Obliczanie wskaźnika BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała

Wskaźnik BMI - normy i tabela wskaźnika masy ciała - zdjęcie

Wskaźnik BMI często pojawia się w kontekście utrzymywania odpowiedniej wagi i prawidłowej masy ciała, a także odnośnie stosowania diet i prowadzenia zdrowego stylu życia. Czym konkretnie jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć i co należy mieć na uwadze? W niniejszym artykule przedstawione zostaną wszelkie istotne informacje na temat tego wskaźnika. Do czego przyda się omawiany wskaźnik i dlaczego znajduje on zastosowanie tylko odnośnie osób dorosłych?

W artykule tym przedstawione zostaną przydatne informacje na temat tego:

  • czym jest wskaźnik BMI,
  • jak go prawidłowo obliczyć,
  • normy związane z tym wskaźnikiem,
  • podczas jakich schorzeń i dolegliwości warto kontrolować BMI,
  • jakie inne wskaźniki dietetyczne należy mieć na uwadze.

Wskaźnik BMI jest w stanie ukazać więcej na temat zdrowia i stanu organizmu, niż może się wydawać. Zobacz także artykuł: Brak miesiączki - jakie mogą być tego przyczyny?

Czym jest wskaźnik masy ciała, czyli Body Mass Index (BMI)

BMI - co to takiego? Wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index to nic innego, jak wskaźnik masy ciała określający prawidłowość posiadanej masy ciała. Nazywany jest on także wskaźnikiem Queteleta. Dzięki niemu można dowiedzieć się o niedowadze, nadwadze, czy otyłości, a każdy z tych stanów świadczy o niedoborze, lub nadmiarze masy ciała. Opisuje on w pośredni sposób ilość tkanki tłuszczowej w ciele człowieka w oparciu, o stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do wzrostu określanego w metrach. Geneza tego wskaźnika jest dość ciekawa, ponieważ stworzono go po to, by określać stopień ryzyka wystąpienia chorób i zgonów wśród społeczeństwa. Z początkowych obserwacji wynikało, iż osoby, które znajdują się w grupie niedowagi, albo nadwagi i otyłości, były bardziej narażone na przedwczesny zgon, niż osoby, które wskaźnik BMI mają na prawidłowym poziomie. BMI to nic innego jak wskaźnik, który określa, jaka jest prawidłowa waga do wzrostu i wieku. Odpowiedni poziom BMI to jednak nie wszystko. Warto dbać przede wszystkim o odpowiednią dietę i właściwą suplementację, co pozwoli na utrzymanie wskaźnika na właściwym poziomie. 

Jak prawidłowo obliczyć wskaźnik masy ciała BMI

Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie: BMI - jak obliczyć? Warto wspomnieć przede wszystkim, jak można obliczać omawiany wskaźnik BMI, co na pewno będzie przydatne. Jak obliczyć BMI - wzór, który się przyda, zostanie przedstawiony w tym artykule. Wystarczy wstawić w niego swoje dane, by uzyskać wskaźnik. Oblicz BMI i dowiedz się, na jakim jest poziomie. Obliczenie BMI jest bardzo proste, a wystarczy do wzoru podstawić tylko dwie informacje - swoją wagę, oraz wzrost wyrażony w metrach. Wzór na BMI wygląda następująco: należy podzielić swoją wagę przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Oczywiście w sieci dostępne są kalkulatory wagi, które umożliwiają obliczenie wskaźnika za pomocą kilku kliknięć. Najczęściej wprowadza się tam wspomniane wcześniej dane. Kalkulator BMI, a wiek osoby, która wskaźnik ten oblicza, czasami również jest brany pod uwagę przy obliczeniach. Z wiekiem bowiem wiąże się blisko kwestia metabolizmu organizmu. Dlatego BMI kalkulator, wiek często uwzględnia jako jeden z czynników przy obliczaniu. 

Wskaźnik BMI a normy z nim związane

Posiadając już obliczony wskaźnik BMI, warto wiedzieć przede wszystkim, jakie są normy z nim związane i jak ten wynik interpretować. Normy BMI prezentują się następująco: 

  • poniżej 18,5 mamy do czynienia z niedowagą,
  • pomiędzy 18,5 a 24,99 prawidłowe BMI - waga jest w normie,
  • powyżej 24,99 występuje nadwaga.

Niektóre źródła podają również klasyfikację rozszerzoną, która pozwala na określenie bardziej precyzyjnych danych. Poniżej wskaźnika 16 występuje wygłodzenie, od 16 do 16,99 jest do wychudzenie, a od 17 do 18,49 występuje niedowaga właściwa. Pomiędzy 18,5 a 24,99 mamy do czynienia z prawidłową wagą. Wskaźnik znajdujący się między 25, a 29,99 to nadwaga, a 30 do 34,99 oznacza otyłość I stopnia. Otyłość II stopnia, określana jako kliniczna występuje pomiędzy 35, a 39,99. Powyżej 40 to zaawansowana otyłość III stopnia.

BMI płeć, masa mięśniowa, masa kości a wiek

Istnieje kilka czynników, które również należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika BMI, tak, by uzyskać możliwie najbardziej miarodajne rezultaty. Wśród nich występują, takie jak: płeć, masa mięśniowa, wiek, czy też masa kości. BMI mężczyzn może być nieco inne niż u kobiet ze względu na różnice w tych czynnikach. Należy pamiętać, że genetycznie kobiety posiadają większe predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej, z drugiej strony także mniejsze tendencje do wzrostu masy mięśniowej. U mężczyzn na ogół wygląda to zupełnie na odwrót, a tkanka jeśli się gromadzi, to w innych miejscach, niż u kobiet. Dwa wspomniane wskaźniki - masa kości i wiek, podobnie jak masa mięśniowa, nie będą realnie odzwierciedlane przez obliczenie wskaźnika BMI. Kulturysta może uzyskać wynik na poziomie nadwagi, lub otyłości, ze względu na wysoki poziom masy mięśniowej. Dane te powinny być analizowane szczegółowo i indywidualnie. Przy utrzymywaniu odpowiedniej wagi i wskaźnika BMI, należy przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu zdrowej diety, nawadnianiu i odpowiedniej suplementacji.

Dlaczego BMI tylko dla dorosłych?

Często podkreśla się fakt, że wskaźnik BMI, dedykowany jest tylko dla dorosłych. Dlaczego? BMI dziecka może być niemiarodajne i nie odzwierciedlać faktycznej sytuacji. Należy pamiętać, że dzieci i osoby w okresie dojrzewania przechodzą przez wiele etapów rozwojowych. Rosną, dojrzewają, ich wzrost i waga mogą zmieniać się w szybkim tempie i jest to zupełnie normalne. Do tego dochodzą również hormony, które mogą wpływać nie wiele innych czynników, a wskaźnik BMI może wychodzić wówczas zakłamany. Oczywiście kalkulator BMI dla dzieci również jest dostępny, powinien on jednak uwzględniać wspomniane wcześniej czynniki. Powszechnie uważa się, że może być on nie do końca miarodajny i w określaniem wskaźnika BMI lepiej poczekać do zakończenia etapu dojrzewania. Kalkulator BMI dzieci jest skonstruowany podobnie do tego dla dorosłych, jednak interpretacja otrzymanych wyników może być nieco bardziej skomplikowana.

BMI – kontrola otyłości i element profilaktyki nowotworowej

Wskaźnik BMI pozwala na określenie podatności naszego organizmu do odkładania tkanki tłuszczowej, a także ryzyka występowania chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Wśród nich wskazać należy nowotwory, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, miażdżycę, jak również problemy w układzie kostno - szkieletowym i krwionośnym. Dzięki niemu można wykonywać kontrolę otyłości i to w warunkach domowych. Wielu lekarzy i specjalistów wciąż wykorzystuje tę metodę, by określać ogólny stan zdrowia pacjenta i określić, czy jego waga ciała jest na właściwym poziomie. Indeks masy ciała pozwala więc na kontrolę swojego stanu zdrowia. Należy oczywiście włączyć do tego regularną profilaktykę zdrowotną i dostarczanie do swojego organizmu odpowiednich witamin i minerałów.

Wskaźnik dobrego stanu zdrowia inne wskaźniki dietetyczne

Wskaźnik BMI określić można jako wskaźnik dobrego zdrowia. Jak wspomniano, powstał on po to, by móc określać, w jakiej kondycji zdrowotnej jest społeczeństwo. Każdy stan wybiegający poza normę BMI, czyli prawidłową masę ciała, może oznaczać, że w organizmie zachodzą zmiany niekoniecznie pożądane. Taki wynik zawsze warto skonsultować również ze swoim lekarzem, a on zleci bardziej szczegółowe badania. Oprócz wskaźnika BMI wskazać można także inne wskaźniki dietetyczne, takie jak: WHR - pomiar obwodu pasa i bioder, AMR, MBR, oraz TER. 

Jak widać, wskaźnik BMI stanowić może wskaźnik dobrego zdrowia. Warto kontrolować go regularnie i dbać o utrzymywanie odpowiedniej diety i zdrowego stylu życia.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem