Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem

Nocne podjadanie - szkodliwe skutki jedzenia przed snem - zdjęcie

Wiele osób zastanawia się, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe. Badania naukowe potwierdzają, że późne spożywanie posiłków może prowadzić do nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, a nawet poważnych chorób. Metabolizm, czyli przemiana materii, zwalnia w godzinach wieczornych, a ciężkostrawne potrawy nie są trawione przez organizm w całości w trakcie snu. W połączeniu z niską aktywnością fizyczną w ciągu dnia, jedzenie przed snem może powodować przyrost wagi ciała i nieprawidłową pracę układu pokarmowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co mówią badania naukowe o późnym spożywaniu kolacji,
  • jakich produktów nie powinno się jeść przed snem,
  • co łączy mózg i żołądek,
  • czy wieczorne podjadanie może prowadzić do tycia,
  • jakie są negatywne skutki jedzenia kolacji przed snem.

 

Zobacz także: Problemy z trawieniem – jak sobie z nimi poradzić?

Późne kolacje a zdrowie – nowe badania i dowody

Jedzenie późnym wieczorem obfitych kolacji może skutkować pojawieniem się problemów zdrowotnych. Liczne badania wskazują, że spożywanie posiłków przed snem podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca. Lekarze donoszą, że wieczór i noc to pory dnia, kiedy w organizmie regenerują się wszystkie narządy. Późne jedzenie kolacji sprawia, że organizm musi pracować i trawić, zamiast wypoczywać.

Najnowsze badania wykazują, że spożywanie dużej części dobowego zapotrzebowania energetycznego niedługo przed snem zwiększa też prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia i stanu przedcukrzycowego. Ponadto późne jedzenie posiłków może sprzyjać rozwojowi nadwagi, otyłości i bezsenności oraz wysokiemu poziomowi glukozy we krwi. Jedzenie wieczorem jest też częstą przyczyną refluksów i zgagi

Jedzenie przed snem – co można jeść na noc, a czego lepiej unikać?

Kolacja to ostatni posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, dlatego powinno to być lekkostrawne danie. Nie zaleca się spożywania produktów żywnościowych o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, takich jak: masło, mleko, olej, mięso (zwłaszcza czerwone), śmietana itp. Wykluczyć z diety należy również różnego rodzaju fast foody. Przed snem nie powinno się również jeść cukrów złożonych ze względu na ich wysoką kaloryczność i niską zawartość substancji odżywczych. Można natomiast sięgać po owoce, w których występują naturalne cukry proste. 

Przygotowując kolację, wybierać należy produkty beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu. Dobrym pomysłem jest jedzenie na kolację różnorodnych warzyw z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, ryżu lub chudego nabiału. 

Mózg i żołądek – organy powiązane

Układ pokarmowy człowieka pozostaje w nieustannym kontakcie z mózgiem. Wymiana informacji pomiędzy żołądkiem a mózgiem zachodzi za pośrednictwem nerwu błędnego – najważniejszej trasy nerwowej w ludzkim organizmie. Zrównoważone i zdrowe trawienie pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogólną jakość życia. Dlatego u podłoża przewlekłych chorób układu pokarmowego leżą, oprócz czynników biologicznych, także czynniki psychologiczne i społeczne. Stres może się przyczyniać do zaostrzenia dolegliwości związanych z układem trawiennym. 

Z jedzenia wieczorem lepiej zrezygnować – skutki późnego jedzenia

Metabolizm działa najlepiej w godzinach porannych, a jego tempo zwalnia wraz z upływem czasu i osiąga najniższe wartości późnym wieczorem i nocą. Z tego powodu wysokokaloryczne posiłki jedzone przed snem mogą mieć negatywne dla organizmu skutki, takie jak między innymi zwiększona tkanka tłuszczowa, obniżona jakość snu, bóle żołądka, refluks, zgaga. Dlatego warto zrezygnować z wieczornych obiadów i późnych sytych kolacji.

Jedzenie późnym wieczorem - czy to dobry pomysł?

Troszcząc się o zdrowie organizmu warto zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy i jak dużo, ale też w jakich godzinach jemy. Dlatego dietetycy zalecają, aby kolację zjeść co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, zdecydowanie nie warto spożywać obfitych dań przed zaśnięciem. Wysokokaloryczne kolacje nie są dobrym pomysłem.

Skutki niewłaściwego żywienia o późnych godzinach

Jako skutki niewłaściwego żywienia o późnych godzinach można wymienić:

  • nadmierny wzrost masy ciała,
  • wysoki poziom glukozy we krwi,
  • problemy ze snem,
  • próchnicę,
  • dolegliwości związane z układem trawiennym.

Wieczorne podjadanie jedną z głównych przyczyn tycia

Spożywanie posiłków o późnych godzinach jest uznawane przez dietetyków za niezdrowy nawyk. Czy jedzenie w nocy tuczy? Niestety tak. Jedzenie na noc nie służy szczupłej sylwetce. Kontrola masy ciała jest trudna w przypadku spożywania posiłków po 22.00. W przypadku większości diet, których celem jest odchudzanie, podstawową zasadą jest niejedzenie po 18.00.

W pełni zdrowe osoby, będące pod opieką lekarza lub dietetyka mogą zdecydować się na zastosowanie krótkiej głodówki w celu redukcji wagi. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności w trakcie postu i przestrzeganiu wszystkich zasad, by głodówka przebiegła bezpiecznie. 

Nadwaga i zgaga – nocne spowolnienie tempa przemiany materii

Nocne podjadanie, niedostateczna aktywność fizyczna oraz dieta bogata w niezdrowe tłuszcze i cukier to najczęstsze przyczyny spowolnienia tempa przemiany materii. Co się z tym wiąże? Między innymi nadwaga, złe samopoczucie, liczne dolegliwości żołądkowe i zgaga. Dlatego bardzo istotne jest dla zdrowia regularne spożywanie posiłków – najlepiej co 3 godziny – i zrezygnowanie z obfitych kolacji.

Próchnica po nocnym jedzeniu i wzrost bakterii niszczących szkliwo

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że późne jedzenie może mieć negatywny wpływ na zdrowie zębów. Powodem tego jest mniejsza produkcja śliny w trakcie snu, przez co rozwijające się w jamie ustnej bakterie mogą niszczyć szkliwo i prowadzić do rozwoju próchnicy. Problemów związanych z uzębieniem można uniknąć poprzez zjedzenie kolacji co najmniej 3 godziny przed snem.

Problemy ze snem i bezsenność – jakich produktów unikać?

Czy rezygnacja z późnej kolacji może przynieść pozytywne efekty? Tak. Jednym z nich jest poprawa jakości snu. Późne spożywanie posiłków negatywnie wpływa na regenerację organizmu po całym dniu. Wieczorne objadanie się nie sprzyja odpoczynkowi i może być powodem wielu zaburzeń snu – między innymi problemów z zasypianiem i bezsennością. 

Syte kolacje mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu, co w efekcie powoduje przeciążenie i chroniczne zmęczenie. Dlatego przed snem należy unikać wysoko przetworzonych i mocno kalorycznych produktów. 

Napady głodu wieczorami – jak z tym walczyć?

Dużym problemem jest ignorowanie uczucia głodu oraz brak czasu na pełnowartościowe i syte posiłki w ciągu dnia. Powoduje to potrzebę skutecznego zaspokojenia głodu wieczorem, co w ostateczności skutkuje przejadaniem się przed snem. Tego typu napady głodu mogą być przyczyną wielu dolegliwości i bólu brzucha. Jak walczyć z późnym objadaniem się? Przede wszystkim należy planować i przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem. Zjedzenie pożywnego śniadania i pełnowartościowego obiadu zmniejszy potrzebę zaspokajania głodu przed snem. Zadbaj o odpowiednią liczbę kalorii w diecie, pij dużo wody i postaw na zdrowe przekąski między głównymi posiłkami. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw skutecznie pomoże też w walce z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Zjadasz posiłek późnym wieczorem? Tych produktów szczególnie unikaj

Są produkty, których szczególnie powinno się unikać późnym wieczorem. Przede wszystkim należy wystrzegać się dań wysokotłuszczowych i ciężkostrawnych. Wieczór i noc nie są dobrą porą na jedzenie fast foodów, pizzy, chipsów, frytek, smażonego mięsa, słodyczy czy majonezu. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem