Biegunka nie w każdym przypadku jest niebezpieczna, jednak zawsze wiąże się z poważnym dyskomfortem. Dlatego warto mieć pod ręką Nifuroksazyd – sprawdzony lek skutecznie zwalczający biegunkę pochodzenia bakteryjnego. Co warto wiedzieć o jego stosowaniu?
Nifuroksazyd – czym jest i do czego może się przydać?
Nifuroksazyd jest lekiem stosowanym przy biegunkach o podłożu bakteryjnym. To pochodna nitrofuranu o skutecznym działaniu antybakteryjnym – hamuje aktywność bakterii i niweluje wywołane przez nie dolegliwości. W przypadku biegunki często mamy do czynienia z takimi drobnoustrojami jak:
- Escherichia coli,
- Campylobacter,
- Shigella,
- Salmonella,
- Aeromonas,
- Plesiomonas,
- Vibrio.
Bakterie te mogą odpowiadać za znaczące zmiany rytmu wypróżnień: zwiększenie ich częstości, zmiany w zakresie objętości i konsystencji stolca. Dostępny bez recepty Nifuroksazyd działa na większość bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych związanych z problemami jelitowymi.
Jak dawkować Nifuroksazyd?
Jak należy dawkować Nifuroksazyd? Ulotka dołączona do opakowania to podstawowe źródło informacji na temat konkretnego leku, z którym zawsze należy się zapoznać. Zalecenia uzależnione będą od producenta i formy preparatu.
Nifuroksazyd dostępny jest przede wszystkim w postaci tabletek. Możliwe jest także zastosowanie Nifuroksazydu – zawiesiny. Poniżej przykładowe sposoby dawkowania nifuroksazydu w formie kilku popularnych na rynku preparatów.
Nifuroksazyd Polfarmex – zawiesina doustna | Nifuroksazyd Hasco – tabletki powlekane 200 mg | |
Dorośli i dzieci od 7 r.ż.: 5 ml 4 x na dobę Dzieci od 7 m.ż. do 6 r.ż.: 5 ml 3 x na dobę Dzieci od 2 m.ż. do 6 m.ż.: 2,5-5 ml 2 x na dobę | Dorośli: 800 g na dobę w 2-4 dawkach Dzieci po 6. r.ż.: 600-800 g na dobę w 2-4 dawkach | Dorośli: 800 g na dobę w 2-4 dawkach Dzieci po 6. r.ż.: 600-800 g na dobę w 2-4 dawkach |
Co musisz wiedzieć przed zażyciem Nifuroksazydu? - wskazania
Nifuroksazyd syrop lub tabletki stosuje się w przypadku biegunki wywołanej bakteryjnym zakażeniem układu pokarmowego. Sprawdza się zarówno przy stanach ostrych, jak i przewlekłych. Stosuje się go także w przebiegu innych chorób, w których jednym z objawów jest biegunka. Po preparaty na bazie tej substancji sięgają również właściciele zwierząt – Nifuroksazyd dla psa to szybka pomoc w walce z biegunką u pupila.
Lek na jelitówkę Nifuroksazyd powinien znaleźć się w wakacyjnej apteczce. Tzw. biegunka podróżnych to niezwykle częste zjawisko, powodujące jednocześnie poważny dyskomfort i mogące popsuć urlopowe plany. Mając pod ręką sprawdzony preparat, szybko uporamy się z kłopotliwym problemem biegunki na wakacjach.
Warto pamiętać, że stosując leki na układ pokarmowy jak Nifuroksazyd, należy jednocześnie zachować odpowiednią dietę i nawadniać organizm. Z jadłospisu trzeba wykluczyć tłuste, pikantne i ciężkostrawne potrawy, alkohol, surowe owoce i warzywa.
Jakie są przeciwwskazania przy braniu Nifuroksazydu?
Nifuroksazyd jest bezpiecznym lekiem, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Nie jest zalecany u wcześniaków i dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny stosować Nifuroksazydu w formie tabletek – wskazane jest podanie Nifuroksazydu w formie syropu.
Preparat ma silne właściwości adsorpcyjne, dlatego nie jest zalecane stosowanie go razem z innymi lekami. Jeżeli występuje taka konieczność, trzeba zachować minimum 2 godziny odstępu między zażyciem obu leków. W przypadku Nifuroksazydu nie zachodzi wchłanianie z przewodu pokarmowego, dlatego nie sprawdzi się jako jedyny lek przy współistnieniu zakażenia ogólnego.
Ważnym przeciwwskazaniem jest występowanie u pacjenta alergii na którykolwiek ze składników leku. Alergia objawiać się może zmianami skórnymi, świądem czy dusznościami.
Jakie mogą być działania niepożądane przy Nifuroksazydzie?
Nifuroksazyd jest z reguły bardzo dobrze tolerowany. Jest substancją właściwie nierozpuszczalną, jego działanie jest miejscowe, ograniczone do przewodu pokarmowego. Wydalany jest z kałem w niezmienionej postaci, nie wykazuje działania ogólnego. Wśród rzadkich reakcji niepożądanych wymienia się m.in. skórne reakcje alergiczne lub zaostrzenie biegunki.
Nifuroksazyd w ciąży – czy można stosować?
Czy można stosować Nifuroksazyd w ciąży? Ze względu na brak pełnych danych dotyczących ewentualnego wpływu na płód, nie jest to wskazane, w szczególności w pierwszym trymestrze. Nie zaleca się także stosowania preparatów na bazie nifuroksazydu podczas karmienia piersią.
Jak przechowywać Nifuroksazyd?
Nifuroksazyd tabletki lub zawiesinę należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza. Ważne jest przechowywanie w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla najmłodszych, a także niespożywanie leku po terminie ważności.
W przypadku tabletek pamiętajmy o przechowywaniu w oryginalnym opakowaniu. Preparat w formie zawiesiny powinien być zużyty w ciągu 3 miesięcy od otwarcia butelki. Przed każdym użyciem zawiesiny należy dokładnie wstrząsnąć butelką.
Biegunka to uporczywy problem, mogący znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nifuroksazyd to skuteczny lek pomocny w walce z bakteryjnym zakażeniem układu pokarmowego. Pamiętajmy o starannym przeczytaniu ulotki dołączonej do opakowania i ścisłym trzymaniu się zaleceń producenta.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.