Olejowanie włosów to wysoce skuteczna metoda pozwalająca na pielęgnację włosów, również w domowym zaciszu, na swoich warunkach i o wiele tańszym kosztem niż w profesjonalnych salonach. U kogo sprawdzi się ten sposób? Po jakim czasie można oczekiwać widocznych rezultatów? Jak dobrać odpowiedni olej do swoich włosów? Poniższy poradnik wyczerpuje temat olejowania włosów, wyjaśniając, jak wykonać ten proces krok po kroku.
Farbowanie, prostowanie włosów, stosowanie pianek i lakierów - to wszystko może spowodować pogorszenie kondycji włosa. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, aby włosy odzyskały dawny blask - skorzystaj z dobrodziejstw prawidłowego olejowania włosów, które pozwoli także na uzyskanie korzystniejszych efektów przy ich codziennej stylizacji. Zobacz także produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów.
Jak wygląda olejowanie włosów?
Proces olejowania włosów opiera się nanoszeniu właściwie dobranych produktów zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Systematyczne olejowanie włosów przynosi w dalszej perspektywie szereg korzyści - oleje zawierają bowiem wiele witamin i wartościowych składników. Olejowanie włosów przeciwdziała także ich starzeniu - sprawdzi się szczególnie u tych osób, które borykają się z problemem matowych, wysuszonych włosów.
Jeżeli zatem efekt napuszonych, zniszczonych kosmyków jest Ci bliski - warto sprawdzić, jakie korzyści może przynieść olejowanie włosów na noc. Warto jednak pamiętać, że oczekiwane rezultaty pojawią się wyłącznie przy systematycznym, a nie okazjonalnym olejowaniu. Wynagrodzenie tych wysiłków zostanie także wygrodzone w łatwiejszej stylizacji włosów po olejowaniu.
Olejowanie włosów - techniki
Prawidłowe olejowanie włosów zakłada dwie metody. Warto się z nimi zapoznać, aby wkrótce cieszyć się korzyściami wynikającymi z tych starań. Popularne techniki dotyczą olejowania włosów na mokro i na sucho.
Nazwy tych sposobów są dość sugestywne i wskazują pożądane działania. Olejowanie na mokro przewiduje uprzednie umycie głowy z zastosowaniem oczyszczającego szamponu oraz odsączeniu włosów z nadmiaru wody. Jeśli przed myciem nie zastosowałaś żadnego preparatu np. do stylizacji w postaci pianki, lakieru czy suchego szamponu - wówczas można tylko delikatnie zwilżyć włosy. Następny krok polega na nałożeniu kilku kropel oleju lub np. żelu aloesowego do włosów i równomiernym zaaplikowaniu go na całą długość. Następnie wskazane jest pozostawienie oleju na kilka godzin i zmycie go z zastosowaniem szamponu.
Taka kuracja do olejowania włosów może być także przeprowadzona na sucho. Wystarczy, że naniesiesz taki olej na końce i przystąpisz do wmasowywania go ku górze. To doskonała opcja szczególnie dla tych kobiet, które w pędzie dnia codziennego nie dysponują odpowiednią ilością czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Wygoda tego rozwiązania polega na tym, że z powodzeniem można przeprowadzać takie olejowanie włosów na noc lub w ciągu dnia, kiedy przewidujesz pozostanie w domu. Olejowanie włosów zarówno kręconych, jak i prostych zaprocentuje w postaci ich lepszej kondycji oraz wyglądu. To wszystko jest na wyciągnięcie Twojej ręki, bez konieczności korzystania z usług gabinetów fryzjerskich. Zabiegi możesz bowiem przeprowadzić w zaciszu własnego domu.
Warto mieć także na uwadze, że olejowanie włosów na sucho jest co prawda wygodniejszą i szybszą metodą, jednak nie zapewni oczekiwanego rezultatu w kontekście zatrzymania nawilżenia. Owszem, olej zabezpieczy włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz nabłyszczy, jednak nie wpłynie na wzrost nawilżenia.
Jakie korzyści płyną z olejowania włosów?
Wiesz już, czym jest olejowanie włosów i jakie sugerowane techniki przynoszą najlepsze rezultaty. Teraz warto poznać zalety, jakie pojawią się przy długotrwałym stosowaniu olejku. Musisz wiedzieć, że olej jako emolient pozwala na zatrzymanie pożądanego nawilżenia, jednak sam w sobie, stosowany solo nie wykazuje nawilżających właściwości. Regularne olejowanie przyczyni się także do widocznych i wyczuwalnych zmian włosa - są bardziej miękkie, sypkie i lśniące. Pielęgnowane w ten sposób włosy będą także bardziej odporne wobec niekorzystnego działania czynników zewnętrznych. Zwróć także uwagę na to, że jeśli po stosowaniu oleju dostrzeżesz najpierw efekt odwrotny od oczekiwanego. Wydarzy się tak wówczas, gdy sięgniesz po źle dobrany produkt. Olejowanie samo w sobie przynosi pozytywne rezultaty.
Jak wybrać właściwy olejek do olejowania włosów?
Być może zastanawiasz się, jaki olej do olejowania włosów będzie dla Ciebie najlepszy. Punktem wyjściowym jest na tym etapie określenie stopnia porowatości Twoich włosów.
I tak np. włosy wysokoporowate cechują się wysokim stopniem rozchylenia łusek, są także szorstkie w dotyku i matowe, ze skłonnością do rozdwajania końcówek. W opozycji do nich są włosy niskoporowate, które są lśniące i sypkie, a także odporne na zniszczenia. Posiadaczki takich włosów narzekają jednak niekiedy na brak objętości oraz skłonność do przetłuszczania. Trzeci rodzaj stanowi swoistą hybrydę dwóch poprzednich charakterystyk. W ich przypadku prawidłowe olejowanie włosów będzie polegało na sięgnięciu po olej arganowy. Można go także z powodzeniem stosować na twarz i ciało. Olejek rycynowy na włosy niskoporowate będzie słusznym wyborem, podobnie jak olej kokosowy czy lniany.
Odpowiednio dobrany olejek do olejowania włosów pomoże poprawić ich wygląd i kondycję. Na rynku znajdziesz także gotowe mieszanki olei, które pomogą Ci przy olejowaniu włosów kręconych i nie tylko.
Najczęstsze błędy związane z olejowaniem włosów
Jednym z powszechnie popełnianych błędów jest zbyt długie przetrzymywanie oleju na włosach. Na początek warto zacząć choćby od 30 minut podczas jednej sesji. Nie należy także przesadzać z ilością - do olejowania włosów wystarczy łyżka stołowa oleju lub żelu aloesowego do włosów. Możesz oczekiwać o wiele lepszych rezultatów przy systematycznym olejowaniu niż przy przesadnym nakładaniu preparatu oraz przetrzymywaniu go przez zbyt długi czas. Możesz także spróbować olejowania włosów na noc - aby zabezpieczyć poduszkę przed zabrudzeniami warto nałożyć na nią np. ręcznik. Pozwoli Ci to w bezpieczny i higieniczny sposób skorzystać z dobrodziejstw tego zabiegu.
Jakie są zalety olejowania włosów?
Piękne i lśniące włosy są dla wielu pań synonimem kobiecości, który dodaje uroku i pewności siebie. Jeżeli chcesz, aby Twoje włosy były:
- miękkie,
- lśniące,
- z mocnymi, nierozdwajającymi się końcówkami,
- o miłej w dotyku strukturze,
- nienapuszone
...wówczas olejowanie włosów będzie dla Ciebie pożądaną praktyką! Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na olejowanie włosów na mokro czy na sucho - efekty mogą okazać się naprawdę satysfakcjonujące!
Olejowanie włosów - jak często?
Nie należy także przekraczać zalecanej częstotliwości olejowania włosów - zaleca się przeprowadzanie tej czynności raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu. Podstawą do uzyskania oczekiwanych rezultatów jest regularność i umiarkowanie prowadzące do odpowiedniej pielęgnacji włosów.
Warto także jednoznacznie podkreślić, że olej sam w sobie nie nawilża włosa, ale podtrzymuje efekt tego nawilżenia, które może być wywołane zastosowaną wcześniej odżywką lub maską.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.