Olej migdałowy to naturalny, bezpieczny i pełen prozdrowotnych substancji olej roślinny o złocistym kolorze i pięknym zapachu. Oto najważniejsze informacje na temat jego właściwości i zastosowania.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie właściwości zdrowotne ma olej migdałowy,
- czy warto stosować oleje migdałowe,
- jak można wykorzystać olej migdałowy w kuchni (przepisy),
- w jaki sposób wytwarzany jest olej migdałowy,
- czy spożycie oleju migdałowego może mieć niepożądane skutki,
- kto nie powinien jeść oleju migdałowego.
Zobacz także: Olej rycynowy – jakie ma właściwości lecznicze i na co go stosować?
Olej migdałowy – garść informacji
Olej ze słodkich migdałów należy do najcenniejszych olejów naturalnych. Wyróżnia się idealnie tłustą i oleistą, a jednocześnie stosunkowo lekką konsystencją. Jest znany i ceniony od wieków za swoje unikalne właściwości prozdrowotne, piękny aromat i złocisty kolor. Olej migdałowy powstaje z owoców migdałowca, a dzięki tłoczeniu na zimno zachowuje wiele drogocennych substancji, mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Ten wyjątkowy olej wywodzi się z Indii, chociaż obecnie drzewo migdałowca uprawia się głównie w krajach śródziemnomorskich. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Olej migdałowy spożywczy jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę – znajdziemy go w wielu dietach redukcyjnych np. diecie ketogennej czy pomagającej w walce m.in. z otyłością brzuszną diecie paleo.
Jakie są właściwości zdrowotne olejków migdałowych?
Olej migdałowy nierafinowany to bogactwo witamin i minerałów. Cechuje go wysoka zawartość witamin E, D, A (to witaminy mające doskonały wpływ m.in. na oczy i wzrok) oraz z grupy B, a także cennych kwasów nienasyconych, przede wszystkim oleinowego i linolowego. Znajdziemy w nim szereg minerałów: wapń, magnez, potas, cynk, sód i fosfor.
Wyjątkowe właściwości oleju migdałowego sprawiają, że jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Wykorzystywany jako olej jadalny wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, wpływając m.in. na obniżenie złego cholesterolu, obniżenie poziomu cukru we krwi czy zwiększenie poziomu spożycia zdrowych tłuszczów nienasyconych.
Znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce – olej migdałowy na twarz lub olej migdałowy na włosy to doskonały sposób na skuteczną i przyjemną pielęgnację. Wysoka zawartość działających przeciwstarzeniowo antyoksydantów, silne działanie nawilżające, łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszanie regeneracji powodują, że sprawdzi się zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i przy chorobach skóry (np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca).
Czy warto stosować oleje migdałowe?
Olej migdałowy kosmetyczny i spożywczy to naturalna i bezpieczna alternatywa dla mniej odpowiednich dla naszego zdrowia produktów. Jego stosowanie może nam przynieść szereg korzyści. Poniżej krótkie podsumowanie podstawowych zalet.
Olej migdałowy – zastosowanie zewnętrzne
- obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL
- ochrona przed działaniem wolnych rodników
- pomoc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi
- działanie przeciwzapalne
- pozytywny wpływ na pamięć
- uszczelnianie naczyń krwionośnych
- pomoc w utrzymaniu zdrowej wagi
- pozytywny wpływ na libido (oto jak działają orzechy na potencję)
- intensywne nawilżenie skóry (zawiera witaminy na skórę – A, D, E czy z grupy B)
- regeneracja włosów i paznokci
- ochrona skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi
- skuteczne ujędrnianie
- działanie przeciwstarzeniowe
- działanie wygładzające
- pomoc w walce z cellulitem czy rozstępami
Polecane przepisy z olejem migdałowym
Olej migdałowy znajduje swoje zastosowanie w kuchni przede wszystkim jako składnik sałatkowych dressingów czy przystawek na zimno. Może stanowić również doskonałe uzupełnienie różnego rodzaju deserów. Chociaż jego temperatura wrzenia to 216 stopni Celsjusza, więc teoretycznie nadaje się do smażenia, warto pamiętać, że doprowadzi to do utraty cennych substancji. Dlatego zdecydowanie zdrowsze jest używanie go na zimno np. skropienie nim ulubionej sałaty lub polanie zupy kremu.
Istnieje wiele receptur kosmetycznych na bazie tego wyjątkowego oleju. Zamiast kupować w drogerii chemiczny kosmetyk, możemy wykorzystać naturalny olej migdałowy do ciała i przygotować np. maseczkę do twarzy. Składniki wystarczy dokładnie wymieszać, równomiernie rozłożyć na twarzy i pozostawić na ok. 15 minut, a następnie starannie zmyć. Warto zastosować też olej migdałowy na włosy, wmasowując go w pasemka, a po ok. godzinie zmywając podczas delikatnego mycia głowy.
Miodowa nawilżająca maseczka do twarzy z olejem migdałowym i jogurtem
- 1 łyżka gęstego jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka oleju migdałowego
- 1/2 łyżeczki miodu
Maseczka łagodząca z mlekiem i olejem migdałowym
- 1 łyżeczka mleka
- 1 łyżeczka oleju migdałowego
- kilka kropi soku z cytryny
- ½ łyżeczki miodu
Czy mogą być jakieś niepożądane skutki spożywania olejów migdałowych?
Olej migdałowy jest naturalnym i bezpiecznym produktem, niewykazującym niekorzystnych skutków ubocznych. Jedyny problem może pojawić się w przypadku uczulenia na migdały, dlatego przed użyciem należy przeprowadzić próbę, korzystając z niewielkiej ilości oleju.
Jak wytwarzany jest olej migdałowy?
Olej migdałowy pozyskuje się z tłoczonych na zimno nasion drzewa migdałowego, czyli tzw. migdałowca. Tłoczenie w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza pozwala na zachowanie dobroczynnych właściwości.
Istnieją dwie odmiany migdałów: słodka i gorzka. Zdecydowanie bardziej popularny jest olej ze słodkich migdałów, ponieważ przy jego tłoczeniu wykorzystuje się migdały jadalne – gorzka odmiana zawiera toksyczną substancję i jej zastosowanie jest ograniczone.
Czy są jakieś przeciwskazania dotyczące stosowania i spożywania olejów migdałowych?
Ze względu na wysokie bezpieczeństwo i naturalne pochodzenie można stosować olej migdałowy w ciąży, zalecany jest także do pielęgnacji niemowląt. Jedynym przeciwskazaniem do jego używania jest alergia na migdały.
Olej migdałowy to prawdziwy dar natury, pełen cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Zarówno jego spożycie, jak i zastosowanie zewnętrzne mogą przynieść wiele korzyści dla kondycji organizmu i urody.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.