PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy się przy okazji jej badań. Kiedy się go analizuje, jakie są normy i co oznacza jego obniżenie oraz podwyższenie? Jakie są przyjęte wskaźniki anizocytozy?
PDW – badanie krwi – na czym polega
PDW, a więc Platelet Distribution Width jest jednym z kilku wskaźników weryfikowanych w czasie badania krwi. Na wynikach badań krwi widnieje obligatoryjnie, i choć jest mniej istotny od np. całkowitej liczby płytek krwi, nie może być lekceważony. Określa anizocytozę trombocytów, czyli płytek krwi. Anizocytoza to rozpiętość ich zróżnicowanej wielkości, którą obserwuje się pod mikroskopem. Badanie pokazuje różnice wielkościowe pomiędzy poszczególnymi płytkami. Dzięki niemu wiemy, jaki odsetek płytek odbiega od normy. Badanie wykonuje się na czczo, a krew do badania pobierana jest z żyły. Po wyniki zwykle należy zgłosić się następnego dnia. Badanie krwi PDW zwykle wykonywane jest wraz z oznaczeniem innych wskaźników płytek krwi. Kompleksowe badania pozwalają wysunąć podejrzenia dot. wielu chorób, np. choroby nowotworowej czy niedokrwistości. Badanie warto przeprowadzić przy okazji krwawień z nosa bez wyraźnej przyczyny, wysypki oraz fioletowych plam na skórze, często pojawiających się silników, intensywnych krwawień miesiączkowych i przy długich krwawień z rany nawet przy niewielkim skaleczeniu. Sam wynik anizocytozy to jednak zbyt mało – stanowi on jedynie pomoc w diagnozie. W każdym przypadku konieczne jest zatem sprawdzenie także innych parametrów.
PDW – jakie są normy krwi?
Prawidłową wartością w badaniu PWD jest zakres 40-60 proc. Oznacza on, że właśnie taki odsetek płytek krwi ma odpowiednią, zgodną z normą wielkość. Zakres ten występuje osób zdrowych, które nie mają problemów z krzepliwością krwi. Osoby, u których pojawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi, np. tworzą się nieprawidłowe zakrzepy, wartość wyniku będzie niższa bądź podwyższona. Co istotne, tak jak w przypadku innych badań krwi, otrzymane wyniki należy zawsze porównać z normami przyjętymi w danym laboratorium diagnostycznym. Norma zależy bowiem nie tylko od sprzętu, na którym dokonano pomiaru, ale także od przyjętej metody mierzenia PDW. Morfologia, a konkretnie inne składniki badania wskażą, jak należy interpretować wynik PDW, gdyż nie jest on oceniany samodzielnie, a w połączeniu z parametrami: całkowitą liczbą płytek krwi (PLT) i średnią ich wielkością (MPV).
PDW – interpretacja wyniku
Jeśli wynik PDW jest prawidłowy, większość płytek krwi ma właściwą objętość. Przedział nigdy nie będzie wynosił 100 proc. przede wszystkim dlatego, że proces wytwarzania płytek jest wieloetapowy, a ich żywotność – bardzo krótka. Nie ma więc możliwości, by wszystkie były identycznej wielkości. Za prawidłowy uznaje się zatem wynik, który mieści się we wspomnianym wyżej przedziale 4-60 proc. Wynik ten możemy również wyrazić jednostkach objętość 6,1 do 11,0 fl.
PDW – obniżony poziom we krwi
Gdy PDW jest niższy niż sugeruje norma, wynik nie ma znaczenia klinicznego. Jeśli pozostałe wyniki krwi są w normie, nie ma potrzeby niepokoju, ani przeprowadzania dodatkowych badań czy wdrażania leczenia.
PDW – podwyższony poziom we krwi
Gdy wzrasta poziom PDW, podwyższone jednocześnie zostają współczynniki MPV, wskazujące średnią objętości płytek krwi, możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju stanami chorobowymi. Może to być m.in. infekcja bakteryjna we wczesnej fazie, przewlekła białaczka czy plamica małopłytkowa. Z innymi chorobami będziemy mieć do czynienia, gdy PDW będzie podwyższone, ale liczba płytek krwi będzie poniżej normy. Wówczas wynik sugerować będzie raczej anemię hipoplastyczną lub niedokrwistość megablastyczną. Podobny wynik może pojawić się również przypadku leczenia chemioterapią. Jeżeli jedynie PDW jest podwyższone, a pozostałe wyniki są w normalnie, wynik nie powinien budzić niepokoju. Co istotne, anizocytoza może być zaburzona w okresie ciąży, co bezpośrednio wynika ze zmian, jakie w tym czasie zachodzą w kobiecym organizmie. Podwyższony wynik może także sugerować niedobór witamin, w szczególności witaminy B12 i być wynikiem popełnianych błędów żywieniowych. Zdarza się również, że poziom PDW jest podwyższony wskutek obfitych menstruacji. W takiej sytuacji powinien jednak stopniowo wracać do normy.
Gdy coś budzącego niepokój dzieje się z naszym organizmem, konieczna jest morfologia. PDW niezgodne z normą nie od razu musi wskazywać na poważne schorzenia – nieprawidłowy wynik anizocytozy może być zupełnie niegroźny. Należy zatem udać się do lekarza, który trafnie zinterpretuje wyniki, postawi diagnozę i, w razie potrzeby, zleci kolejne badania. Być może okaże się, że konieczna będzie suplementacja lub wdrożenie niewielkich zmian w stylu życia i sposobie żywienia. Jeśli zaniepokoi nas wynik poniżej normy, okaże się, że jest prawidłowy i w rzeczywistości, nie mamy żadnego powodu do obaw.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.