OB czyli Odczyn Biernackiego - normy i interpretacja wyników

OB - normy i interpretacja wyników - zdjęcie

OB, czyli Odczyn Biernackiego, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, a wszystko dlatego, iż poprzez wynik tego badania udaje się ocenić czy w organizmie toczy się stan zapalny.

W naszym artykule przeczytasz:

  • czym jest Odczyn Biernackiego, 
  • jakie są normy, 
  • jakie są wskazania i przeciwskazania do badania, 
  • o czym świadczy podwyższony wskaźnik OB, 
  • jaki wynik powinien niepokoić, 
  • jakie są różnice między OB a CRP, 
  • jaki jest koszt badania i gdzie można je wykonać.

Zobacz także artykuł: Saturacja krwi - czym jest, jakie są normy oraz jak ją zmierzyć i prawidłowo zbadać

Czym jest odczyn Biernackiego?

Odczyn Biernackiego został opracowany przez Polaka Edmunda Biernackiego w 1897 roku. To badanie należące do grupy markerów związanych ze stanem zapalnym toczącym się w organizmie. Jest parametrem pozwalający na ocenę przebiegu wielu chorób. OB jest wskaźnikiem opadania erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu 1 godziny. Laboranci oceniając tempo opadania krwinek, są w stanie wskazać czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. OB odczyn Biernackiego wykazują dużą czułość na toczące się stany zapalne w organizmie. Na szybkość opadania erytrocytów wpływa ich objętość, liczebność, a także stężenie cholesterolu, albumin, lecytyny, fibrynogenu i globulin. Kiedy zachodzi jakakolwiek zmiana w ich stężeniu, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia, co manifestuje się powstawaniem stanu zapalnego w organizmie. O ile u mężczyzn wyniki mogą być jednoznaczne, u kobiet zmiany mogą pojawić się w wyniku menstruacji, ciąży czy zmian hormonalnych. Warto wiedzieć, że do oceny szybkości opadania erytrocytów wykorzystuje się jednostkę pomiarową milimetry na godzinę. 

Co to jest odczyn Biernackiego c59?

Odczyn Biernackiego C59 to nazwa badania określana w laboratoriach. Posiada kod ICD 59, który wskazuje na numer statystyczny choroby. 

Odczyn Biernackiego – normy

Odczyn Biernackiego norma:

  • noworodki - 0-2 mm/h;
  • niemowlęta do 6. miesiąca życia - 12-17 mm/h;
  • dzieci do okresu dojrzewania - 3-13 mm/h;
  • kobiety do 50. roku życia - 6-12 mm/h;
  • kobiety powyżej 50. roku życia - do 30 mm/h;
  • mężczyźni do 50. roku życia - 3-8 mm/h;
  • mężczyźni powyżej 50. roku życia - do 20 mm/h. 

Warto pamiętać, że podane wartości mogą różnić się przez wzgląd na przyjęte normy referencyjne w laboratorium wykonującym badanie. 

Jak wygląda badanie OB?

Morfologia Odczyn Biernackiego wykonywana jest zawsze w laboratorium, które dokonuje profesjonalnej oceny opadania krwinek w milimetrach na godzinę. Do badania koniecznie jest pobranie próbki krwi, która przekazywana jest do analizy laboratoryjnej. Krew pobierana jest z łokciowej żyły, a badanie powinno być wykonywane na czczo. Zaleca się, aby przed badaniem wypić szklankę wody. 

Warto wiedzieć, że weterynarze również stosują badanie Odczyn Biernackiego u zwierząt, które pozwala na stwierdzenie czy w organizmie np. psa, czy kota, bądź innego zwierzaka nie toczy się proces chorobowy. 

Badanie OB – wskazania

Warto wiedzieć, że każda zdrowa osoba powinna przynajmniej raz w roku wykonać morfologię wraz z Odczynem Biernackiego, a wszystko w celu kontroli własnego zdrowia. Spośród najczęstszych wskazań do wykonania badania OB jest podejrzenie chorób autoimmunologicznych czy nowotworowych, a także martwicy tkanek, chorób zakaźnych i schorzeń reumatycznych. 

Pamiętajmy o kontroli własnego zdrowia poprzez wykonanie kompleksowego badania krwi oraz badania moczu, przynajmniej raz w roku. 

Badanie OB – przeciwwskazania

Odczyn Biernackiego to niezwykle proste badanie, które polega na pobraniu próbki krwi do analizy laboratoryjnej. Dlatego nie ma przeciwwskazań do jego wykonania i może być ono wykonywane praktycznie u każdego pacjenta. 

Podwyższony wynik OB – interpretacja wyniku

Ob Odczyn Biernackiego podwyższony jest fizjologicznym stanem w ciąży i do 6 tygodnia połogu. Podwyższone OB może również występować stosujących środki hormonalne oraz u kobiet przed oraz w trakcie menstruacji. Warto wiedzieć, że OB podwyższone może być przyczyną:

  • infekcji i toczących się w organizmie stanach zapalnych, 
  • posocznicy, czyli sepsy,
  • chorób nowotworowych, 
  • przewlekłej niewydolności nerek, 
  • białaczki, 
  • zawału serca, 
  • martwicy tkanek, 
  • chorób autoimmunologicznych, 
  • urazów wynikających ze złamań i ran, 
  • podwyższonego poziomu cholesterolu,
  • ciężkiej niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza lub witaminy B12,
  • nadczynności i niedoczynności tarczycy. 

Oczywiście wskaźnik OB nie jest podstawowym badaniem diagnostycznym, w przypadku wyżej wymienionych chorób. Konieczne jest przede wszystkim wykonanie podstawowej morfologii z rozmazem, gdzie zostanie określony poziom monocytów, leukocytów i erytrocytów oraz innych parametrów. Warto również oznaczyć podstawowe parametry wątrobowe i markery nowotworowe. 

Jak wysokie OB powinno niepokoić?

Podniesiony wynik OB informuje o występowaniu przewlekłej patologii, która wpływa na zmiany składu krwi, np. na stężenie białek ostrej fazy oraz globulin, przyśpieszających prędkość opadania czerwonych krwinek. Podwyższony Odczyn Biernackiego towarzyszy wielu chorobom i zaburzeniom. Badanie OB, w którym wykrywany jest podwyższony poziom Odczynu Biernackiego, często może wskazywać na zwykłą infekcję organizmu. Jednak kiedy wynosi Odczyn Biernackiego 100 mm/h wynik ten powinien niepokoić, gdyż uważa się, że wynik trzycyfrowy jest dość niebezpieczny i wymaga dalszej diagnostyki. Wysoki Odczyn Biernackiego może sugerować, że w organizmie toczy się poważny proces zapalny, np. infekcja, sepsa, choroba autoimmunologiczna czy nowotwór. Takie pytania "jak wysokie OB powinno niepokoić forum" są wyszukiwane w popularnych wyszukiwarkach. W przypadku takich pytań warto sprawdzić normy referencyjne zgodne z wiekiem osoby badanej. Warto pamiętać, że w przypadku wysokiego poziomu OB badanie można powtórzyć. 

Odczyn Biernackiego poniżej normy co oznacza?

Odczyn Biernackiego 2 mm/h, czyli obniżony wykrywa się niezwykle rzadko. Niskie OB wskazuje na: chorobę czerwienicę, czyli nadkrwistość. Jednak to nie wszystko. Może być spowodowane żółtaczką, chorób alergicznych, przewlekłej niewydolności krążenia, zaburzenia krążenia czy hipofibrynogemi. 

Badanie OB a badanie CRP

W celu sprawdzenia, czy w organizmie toczy się stan zapalny, najczęściej zlecane przez lekarza są dwa badania: OB i CRP. Najczęściej lekarze zlecają je równocześnie, a wszystko przez wzgląd na większą precyzję i pewność wyników. Tak jak już wspominaliśmy, OB wskazuje na opadanie czerwonych, a CRP to poziom białka reaktywnego C. To drugi obok Odczynu Biernackiego marker stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że w przypadku toczącego się w organizmie stanu zapalnego CRP rośnie dużo szybciej niż OB. Kiedy infekcja się cofa, również szybciej zaczyna spadać. 

Ile kosztuje badanie OB i gdzie je wykonać?

Oznaczenie OB można wykonać w dowolnym laboratorium. Takie badanie określane jest jako Odczyn Biernackiego (C59). Najczęściej zlecane jest przez lekarza prowadzącego, jednak można wykonać je samodzielnie w laboratorium. OB cena nie jest wysoka i wynosi około 10-15 zł, jednak wszystko zależy od laboratorium. Przed badaniem należy wypić szklankę niegazowanej wody i powstrzymać się od spożywania posiłków, gdyż do poprawnego określenia OB należy być na czczo. W dniu poprzedzającym pobieranie badania należy zjeść lekką kolację około godziny 18.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem