Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę? - zdjęcie

Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana również jako przyzębica, jest szczególnie niebezpieczna. Nieleczona powoduje wypadanie zębów i może odpowiadać za rozwój stanów zapalnych w organizmie. Sam proces leczenia może być także długotrwały.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i objawy paradontozy, 
  • czy ta choroba jest zaraźliwa, 
  • jak wygląda leczenie paradontozy, 
  • jakie są etapy paradontozy, 
  • dlaczego należy ją leczyć. 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Schorzenia jamy ustnej

Paradontoza: jakie są jej przyczyny i objawy?

Przyczyny paradontozy są silnie związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Utrzymujące się zaniedbania powodują przyszłe problemy. Paradontoza powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej. Płytka nazębna zaczyna pokrywać coraz większą powierzchnię zęba, a ostatecznie zaczyna dociera aż pod dziąsła. Paradontoza doprowadza do rozwoju stanów zapalnych, co umożliwia stworzenie idealnych warunków do rozwoju bakterii. Bakterie gromadzą się w kieszeniach przyzębowych, co bezpośrednio zmniejsza stabilność osadzenia zęba, aż w końcu doprowadza do jego utraty. 

Objawy paradontozy są łatwo dostrzegalne, powinny one skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza. Wśród nich należy wskazać:

Wówczas wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia stomatologicznego pozwala na całkowite powstrzymanie rozwoju choroby. Należy pamiętać, że wraz z jego rozwojem, trudniejsze będzie wyhamowanie postępującej paradontozy.

Najczęściej leczenie paradontozy jest opóźnione ze względu na podejmowane próby samodzielnego uporania się z problemem, co jeszcze wcześniej jest poprzedzone lekceważeniem problemu. Do zamaskowania nieświeżego oddechu wykorzystywane są gumy do żucia o intensywnym zapachu lub odświeżające spraye do ust. Kiedy zęby zaczynają się wydłużać i chwiać, proces leczenia jest dużo bardziej skomplikowany i nie zawsze zakończony oczekiwanym sukcesem.

Zawstydzająca statystyka dotycząca zębów i parodontozy u dorosłych

Świadomość o leczeniu chorób zębów i dziąseł wciąż raczkuje w społeczeństwie. W rezultacie, aż 70% Polaków zmaga się z przyzębicą. Raptem 1/3 Polaków regularnie i umiejętnie dba o zęby. W odniesieniu do skali światowej, zaledwie co dziesiąta osoba, posiada paradontozę. Konieczne jest przeprowadzanie akcji szerzących świadomość o konsekwencjach i objawach paradontozy.

Czy paradontoza jest zaraźliwa?

W gabinetach często pada pytanie, czy paradontoza jest zaraźliwa. Paradontoza zaliczana jest do chorób zakaźnych. Posiada zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. Wystarczająca jest wymiana śliny z osobą chorą.

Etapy rozwoju paradontozy – czy da się cofnąć przyzębicę?

Początkowy etap rozwoju paradontozy zazwyczaj przebiega niezauważenie. Nie są odczuwalne dolegliwości bólowe. Można dostrzec wyłącznie okresową nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych. W początkowym etapie paradontozy dochodzi do pogłębiania kieszonek dziąsłowych. Stworzone warunki sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, które powodują rozwój stanu zapalnego. Podczas tego etapu, pacjentowi może doskwierać zaczerwienie i delikatna opuchlizna dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust. Podczas mycia zębów może dojść do krwawienia dziąseł.

Następne stadium paradontozy charakteryzuje się pogłębianiem uszkodzeń tkanek, w tym także kostnych. Pacjenci stwierdzają u siebie samoistne wydłużenie zębów, któremu nierzadko towarzyszy okresowa nadwrażliwość na gorące lub zimne potrawy/napoje. Na tym etapie znacząco zwiększa się ruchomość zębów na skutek zaniku kości. Ostatecznie doprowadza to do wypadania zębów. 

Zaawansowana paradontoza ma miejsce już nawet po utracie zębów. Cechuje się występowaniem miejscowego zapalenia dziąseł i kości, dlatego samo wypadnięcie zębów nie kończy choroby. Paradontoza może doprowadzić do powikłań ogólnych. Bakterie bytujące w kieszonkach dziąsłowych posiadają zdolność wędrowanie po organizmie. Nierzadko stanowią powód rozwoju choroby serca, zapalenia płuc, zakrzepicy, a także zmian miażdżycowych. 

Konsultacja u specjalisty powinna odbyć się niezwłocznie po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących objawów. Pacjenci często pytają, jak cofnąć paradontozę, jednak jest to możliwe wyłącznie na wczesnych etapach. Konieczna jest współpraca także ze strony pacjenta, który systematycznie wykonuje zalecenia lekarza i prawidłowo dba o właściwą higienę jamy ustnej. Niejednokrotnie znalezienie dobrego specjalisty pozwala uniknąć wielu, nieprzyjemnych konsekwencji.

Leczenie paradontozy: skuteczne metody leczenia zapalenia przyzębia

Proces leczenia przyzębicy nie powinien być odwlekany w czasie. Wizyta u specjalisty pomoże w wyhamowaniu postępującej choroby poprzez usunięcie naddziąsłowych i poddzisiąsłowych osadów nazębnych. Osoby posiadające problemy z paradontozą powinny udać się do periodontologa. Periodontolog specjalizuje się w badaniu, diagnozowaniu i leczeniu dziąseł, a także ozębnej i cementu korzeniowego, a także kości wyrostka zębodołowego.

Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wykonuje się:

  • skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy - ultradźwiękowa metoda, która umożliwia oczyszczenie zębów z osadu i złogów. Równolegle pozwala na usunięcie osadu, który znajduje się poniżej linii dziąsła i przy korzeniu zęba;

  • kiretaż otwarty i zamknięty - zabieg usuwania kamienia nazębnego i płytki, który opiera się na przede wszystkim na eliminowaniu ziarniny zapalnej i skupiska bakterii, które zgromadziły się w kieszonkach dziąsłowych. Kiretaż umożliwia spłycenie kieszonki zębowej, a także wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego przyzębia: kamienia, płytki nazębnej, a także tkanek zmienionych chorobowo. 

Paradontoza leki może mieć zastosowane w określonych przypadkach. Co więcej, możliwe jest także zalecenie interwencji chirurgicznej, jeżeli paradontoza doprowadziła do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Po zakończonym leczeniu, pacjent powinien dbać należycie o zęby i dziąsła.

Jak zapobiegać rozwojowi paradontozy? Profilaktyka stomatologiczna zębów i dziąseł w domu

Do utrzymania efektów zastosowanego leczenia jak i wśród działań profilaktycznych, które uniemożliwiają rozwój paradontozy zalicza się przede wszystkim prawidłową higienę i systematycznie wykonywaną higienizację. Co najmniej raz na pół roku należy udać się do gabinetu, aby usunąć kamień nazębny i płytkę nazębną z powierzchni zębów. Częstotliwość najczęściej wskazuje lekarz prowadzący. Całość działań powinna być codziennie wzmacniana w ramach samodzielnego dbania o higienę. Przede wszystkim należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby i używać nici dentystycznej. Dodatkowo należy płukać jamę ustną za pomocą specjalnych preparatów. Równie ważne jest, aby czynności wykonywać zgodnie z techniką. Dentyści przekazują swoim pacjentom instruktaż higieny jamy ustnej, który należy bezwzględnie przestrzegać. Zatem leczenie domowe paradontozy to przede wszystkim lecznicze pasty na paradontozę, specjalne płyny dedykowane do płukania jamy ustnej, a także żele przeznaczone do smarowania dziąseł. Często polecane są pasty z węglem aktywnym, które działają bakteriobójczo. Jednak są one pomocne jedynie w łagodzeniu objawów i nie zastąpią działań specjalisty.

Często pacjenci pytają o zależność - paradontoza a implanty. W przypadku prawidłowo przeprowadzonego leczenia możliwe jest wstawienie implantów, jednak lekarz prowadzący powinien posiadać wgląd do historii choroby pacjenta, aby ustrzec przez ryzykiem odrzucenia implantu przez organizm. 

Konsekwencje nieleczonej paradontozy – groźne skutki zapalenia przyzębia

Wbrew powszechnym opiniom, usunięcie czy wypadnięcie zębów nie kończy choroby, zapalenie dziąseł nadal się utrzymuje pomimo braku uzębienia. Bakterie nadal się namnażają i przenikają do krwiobiegu. Wówczas mogą wywołać cały szereg różnych jednostek chorobowych, które w pierwszej kolejności nie są kojarzone ze stanem zębów. Są to m.in. zapalenie płuc, choroby serca, rozwój zmian miażdżycowych. Ich leczenie jest skomplikowane i długotrwałe. W przypadku zaawansowanych zmian konieczna jest wizyta u chirurga szczękowego, aby usunąć zmienione tkanki i dokonać ich naprawy lub odtworzenia. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Sport i fitness

Odżywki białkowe – czy warto? Ranking najlepszych produktów na rynku. Ile gramów białka dziennie jeść na przyrost masy i redukcję?
Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością, ale czy są niezbędne dla budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej? Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty, obliczyć zapotrzebowanie na białko i wprowadzić je do codziennej diety ...

Kosmetyki i uroda

Najlepszy kolagen na skórę, stawy i włosy – ranking najlepiej przyswajalnych form kolagenów
Kolagen nazywany jest eliksirem młodości i zdrowia. Niestety z wiekiem jego naturalna produkcja w organizmie człowieka spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność oraz pojawia się ból stawów....

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm – leczenie i profilaktyka w bólach reumatycznych. Fizjoterapia chorób zwyrodnieniowych stawów
Choroby reumatyczne to nie tylko problem osób starszych – coraz częściej dotykają również młodszych pacjentów, wpływając na jakość ich życia i sprawność fizyczną. B&o...

Dieta i odchudzanie

Zdrowe odżywianie dla dzieci: Jak urozmaicić dietę dziecka, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników?
W zdrowym ciele zdrowy duch, a dieta to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak urozmaicać dietę i jak układać jadłospis dla dziecka, aby wspierać jego zdrowie i kształtować zdrowe nawyki na całe życie....

Leksykon leków

Leki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen, naproksen – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania
Jak działają leki przeciwbólowe? Czy wybór między paracetamolem, ibuprofenem a naproksenem ma znaczenie dla Twojego zdrowia? Które leki przeciwbólowe nie rozrzedzają krwi? Poznaj najważniejsze informacje, które....

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem