Parestezje, czyli niepokojące drętwienia – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Parestezje, czyli niepokojące drętwienia  - zdjęcie
Mrowienie, drętwienie, uczucie wbijania igieł, czy „omdlenia” kończyn, to tylko niektóre objawy parestezji. Towarzyszą nam one na co dzień i często zwracamy na nie uwagę dopiero wówczas, gdy stają się uciążliwe. Niejednokrotnie objawy parestezji są sygnałem ze strony organizmu, świadczącym o poważnych chorobach i zaburzeniach funkcjonowania naszego ciała.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Parestezja jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które charakteryzuje się uczuciem drętwienia, mrowienia i szczypania w okolicach głowy, tułowia i kończyn. Jeśli zdarza się rzadko i krótkotrwale – jest raczej nieszkodliwa. Doświadczamy jej po ucisku konkretnego nerwu czy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji.
  • Kiedy objawy parestezji nasilają się, zauważamy je coraz częściej i bez konkretnego powodu, może być to wyraźny sygnał, że w naszym organizmie rozwija się poważniejsza choroba. Do najczęstszych przyczyn parestezji należą choroby neurologiczne, psychiatryczne, niedobory, przebyty udar, stwardnienie rozsiane, borelioza, nieleczona cukrzyca, guz mózgu, itp.
  • Diagnostyka parestezji rozpoczyna się od wywiadu z neurologiem, który podejmuje decyzję o dalszych badaniach, np. RTG, TK, punkcji lędźwiowej.
  • Aby uniknąć parestezji należy dużo się ruszać, zdrowo się odżywiać, suplementować witaminy i minerały, monitorować stan swojego zdrowia i leczyć wszelkie choroby i zaburzenia zaistniałe w naszym organizmie, szczególnie te, które mają istotny wpływ na układ nerwowy.

Czym są parestezje?

Parestezja, zwana inaczej czuciem opacznym, polega na nietypowych odczuciach mrowienia, drętwienia, falach gorąca lub zimna w obrębie jednej lub więcej kończyn, np. dłoni, stóp, samych palców. Czasem dolegliwość ta odczuwana jest także w obrębie tułowia i twarzy. Czucie opaczne występuje zwykle na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego. Przyczyną parestezji mogą być nie tylko zaburzenia neurologiczne, ale także psychiczne, np. nerwice lękowe, dające objawy tego typu.

Codzienne sytuacje, które prowadzą do przejściowych parestezji

Chwilowe, niedokuczliwe parestezje dotykają nas każdego dnia. Nacisk na nerw spowodowany zbyt długim przebywaniu w niewygodnej pozycji, np. leżeniu na jednej ręce, siedzeniu ze skrzyżowanymi nogami, itp. powoduje uczucie mrowienia czy szczypania danej części ciała. Wrażenie to zwykle dotyczy kończyn i jest niegroźne, przechodzi po chwili. Jednak częste, długie i pojawiające się znikąd mrowienie i drętwienie może być objawem choroby.

Objawy parestezji – jak rozpoznać drętwienie i mrowienie?

Do najczęstszych objawów, odczuwalnych w obrębie kończyn górnych i dolnych, tułowia oraz głowy należą:

  • ograniczenie sprawności ruchowej, w tym uczucie ciężkości i osłabienia części ciała dotkniętej parestezją, to tak zwane uczucie „omdlenia” w tym obszarze,
  • uczucie odrętwienia, mrowienia, szczypania lub tak zwanego „cierpnięcia”,
  • odczucie porównywane do przechodzenia prądu przez część ciała objętą parestezją,
  • uczucie nieuzasadnionej ciepłoty lub oziębienia, które przychodzą nagle najczęściej w obrębie palców,
  • wrażenie jakby coś przechodziło lub pełzało po skórze.

Uczucie wbijania igieł („przebiegnięcie prądu”), które najczęściej ulegają parestezjom

Specyficzne uczucie wbijania igieł najczęściej dotyczy kończyn, ale nie tylko. Kiedy zbyt często pojawia się w okolicach tułowia, pośladków i kończyn dolnych, może wskazywać na zapalenie nerwu kulszowego (gdy występuje rwa kulszowa). Uczucie wbijania igieł pojawiające się w okolicach dłoni i przedramion może być spowodowane przez zespół cieśni nadgarstka. Chwilowe kłucie może wynikać z ucisku na nerw lub osłabionego krążenia w danej partii. Podobne uczucie „przebiegnięcia prądu” towarzyszy nam przy uderzeniu się w łokieć. Odczucie wbijania igieł w łokciu, bez wcześniejszego uderzenia, może świadczyć natomiast o zespole kanału nerwu łokciowego.

Przyczyny parestezji – co może powodować drętwienie?

Chociaż neuropatia (uszkodzenie jednego czy kilku nerwów) wydaje się być najbardziej prawdopodobną przyczyną parestezji, w rzeczywistości może być ich wiele. Problemy z czuciem bardzo często towarzyszą zaburzeniom metabolicznym, w tym niedoborom witamin i mikroelementów, np. magnezu, witaminy B12 czy odwodnieniu. Inne przyczyny drętwienia, które bardzo często są lekceważone, to przewlekły stres, działanie niektórych leków, ekspozycja na toksyny, brak snu. Niektóre przyczyny stają się o wiele bardziej oczywiste, jeśli skojarzymy je z obszarem występowania mrowienia. Jeżeli doświadczamy go w okolicach twarzy, może być ono spowodowane migreną, neuralgią nerwu trójdzielnego czy epilepsją. Do innych przyczyn parestezji należą także stwardnienie rozsiane, udar, borelioza, guz lub inne zmiany w obrębie mózguNeurologia to wciąż rozwijająca się dziedzina, a więc niewykluczone, że wkrótce poznamy także inne, nieznane do tej pory przyczyny parestezji.

Przewlekłe parestezje jako objaw chorób neurologicznych i metabolicznych (stwardnienie rozsiane, cukrzyca, udar, zespół cieśni nadgarstka)

Jedną z przyczyn przewlekłej parestezji jest polineuropatia cukrzycowa, która oprócz uczucia mrowienia i drętwienia, może także zwiększać wrażliwość na ból lub powodować skurcze mięśni. Neuropatia cukrzycowa polega na uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego. Szybkie i intensywne odczucia przebiegającego prądu i ukłucia, wywoływane są także przez zaburzenia w obrębie nerwów, takie jak zespół cieśni nadgarstka czy rwa kulszowa. Również dla stwardnienia rozsianego bardzo charakterystyczne są parestezje, a także zimne stopy i dłonie. Drętwienie i mrowienie może być również następstwem udaru czy migreny.

Kiedy parestezje mogą być objawem poważnej choroby?

Parestezje powinny nas zaniepokoić w momencie, gdy są niezwykle częste i długotrwałe. Nieprzemijające uczucie drętwienia lub wbijania igieł, może świadczyć o poważnej chorobie. Niepokojące jest także pojawianie się parestezji znikąd, bez wcześniejszego ucisku na nerw czy uderzenia. Jeśli w przeszłości przeszliśmy udar mózgu, inne choroby neurologiczne, bądź psychiczne i nagle zaważamy u siebie nasilające się w czasie odczucia odrętwienia i „omdlenia” kończyn – jest to sygnał do jak najszybszej konsultacji neurologicznej.

Powiązanie parestezji z poważnymi stanami zdrowotnymi: udar, zapalenie mózgu, guz mózgu, neuropatia

Wystąpienie nagłego drętwienia, mrowienia i uczucia kłucia, które pojawiają się przy jednoczesnej dyskopatii, pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, nieleczonej cukrzycy, zespołach bólowych o podłożu korzeniowym czy niewydolności żylnej, powinno być sygnałem do konsultacji lekarskiej. Pojawienie się takich objawów w sposób nagły, może świadczyć o tym, że są następstwem bagatelizowanych chorób i zaburzeń. Jeśli parestezje towarzyszą nagłemu pogorszeniu wzroku, utratom pamięci, problemom z błędnikiem, omdleniom, zawrotom głowy, itp. możemy podejrzewać wystąpienie poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak odróżnić chwilowe parestezje od tych, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem?

Chwilowe parestezje utrzymują się krótko – najczęściej ustępują po kilku minutach. Mijają zwykle po zmianie pozycji ciała i odciążeniu uciskanej kończyny lub innego obszaru. Kiedy mimo rozluźnienia parestezja nie ustępuje lub, co gorsza, nasila się – warto jak najszybciej skonsultować ten stan z lekarzem. Nie jest trudno odróżnić drętwienie spowodowanego skrzyżowaniem nóg od takiego, które przychodzi nagle i znienacka.

Diagnoza i badania – jak rozpoznać przyczynę parestezji?

Pacjent, który zgłasza się do lekarza rodzinnego z dolegliwościami parestezji, zwykle kierowany jest do neurologa. Diagnoza wymaga szeregu badań, a przede wszystkim obszernego wywiadu lekarskiego. Dotyczy on głównie umiejscowienia dolegliwości, ich częstotliwości, czasu występowania, przebytych chorób, urazów, zabiegów, obciążenia genetycznego, ale także stylu życia, np. żywienia, uprawianych sportów, pracy zawodowej. Na tej podstawie podejmowane są dalsze kroki w celu zdiagnozowania przyczyn parestezji.

Podstawowe metody diagnostyczne: wywiad, badania obrazowe (RTG, tomografia, rezonans magnetyczny)

Diagnostyka parestezji rozpoczyna się od badania fizykalnego wywiadu lekarskiego. Neurolog podejmuje decyzję o konieczności wykonania badań pomocniczych, np. badań laboratoryjnych krwi i moczu, punkcji lędźwiowej i badania płynu mózgowo-rdzeniowego, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, elektromiografii EMG i elektroneurografii ENG.

Leczenie parestezji – jakie metody są najskuteczniejsze?

Najczęściej leczenie parestezji polega na leczeniu jej przyczyny (tzw. leczenie przyczynowe), np. w przypadku cukrzycy, boreliozy, uzależnienia od substancji toksycznej. Inną metodą jest leczenie objawowe. Należy do niego między innymi fizykoterapia i rehabilitacja nerwów, masaż, stosowanie środków przeciwbólowych, odpowiednie ćwiczenia. Czasem do wyeliminowania parestezji wystarczy wyrównanie niedoborów witamin i mikroelementów. Dlatego tak ważna jest znajomość wpływu różnych składników mineralnych na nasze zdrowie, na przykład niezwykle istotnej zależności, takiej jak witamina B12 a układ nerwowy. Skuteczne będą wówczas suplementy diety na układ nerwowy.

Leczenie zależne od przyczyny parestezji: terapia farmakologiczna, fizjoterapia, neuromobilizacja, chirurgia

Leczenie parestezji może opierać się na psychoterapii, np. kiedy jego podłożem jest nerwica. Do popularnych metod należy fizjoterapia, szczególnie jeśli drętwienie spowodowane jest długotrwałym uciskiem na daną partię ciała, co jest szczególnie popularne w przypadku niektórych grup zawodowych i sportowców, np. kolarzy. Czasem stosowana jest neuromobilizacja, która przywraca funkcje napinania i rozciągania tkanki nerwowej. Kiedy parestezja spowodowana jest guzem, bądź inną strukturą uciskającą dany nerw, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna bądź farmakoterapia. W przypadku parestezji spowodowanej niedoborami, pożądane efekty może przynieść suplementacja magnezemkwasem foliowym lub witaminą B12.

Fizykoterapia w procesie regeneracji nerwów

Fizykoterapia pomaga przede wszystkim w procesie regeneracji nerwów. Ćwiczenia wykonywane przez pacjenta pomagają mu w prawidłowym układaniu ciała, równomiernym rozkładaniu nacisku na kończyny. Fizjoterapia może obejmować także elektroterapię czy stymulację laserową. Bardzo ważne jest opracowanie indywidualnego planu rehabilitacji. Fizykoterapia może pomóc w powrocie do sprawności ruchowej i czuciowej.

Profilaktyka – jak zapobiegać powstawaniu parestezji?

Pierwszym i podstawowym krokiem w celu zapobiegania parestezji jest podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku zaburzeń neurologicznych, a także cukrzycy lub innych schorzeń mających wpływ na jej występowanie. Niezwykle istotne jest także suplementowanie wszelkich niedoborów organizmu i regularne badanie krwi oraz moczu. Wszelkie przebyte urazy czy dolegliwości bólowe ze strony stawów i kręgosłupa warto konsultować z fizjoterapeutą.

Jak unikać drętwienia poprzez zmianę pozycji, aktywność fizyczną i dietę

Dieta ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zbyt duża masa ciała może prowadzić do obciążenia stawów, a w następstwie problemów neurologicznych. Aktywność fizyczna, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała i wzmacnia kręgosłup jest tu bardzo istotna. Warto jak najczęściej robić sobie krótkie przerwy od siedzenia i ucisku na dany obszar ciała.

Źródła:

  • Kamil Radlak "Parestezje – przyczyny, objawy, leczenie"; Portal Fizjoterapeuty; https://fizjoterapeuty.pl/choroby/parestezje.html, data dostępu: 12.09.2024
  • Magdalena Ulanowska "Czym dokładnie jest uczucie mrowienia (parastezje)?"; strona biotechnologia.pl https://biotechnologia.pl/farmacja/czym-dokladnie-jest-uczucie-mrowienia-parastezje,22142, data dostępu 12.09.2024
  • Redakcja Diagnostyki "Mrowienie w nogach – przyczyny drętwienia kończyn"; strona diag.pl https://diag.pl/pacjent/artykuly/mrowienie-w-nogach-przyczyny-dretwienia-konczyn/, data dostępu 12.09.2024
  • Mgr Aleksandra Rutkowska "Mrowienie w palcach u rąk i nóg. Poznaj możliwe przyczyny"; strona diag.pl https://diag.pl/pacjent/artykuly/mrowienie-w-palcach-u-rak-i-nog-poznaj-mozliwe-przyczyny/, data dostępu 12.09.2024
  • Medikar Centrum Narządu Ruchu "Parestezje", strona medikar.pl https://medikar.pl/parestezje/, data dostępu 12.09.2024
  • Redakcja LekarzeBezKolejki.pl "Parestezja - przyczyny, objawy, leczenie", strona lekarzebezkolejki.pl https://lekarzebezkolejki.pl/blog/parestezja-przyczyny-objawy-leczenie/w-3011; data dostępu 12.09.2024

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Przeziębienie i grypa

Ranking skutecznych leków przeciwbólowych, które musisz mieć pod ręką, gdy "coś Cię bierze”
Ból to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie czy grypa. W takich sytuacjach wybór odpowiedniego środka przeciwbólowego może zadecydować o sz...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem