Okres wzmożonej zachorowalności przypada na sezon jesienno-zimowy. W tym czasie najczęściej dochodzi do infekcji wirusowych, które przyczyniają się do wystąpienia przeziębienia lub grypy. Mimo że choroby te mają podobne objawy, istnieją różnice, które umożliwią odróżnienie schorzeń. Otóż grypa rozwija się zazwyczaj bardzo szybko, dolegliwościom towarzyszą silne bóle mięśni i stawów oraz ból całej głowy, podczas gdy przeziębienie rozwija się powoli, a dolegliwości bólowe mu towarzyszące mają znacznie mniejsze nasilenie. Dodatkowo, należy wskazać, że w przypadku grypy u chorych pojawia się bardzo wysoka gorączka, która jest jej charakterystycznym objawem. Temperatura w przebiegu grypy oscyluje w granicach 38-41 stopni Celsjusza. W przypadku przeziębienia natomiast temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona, zazwyczaj nie przekracza 37 stopni Celsjusza. Niemniej jednak u niektórych chorych wystąpić może obniżona temperatura ciała. O czym zatem świadczy niska temperatura ciała przy przeziębieniu? Czy jest powodem do niepokoju?
Niska temperatura ciała przy przeziębieniu
Do przeziębienia dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej, ale również wychłodzenia organizmu. Jesiennej aurze często towarzyszy deszcz i niskie temperatury. Takie czynniki środowiskowe mogą skutkować obniżeniem temperatury ciała. Dodatkowo, zbyt cienkie ubranie bądź noszenie przemoczonej odzieży również może skutkować spadkiem temperatury i przeziębieniem. Należy wskazać, że przyczyną obniżonej temperatury ciała może być także odwodnienie organizmu.
Niska temperatura ciała u dzieci może wynikać, podobnie jak u dorosłych, z wyziębienia organizmu, z czynników środowiskowych – niskiej temperatury czy noszenia przemoczonego ubrania. Niemniej jednak warto wskazać, że z niską temperaturą ciała u dzieci stosunkowo często można się spotkać w przypadku przeziębienia. Niekiedy obniżona temperatura ciała u dzieci może świadczyć o sepsie. Należy również wskazać, że przeziębieniom (infekcjom wirusowym) sprzyja niska temperatura. W chorobie bowiem pojawiają się zazwyczaj stany podgorączkowe bądź obniżona temperatura ciała, co stanowi odpowiednie środowisko rozwoju infekcji.
Obniżona temperatura ciała może stanowić powód do niepokoju, jednak okazuje się, że jeżeli stan ten nie utrzymuje się zbyt długo – zbyt niską temperaturą ciała nie należy się przejmować. Warto zatem wskazać, że obniżona temperatura ciała przy przeziębieniu nie stanowi niepokojącego objawu. Niemniej jednak warto podkreślić, że w przypadku niskiej temperatury ciała bezwzględnie należy unikać leków, które wykazują działanie przeciwgorączkowe.
Należy wskazać, że o ile obniżona temperatura ciała przy przeziębieniu nie stanowi powodu do niepokoju, o tyle w sytuacji, gdy utrzymuje się zbyt długo, warto skonsultować się z lekarzem. Niska temperatura ciała bowiem może być symptomem poważnych schorzeń. W tym znaczeniu może być objawem cukrzycy, niedoczynności tarczycy, hipoglikemii, niedoczynności kory nadnerczy, niewydolności wątroby czy nerek, ale również niedożywienia. Ponadto warto wskazać, że obniżona temperatura ciała może również świadczyć o uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.