Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną. Choroby skóry dermatozy - rodzaje, objawy i zapobieganie

Objawy alergii skórnej i czynniki wywołujące alergię skórną - zdjęcie

Alergia skórna zaliczana jest do dermatoz, czyli dolegliwości związanych z występowaniem stanów chorobowych skóry. Emanuje się ona występowaniem wysypek i intensywnych zmian skórnych w konsekwencji oddziaływania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Pojawiający się stan alergii skórnej znacząco pogarsza komfort życia osoby, doprowadzając do uporczywego swędzenia i łuszczenia się skóry.

Zobacz także artykuł: Choroby skóry.

W niniejszym artykule poruszamy kwestie związane z:

  • rodzajami schorzeń skóry,
  • czynnikami wywołującymi alergiczne zapalenie skóry,
  • objawami dermatozy,
  • sposobami radzenia sobie z zaczerwienieniem skórnym,
  • istotnymi zmianami skórnymi u najmłodszych,
  • najgroźniejszymi chorobami skórnymi,
  • alergiami,
  • pielęgnacji skóry wrażliwej,
  • rozgraniczeniu alergii i atopowego zapalenia skóry.

Dermatozy – rodzaje schorzeń skóry

Dermatozy to zbiorcze określenie różnorodnych chorób skórnych, związanych z pojawianiem się zmian na powierzchni tkanki. Mogą mieć one charakter genetyczny i niezależny bezpośrednio od stylu życia czy przyzwyczajeń człowieka, bądź być wywołane oddziaływaniem czynników zewnętrznych, wnikających głąb organizmu. Jedną z najczęściej pojawiających się dermatoz, na jaką skarżą się pacjenci, jest alergia skórna na twarzy wywołana sezonowymi pyłkami lub czynnikami uczulającymi. Ma ona charakter przemijający, tj. jej objawy ustępują po odsunięciu elementu drażniącego (alergenu). Jej objawy są często mylone z początkowymi etapami rozwoju atopowego zapalenia skóry.

Rodzaje chorób skóry i czynniki wywołujące alergiczne zapalenie skóry

Typologia chorób skórnych jest niezwykle szeroka i obejmuje kilkanaście grup o zmiennej etiologii chorobowej. Wśród dermatoz wyróżnia się przynajmniej kilkaset różnych jednostek chorobowych, charakteryzujących się zmiennymi cechami występowania. Prezentacja chorób alergicznych skóry prezentuje się następująco:

Alergiczne zapalenie skóry może zostać wywołane czynnikami uczulającymi. Główną grupą związków wywołujących niekorzystną zmianę alergiczną na skórze są alergeny oddziałujące zewnętrzne. Czasami dochodzi także do nadwrażliwości na różne składniki pokarmowe, co skutkuje pojawianiem się zaczerwienień skórnych i wyprysków. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem skórnym wywołanym czynnikami wewnętrznymi. Po jakim czasie znika wysypka alergiczna u dorosłych? Zwykle mija po odstawieniu czynnika alergicznego, czasami jednak może mieć postać przewlekłą. W szczególności, gdy kontakt z substancjami uczulającymi nie może zostać do końca wyeliminowany.

Jakie są objawy skórne chorób wewnętrznych?

Wewnętrzne stany chorobowe mogą dawać o sobie znać poprzez różnego rodzaju wypryski i zmiany skórne. W przebiegu wielu jednostek chorobowych dochodzi do powstawania rumieni, obrzęków, blizn czy siniaków. Niektóre choroby mogą wywoływać choroby skórne, które bliźniaczo przypominają skutki występowania alergii skórnych. Wiele osób zastanawia się, jakie mogą być związki pomiędzy niedoczynnością tarczycy a alergią skórną. Okazuje się, że problemy z tarczycą mogą skutkować pojawianiem się obszarowej suchości skórnej. Niekiedy dochodzi także do sporego obrzęku i zredukowanego ocieplania skórnego. Wśród innych objawów skórnych chorób wewnętrznych wymienić można np.: łupież, zmiany trądzikowe, rozstępy, owrzodzenia, kaszaki czy zmiany naczyniowe.

Jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Jak wygląda alergia skórna? W jej przebiegu dochodzi do powstawania różnych zmian skórnych, w tym pojawienia się rumieńców. Uczulona skóra czerwieni się w miejscach najbardziej newralgicznych i cienkich, dlatego z tego typu problemem mogą wiązać się poczucie wstydu czy odczuwanie nadmiernego stresu, szczególnie w kontaktach społecznych. W celu zniwelowania zaczerwienień można wykorzystać zarówno specjalistyczne środki lecznicze, jak i domowe sposoby na uczulenie skórne. Warto wybierać preparaty łagodzące, w formie wygodnych kremów i balsamów. Tłusta warstwa w postaci maści może nie być zbyt dobrym rozwiązaniem, o ile problemem rzeczywiście są kwestie alergiczne.

Zmiany skórne u dzieci, których nie należy bagatelizować

Warto kontrolować stan skóry naszych dzieci, w szczególności gdy skarżą się na różnego typu objawy swędzenia czy szczypania. Jeśli zauważymy niepokojące symptomy chorobowe, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Alergia skórna u niemowlaka czy też alergiczne zmiany skórne u dzieci w wieku szkolnym nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą one świadczyć o istniejących problemach zdrowotnych. Jednocześnie musimy pamiętać o zachowaniu największej higieny w mieszkaniu, częstym wymienianiu poszewek i systematycznemu wykorzystaniu bezpiecznych środków higienicznych. Leczenie domowe alergii skórnej u dziecka może nie być skuteczne. Dzieci, nie mając jeszcze dostatecznej wiedzy i doświadczenia, chętnie wchodzą w interakcję z rówieśnikami. Może to generować ryzyko zakażenia się nużeńcem ludzkim lub innym pasożytem.

Najgroźniejsze choroby skóry i podstawowe badania przy chorobach skóry

Dzięki dermatoskopii czy trichoskopii można zdiagnozować wiele różnych jednostek chorobowych skóry, w tym także poważne zmiany nowotworowe. W celu dokładnego postawienia diagnozy wykonuje się także zabiegi histopatologiczne czy badanie kapilaroskopijne. Specjaliści podkreślają, że szybkie postawienie diagnozy przyspiesza i ułatwia proces leczenia, zwiększając szansę na całkowite pozbycie się problemu. Każda zmiana skórna niewiadomego pochodzenia, jak np. alergia skórna w ciąży czy urojona alergia skórna na kota, powinna być konsultowana z lekarzem. Wśród najgroźniejszych chorób skórnych wymienia się m.in.: czerniaki, nabłoniaki, nowotwory podstawnokomórkowe, brodawkujące i kolczystokomórkowe.

Alergia skórna – co może ją wywołać?

Alergię skórną mogą wywołać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczają się wszelkiego rodzaju alergeny i substancje uczulające. Mogą to być także silnie drażniące związki chemiczne, które wywołują nagłe zmiany skórne. Do czynników wewnętrznych można zaliczyć predyspozycje genetyczne, występowanie chorób wewnętrznych czy stan odżywienia organizmu. Okazuje się bowiem, że część chorób skórnych może wynikać ze zbyt niskiej podaży witamin i minerałów w diecie.

Jak optymalnie nawilżać skórę i zapobiegać rozwojowi chorób?

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy i dbanie o prawidłową higienę reszty ciała to absolutna podstawa, która pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania chorób skórnych. W przypadku osób uczulonych należy rozważyć kwestię odczulania się lub systematycznego przyjmowania środków na alergię. Ważne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, pełnego ruchu i zrównoważonych posiłków. Jeśli skóra jest nienaturalnie przesuszona, należy przeanalizować skład używanych kosmetyków. Może się zdarzyć, iż w ich składzie uświadczymy niekorzystne substancje konserwujące lub poprawiające trwałośc produktu, które będą działać niekorzystnie na kondycję naszej skóry.

Polecane kosmetyki na problemy skórne – maści, kremy i inne preparaty

Czym złagodzić uczulenie na twarzy lub rękach? W procesie pielęgnacji stosuje się różnego rodzaju preparaty uzupełnione o związki cynku i substancje przeciwbakteryjne. Składnikiem wielu substancji myjących może być siarka, a także srebro koloidalne, które wykazuje właściwości odkażające. W przypadku intensywnych zmian trądzikowych wykorzystuje się płyny na bazie etanolu i mocne kremy przeciwtrądzikowe. Ważnym składnikiem kremów, maści i leków bez recepty na alergię skórną jest kwas salicylowy, retinol i kwas borowy. Na egzemę wykorzystuje się także produkty uzupełnione w odbudowujące lipidy lamelarne. W przypadku poważniejszych problemów alergiczno-skórnych wykorzystuje się także maści sterydowe i antybiotyki.

Alergia czy atopowe zapalenie skóry? – kiedy udać się do dermatologa?

Atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do alergicznych zmian skórnych, więc de facto może być określane mianem alergii. W potocznym rozumieniu za alergie przyjmuje się inne, tymczasowo pojawiające się zmiany, które samoczynnie mijają po określonym czasie. W przypadku AZS dochodzi do poważnego przerwania bariery ochronnej skóry, a w wyniku zaburzeń pojawia się stan zapalny. Jeśli objawy utrzymują się kilka dni lub systematycznie nawracają – warto skonsultować taką sytuację z lekarzem. Jeśli jeszcze przed wizytą u specjalisty chcemy się zorientować co może być przyczyną naszych problemów – spójrzmy na zdjęcia dotyczące tego, jak wygląda alergia skórna (także zdjęcia uczulenia na środki chemiczne, aby rozróżnić oba przypadki).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Sport i fitness

Odżywki białkowe – czy warto? Ranking najlepszych produktów na rynku. Ile gramów białka dziennie jeść na przyrost masy i redukcję?
Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością, ale czy są niezbędne dla budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej? Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty, obliczyć zapotrzebowanie na białko i wprowadzić je do codziennej diety ...

Kosmetyki i uroda

Najlepszy kolagen na skórę, stawy i włosy – ranking najlepiej przyswajalnych form kolagenów
Kolagen nazywany jest eliksirem młodości i zdrowia. Niestety z wiekiem jego naturalna produkcja w organizmie człowieka spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność oraz pojawia się ból stawów....

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm – leczenie i profilaktyka w bólach reumatycznych. Fizjoterapia chorób zwyrodnieniowych stawów
Choroby reumatyczne to nie tylko problem osób starszych – coraz częściej dotykają również młodszych pacjentów, wpływając na jakość ich życia i sprawność fizyczną. B&o...

Dieta i odchudzanie

Zdrowe odżywianie dla dzieci: Jak urozmaicić dietę dziecka, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników?
W zdrowym ciele zdrowy duch, a dieta to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak urozmaicać dietę i jak układać jadłospis dla dziecka, aby wspierać jego zdrowie i kształtować zdrowe nawyki na całe życie....

Leksykon leków

Leki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen, naproksen – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania
Jak działają leki przeciwbólowe? Czy wybór między paracetamolem, ibuprofenem a naproksenem ma znaczenie dla Twojego zdrowia? Które leki przeciwbólowe nie rozrzedzają krwi? Poznaj najważniejsze informacje, które....

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem