne niemieckie laboratorium. Tak jak wszystkie wkładki z oferty Seni Lady, także wkładka w rozmiarze Super Night, zapewnia poczucie suchości i kontrolę zapachu co pozytywnie wpływa na komfort w czasie snu.

  • Psychologiczne wsparcie: Nietrzymanie moczu może być źródłem stresu, lęku i obniżonej samooceny. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże uporać się z negatywnymi emocjami i odzyskać pewność siebie.

Nietrzymanie moczu to problem, z którym można sobie radzić. Nie warto zwlekać z poszukiwaniem pomocy, wcześniej rozpoczęte leczenie i wdrożone działania profilaktyczne znacznie zwiększają szansę na powrót do pełnego komfortu życia. Nieocenioną pomocą będą specjaliści lekarze, fizjoterapeuci lub psychologowie, którzy pomogą znaleźć najlepsze rozwiązania dla siebie i produkty chłonne, które sprawią, że znowu będzie można przespać całą noc.

Źródła:

  • Fundacja TZMO Razem Zmieniamy Świat. (2024). Kontynent Kobiet. Fundacja TZMO Razem Zmieniamy Świat.
  • Cardozo, L., Rovner, E. S., & in. (2023). Incontinence (7th ed.). Elsevier.
  • Wing, R. R., Creasman, J. M., West, D. S., Richter, H. E., Myers, D., Burgio, K. L., Franklin, F., Gorin, A. A., Vittinghoff, E., Macer, J., Kusek, J. W., Subak, L. L., & to Reduce Incontinence by Diet and Exercise (PRIDE), T. P. (2008). Improving urinary incontinence in overweight and obese women through modest weight loss. Obstetrics & Gynecology, 112(5), 1005–1012.
  • Milsom, I., Altman, D., Cartwright, R., Davidson, K., & Matz, S. (2009). Epidemiology of urinary incontinence in women. Urology, 73(6), 6-10.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem