Nowotwór (rak) kości – nietypowe objawy, diagnoza, leczenie, rokowania. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG?

Nowotwór (rak) kości – nietypowe objawy, diagnoza, leczenie, rokowania. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG? - zdjęcie

Nowotwory kości są bardzo trudne do zdiagnozowania. Dodatkowo dają objawy, które trudne do wykrycia powodują, że rak jest w zaawansowanym stadium. Bardzo często mamy do czynienia z rakiem kości, który jest następstwem przerzutów z pierwotnych ognisk. W artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące rodzajów raka kości, objawów raka kości, jakie mu towarzyszą oraz przyczyn jego powstawania. Ponadto dowiesz się, jak go leczyć, jak szybko się rozwija i jakie są rokowania po wykryciu nowotworu.

Rak kości – przyczyny powstania. Rodzaje nowotworów kości

Rak kości może być pierwotny - powstaje w tkance kostnej bezpośrednio. Ta odmiana nowotworu występuje jednak niezwykle rzadko. Częściej mamy do czynienia z rakiem kości, który powstaje w wyniku przerzutów z innych zajętych przez nowotwór narządów. Pierwotnym ogniskiem przerzutów do kości może być: rak prostaty, żołądka, pęcherza moczowego czy rak tarczycy.

Nowotwory kości dzielimy głównie na nowotwory łagodne oraz złośliwe:

Nowotwory łagodne

To nowotwory o budowie podobnej do zdrowej tkanki. Ich wzrost jest powolny, nie powodują powstawania przerzutów na innych narządach i tkankach oraz są łatwe do wyleczenia po zdiagnozowaniu. Do łagodnych zmian należą: 

1. Kostniak - tej rodzaj nowotworu dotyka kobiety i mężczyzn, a jego objawem jest odczuwalny silny ból, obrzęk oraz zapalenie stawów. Rokowanie - duża szansa na całkowite wyleczenie.

2. Kostniak kostnawy - dotyczy chorych w przedziale wiekowym od 5. do 40. roku życia. Na ten rodzaj raka częściej zapadają mężczyźni. Do najczęstszych objawów należą bóle rano i w nocy, a także ból po aktywności fizycznej. Rokowania - duża szansa na wyleczenie po operacji.

3. Chrzęstniak- nowotwór, który występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Objawem są bóle, ale mogą również występować złamania kości. Rokowania - dobre. Leczenie polega na stałej obserwacji lekarza lub wykonaniu zabiegu.

4. Guz olbrzymiokomórkowy - ten rodzaj nowotworu może być łagodny, ale również złośliwy. Dotyka osoby w wieku 20-40 lat. Objawami guza są obrzęki i bóle kończyn. Może występować w obrębie kości ogonowej. Do objawów nowotworu kości ogonowej zaliczamy ból oraz trudności w oddawaniu moczu. Rokowania - dobre. 

5. Szkliwiak - nowotwór, który może mieć zarówno przebieg łagodny, jak i złośliwy. Pojawia się u kobiet i mężczyzn. Do objawów należą bóle zębów, zatok lub pojawienie się guza w okolicy twarzy i szyi. Rokowania - dobre.

Nowotwory złośliwe (inaczej zwane mięsakami)

Nowotwory o budowie różnej niż zdrowe tkanki. W przeciwieństwie do zmian łagodnych cechują się szybki wzrostem i w większej ilości przypadków dają przerzuty na inne organy. Mięsaki powstają z tkanek, które budują kość wraz z jej otoczeniem - tkanki kostnej i chrzęstnej.

1. Kostniakomięsak - w większości przypadków dotyka mężczyzn w wieku od 12 do 24 lat. Pojawia się często w stawie kolanowym oraz kości ramiennej. Chory może odczuwać ból kończyny, który nasila się w nocy. Powstaje obrzęk i może dochodzić do jej złamań. Rokowania - często daje przerzuty do płuc, pomimo zastosowanej chemioterapii rokowania są średnie.

2. Mięsak Ewinga - ten rodzaj nowotworu dotyka chłopców do 15. roku życia. Do objawów należą stany zapalne, obrzęki, ból promieniujący do kończyn oraz możliwość złamań. Rokowanie - średnie, a nawet złe jeśli towarzyszą mu przerzuty.

3. Chrzęstniakomięsak (Chondrosarcoma) - objawy mogą być podobne do objawów rwy kulszowej. Pojawiają się dolegliwości układu moczowego, bóle pleców i obrzęki. Rokowania - zależne od stadium raka.

Nowotwór kości – jakie są najczęstsze objawy?

Wyróżniamy szereg objawów, które towarzyszą rakowi kości i zaliczamy do nich głównie - ból kości, który zlokalizowany jest w miejscu powstawania nowotworu. W miarę rozwoju choroby ból się nasila i powoduje coraz większy dyskomfort. U chorych na nowotwór kości objawami mogą być również osłabienie tkanki kostnej, opuchlizna, powstałe zgrubienia i guzki na kościach.

Nietypowe objawy raka kości. Po czym poznać przerzuty do kości?

Zastanawiasz się pewnie, jakie jeszcze są objawy raka kości? Do nietypowych objawów raka kości możemy zaliczyć spadek masy ciała, anemięosłabienie i wysoką gorączkę jak przy przeziębieniu lub infekcji.

Zatem po czym poznać przerzuty do kości? Nie jest to takie proste, ponieważ nie dają one charakterystycznych objawów. Niepokojącym symptomem jest odczuwanie bólu i dyskomfortu w zajętym przez rozwijający się nowotwór miejscu, ucisk na rdzeń kręgowy oraz skłonność do częstych złamań kości. Dodatkowo u chorych zauważono wysoki poziom wapnia we krwi.

Markery nowotworowe i inne badania. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG?

Najpierw należy zastanowić się, czym są właściwie markery nowotworowe? To białkowe związki chemiczne, które gromadzą się w płynie ustrojowym w wyniku zaatakowania organizmu przez raka. U osoby zdrowej podczas badań nie wykrywa się ich wcale lub tylko śladowe ich ilości. Markery można oznaczyć we krwi, moczu lub pobranych od chorego tkankach. Podczas badania wykrywa się ich obecność, ale także ilość. W przypadku diagnozowania raka kości ważna jest fosfataza alkaliczna - zauważa się jej zwiększony poziom w surowicy krwi.

Kolejną metodą na wykrycie raka jest wykonanie badania RTG zajętego obszaru, w których wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Dzięki badaniu potwierdzane są zmiany nowotworowe oraz planowane jest przez lekarza dalsze leczenie. Co zatem widać na zdjęciu RTG? Dzięki temu, że różne tkanki (miękkie i twarde) w inny sposób pochłaniają promieniowanie możemy w łatwy sposób zobaczyć destrukcję kości, ogniska lityczne kości oraz zniszczenie ich kory. Widać również zmiany w okostnej oraz odczyny okostnej z nawarstwieniami blaszkowatymi.

Kolejnym badaniem jest badanie PET (pozytonowa elektronografia transmisyjna). Pozwala ona na wykrycie zmian w kościach. Wykonuje się również tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub scyntygrafię kości. Za pomocą scyntygrafii wykryć można zmiany nowotworowe, gdy 5% - 15% struktury beleczkowej uległo degradacji. 

Nowotwór kości – jak szybko postępuje?

Zastanawiasz się pewnie: rak kości, jak szybko postępuje? Otóż nowotwory pierwotne kości w większości przypadków postępują szybko, ale oczywiście zależy z jakim rodzajem choroby zmaga się chory. Po zauważeniu objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby możliwie szybko wykonać badania i wykryć raka we wczesnym stadium. Jednak w przypadku raka wywołanego przez nowotwór innych organów jest on już w stanie zaawansowanym w momencie wykrycia. W tym wypadku szanse na wyleczenie są mniejsze.

Rak kości - leczenie. Kiedy potrzebna jest chemioterapia?

Głównym zadaniem wszelkich stosowanych metod leczenia jest uśmierzenie silnego bólu oraz walka z rakiem. Wybór metody leczenia zależy od typu raka, stadium zaawansowania i jego agresywności oraz od tego w jakim stopniu rozsiany jest po organizmie. Wyróżniamy kilka metod leczenia: 

1. Operacje chirurgiczne - najczęstsza metoda walki z nowotworem, ponieważ dzięki tej metodzie można usunąć cała zmianę wraz z otaczającymi go tkankami, bez amputacji kończyn.

2. Chemioterapia - sposób leczenia, który polega na niszczeniu tkanek przez dobór chemii. Chemioterapia może być leczeniem wstępnym (przygotowanie pacjenta do operacji wycięcia guza) lub dodatkowo w leczeniu uzupełniającym pacjentów po operacji. W tym przypadku przeprowadza się badania histopatologiczne materiału, który pobrany został podczas operacji. Na ich podstawie lekarz prowadzący ocenia wszystkie czynniki ryzyka oraz typ nowotworu. Metoda ta często wykorzystywana jest podczas leczenia paliatywnego.

3. Radioterapia - polega na działaniu promieniowania rentgenowskiego na komórki nowotworowe, powodując ich obumarcie.

4. Przeszczep komórek macierzystych - przed zastosowaniem chemii pobiera się komórki macierzyste z krwi i po przebytej chemioterapii z powrotem wprowadza się je do organizmu. Po około 4 tygodniach wytwarzają one nowe komórki krwi ze szpiku kostnego.

Rokowania nowotworu kości. Jak długo się żyje z rakiem kości?

Na długość życia po zdiagnozowaniu raka kości ma wpływ wiele czynników i są to m. in. stadium rozwoju raka, poziom jego agresywności i jego rodzaj, a także wiek, płeć i stan zdrowia pacjenta. Pierwotny rak kości ma znacznie lepsze rokowania - u ponad 60 % pacjentów istnieje szansa na przeżycie pięciu lat. W większości przypadków pacjent ma szansę na pełną remisję.  Natomiast w przypadku raka kości, który jest następstwem przerzutów średnia przeżywalność wynosi zaledwie od 7 do 21 miesięcy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem