Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek o właściwościach leczniczych i pielęgnujących. Od setek lat jest wykorzystywany jako preparat antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Sprawdzamy, na co warto stosować olejek herbaciany.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest olejek z drzewa herbacianego,
- jakie zastosowanie ma olejek herbaciany,
- jak można używać olejku z drzewa herbacianego,
- jakie są przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego.
Przeczytaj też: Inhalacje na katar i przeziębienie
Czym jest olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego to ekstrakt z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) z rodziny mirtowatych, które naturalnie występuje w Australii. Skład olejku stanowią w większości związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe. Olejek herbaciany zawiera także monoterpeny, w tym terpinen, cyneol, cymen, diterpeny, seskwiterpeny i wiele innych substancji. Ma on postać rzadkiego oleju o jasnożółtej barwie oraz intensywnym, kamforowym zapachu. Mieszkańcy Australii już od setek lat korzystali z właściwości tej rośliny – używali jej przede wszystkim jako preparat leczniczy. Dziś olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie również jako naturalny kosmetyk, środek do aromaterapii i masażu skóry.
Olejek herbaciany – zastosowanie
Olejek z drzewa herbacianego jest używany wspomagająco w niwelowaniu różnych dolegliwości oraz jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów. Olejek herbaciany najczęściej jest stosowany do:
- pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej,
- zwalczania łupieżu,
- leczenia łuszczycy,
- zwalczania nadmiernego pocenia,
- niwelowania nieświeżego oddechu,
- leczenia przeziębienia,
- łagodzenia bólów mięśniowych,
- leczenia grzybicy,
- profilaktyki i leczenia odparzeń,
- niwelowania objawów po ukąszeniu owadów,
- dezynfekcji rąk.
Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?
Ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, olejek herbaciany jest bardzo często wykorzystywany jako preparat wspierający pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej. Łatwo przenika on przez skórę oraz zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Olejek normalizuje pracę gruczołów łojowych i redukuje błyszczenie cery, nie powodując jednocześnie jej wysuszania, a ponadto wspomaga regenerację skóry. Jak jednak stosować olejek z drzewa herbacianego na twarz?
Zastosowanie |
Charakterystyka |
Dodatek do kosmetyków |
Kilka kropli olejku herbacianego dodanych do
używanych na co dzień kosmetyków pozwala wzmocnić ich działanie. |
Punktowo na wypryski |
Olejek herbaciany można nakładać punktowo w
formie nierozcieńczonej na zmienione miejsca na twarzy, ramionach, dekolcie
lub plecach. |
Maseczka na twarz |
Maseczka z glinki z dodatkiem kilku kropli
olejku z drzewa herbacianego pomaga zapobiegać wypryskom i reguluje
wydzielanie sebum. |
Parówka na twarz |
By przygotować saunę dla cery, trzeba dodać
kilkanaście kropli olejku herbacianego do miski z ciepłą wodę. Następnie
należy nachylić się nad tak przygotowanym roztworem, przykrywając głowę
ręcznikiem. Już po 10-15 minutach skóra będzie wyraźnie odświeżona, a pory
oczyszczone. Zabieg można powtarzać dwa razy w miesiącu. |
Olejek z drzewa herbacianego jest też wykorzystywany jako naturalny kosmetyk wspierający zwalczanie łupieżu i dolegliwości towarzyszących łojotokowemu zapaleniu skóry. Olejek redukuje swędzenie, normalizuje produkcję sebum oraz zmniejsza przetłuszczanie się włosów. W jaki sposób go stosować? Wystarczy dodać kilka kropli olejku do szamponu, umyć włosy jak zwykle, pozostawić mieszankę na skórze na około 2 minuty, a następnie dokładnie spłukać.
Właściwości olejku herbacianego docenią także osoby zmagające się z nadmiernym poceniem stóp oraz pękaniem skóry na piętach. Olejek sprawdzi się również jako środek stosowany w ramach zarówno profilaktyki, jak i leczenia grzybicy stóp i paznokci. By uporać się z tymi problemami, wystarczy wymieszać olejek z kremem do stóp. Wspomagająco od czasu do czasu można przygotować kąpiel dla stóp, dodając około 30 kropli olejku do ciepłej wody.
Za sprawą działania przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego, olejek z drzewa herbacianego wykazuje też wysoką skuteczność w zwalczaniu przeziębień i infekcji. Wykorzystywany do inhalacji, łagodzi kaszel, przynosi ulgę w katarze i koi dolegliwości związane z zapaleniem zatok czy chorobami gardła. Olejek herbaciany może być używany także na opryszczkę i zajady, a ponadto do płukania ust, gdyż niweluje nieświeży oddech i kamień nazębny.
Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania i działania niepożądane
Przy stosowaniu olejku z drzewa herbacianego należy zachować ostrożność, jeśli w przeszłości doszło do reakcji alergicznej na jakikolwiek inny olejek eteryczny. Olejek herbaciany nie jest również zalecany kobietom w ciąży – wpływ na to ma wysokie stężenie substancji aktywnych, które mogą przenikać przez skórę. Preparatu nie powinny też używać dzieci poniżej 6. roku życia.
Co ważne, podobnie jak inne naturalne olejki eteryczne, olejek z drzewa herbacianego powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie – w połączeniu z innymi substancjami lub samodzielnie. W drugim przypadku jednak należy aplikować go jedynie miejscowo, ponieważ nałożony na duże partie skóry może wywołać podrażnienie, pieczenie lub swędzenie.
Olejek z drzewa herbacianego to znany od setek lat i wciąż cieszący się popularnością środek o właściwościach leczniczych i pielęgnujących. Ze względu na właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekujące, olejek herbaciany jest chętnie stosowany w leczeniu przeziębienia i infekcji, a ponadto jako naturalny kosmetyk wspierający codzienną pielęgnację oraz zwalczanie różnych problemów skórnych, trądziku i łupieżu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.