Peeling enzymatyczny – jak działa oraz wszystko co musisz o nim wiedzieć? Kto powinien go używać?

Peeling enzymatyczny – jak działa oraz wszystko co musisz o nim wiedzieć? Kto powinien go używać? - zdjęcie

Peeling stanowi ważny element codziennej pielęgnacji, a dobrze wykonany stymuluje odnowę naskórka, poprawia kondycję skóry oraz wyrównuje jej koloryt. Lepiej ukrwiona skóra jest zdrowsza, bardziej elastyczna i przede wszystkim młodsza.

Czym jest peeling enzymatyczny?

Od klasycznego peelingu ziarnistego odróżnia go praktycznie wszystko.  Posiada zupełnie inną konsystencję, inny jest również sposób aplikacji, no i oczywiście inne są efekty. Jak działa peeling enzymatyczny? Podstawowym zadaniem peelingu enzymatycznego jest działanie powierzchniowe. Proces złuszczania naskórka jest możliwy dzięki zawartym enzymom roślinnym lub ziołowym. Taki peeling jest zatem bardziej łagodny i nie powoduje mechanicznych podrażnień, co jest główną zaletą przy stosowaniu go podczas domowych rytuałów pielęgnacyjnych.

Peeling enzymatyczny nie posiada drobinek, a stosowanie go nie wymaga pocierania, dzięki czemu nie narusza struktury skórnej. Zasada działania jest raczej prosta - enzymy zawarte w składzie po kontakcie ze skórą rozpuszczają martwy naskórek. Taki preparat można bardziej porównać do maseczki aniżeli peelingu ziarnistego. Peeling enzymatyczny skóry głowy można wykonać profesjonalnie w gabinecie, z zastosowaniem substancji chemicznych lub w domu, stosując preparaty zawierające odpowiednie enzymy pochodzenia naturalnego (roślinnego, rzadziej zwierzęcego) lub syntetycznego (keratolina), które są wzbogacone witaminami, przeciwutleniaczami czy koenzymem.

Peeling enzymatyczny – kto powinien stosować?

Działanie peelingu enzymatycznego polega na złuszczaniu skóry poprzez rozpuszczanie zawartej w niej keratyny. Jest to dużo łagodniejsza metoda niż na przykład silne kwasy organiczne. Dzięki temu, że nie działa on mechanicznie jak zwykłe peelingi (nie wciera się go w skórę), nie narusza on żywych komórek skóry i nie wywołuje podrażnień.

Ze wzgląd na swoje delikatne właściwości peeling polecany jest przede wszystkim dla cery płytko unaczynionej i wrażliwej. Na rynku kosmetycznym dostępne są także preparaty dedykowane osobom, których skóra ma skłonności do wyprysków lub które posiadają przeciwskazania do peelingów mechanicznych (z uwagi na ryzyko rozdrapania zmian i rozprzestrzenienia szkodliwych bakterii).

Przykładowo dobry peeling enzymatyczny dla skóry tłustej i mieszanej powinien dokładnie ją odświeżyć oraz zredukować wszelkie zanieczyszczenia, w tym nadmiar sebum, bez konieczności tarcia. Żel rozpuszczający naskórek dla cery wrażliwej powinien w swoim składzie mieć także D-pantenol, który dzięki właściwościom łagodzącym zadba o ukojenie skóry. Z kolei skóra wrażliwa z rozszerzonymi naczynkami lepiej przyjmie kosmetyk, w którego skład wchodzi proteolityczny enzym jakim jest papaina. Taki preparat złuszcza zewnętrzne zbędne warstwy martwego naskórka, zmniejszając widoczność naczynek i wyciszając rumień.

Oczywiście stosowanie przy innych typach skóry również jest możliwe, ale trzeba liczyć się z faktem, że w niektórych przypadkach taka forma złuszczania może okazać się niewystarczająca. Peelingi w ciąży mogą być wykonywanie normalnie, nie wywołują one działań niepożądanych ani niebezpiecznych.

Jakie są zalety stosowania peelingów enzymatycznych?

Enzymy stosowane w eksfoliacji nie rozgrzewają skóry, za to działają przeciwzapalnie. Plusem dla osób posiadających wrażliwą skórę jest to, że stosowanie takiego zabiegu nie nasila jej zaczerwienienia. Wręcz przeciwnie, zadaniem peelingu jest wyrównanie jej kolorytu oraz ożywienie matowo wyglądającej cery. Jest to zdecydowaną zaletą w okresie jesienno-zimowym, kiedy to skóra twarzy wydaje się szara, a czasem wygląda wręcz niezdrowo.

Enzymy zawarte w kosmetykach odnawiają komórki, w efekcie czego poprawa widoczna jest niemal natychmiast po zastosowaniu. Taki rodzaj peelingu może dodatkowo stymulować produkcję ceramidów, znajdujących się w skórze, co spowoduje jej nawilżenie oraz nawodnienie. Całość powoduje wyraźny wzrost napięcia i miękkości.

Jak wykonać peeling enzymatyczny?

Przed zabiegiem warto wcześniej ocenić kondycję skóry i dobrać do niej odpowiedni kosmetyk. Przeciwwskazaniem do wykonania peelingu enzymatycznego są przede wszystkim ostre stany zapalne, wykwity z wysiękami (takie jak trądzik, infekcje bakteryjne, odczyny alergiczne lub opryszczka), rany oraz zadrapania. Po zakupie kosmetyku najlepiej najpierw przetestować go na niewielkim fragmencie skóry aby sprawdzić czy nie wystąpi niepożądana reakcja alergiczna.

Proces aplikacji należy rozpocząć od nałożenia preparatu na lekko wilgotną lub suchą skórę. Nie należy nakładać kosmetyku w okolice oczu i ust, gdyż może to wywołać podrażnienia. Peeling będzie lepiej się wchłaniał jeśli zostanie wykonany bardzo delikatny masaż. Następnie należy pozostawić kosmetyk na kilka minut, a po wyznaczonym czasie zmyć letnią wodą. Efekty takiej pielęgnacji będą widoczne są natychmiast. Aby polepszyć efekt dobrze jest nałożyć na skórę krem lub ampułkę. Podsumowując, peeling enzymatyczny powinien być zawsze dobrany do indywidualnych potrzeb cery. Jeśli podczas stosowania pojawią się pieczenie lub świąd należy zmienić preparat lub skonsultować się z dermatologiem. Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie, jest to naturalna reakcja skóry, jednak kiedy zmiana utrzymuje się zbyt długo, może to świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej.

Czy da się wykonać peeling enzymatyczny w domu?

Enzymy i kwasy owoce występujące w peelingach są w powszechnym stosowaniu od setek lat. Dawniej, aby złuszczyć naskórek oraz rozświetlić cerę stosowano plastry cytryny lub nakładano na twarz miąższ z owoców zawierających enzymy rozpuszczające martwy naskórek. Naturalny puder enzymatyczny bez trudu można przygotować samodzielnie w domu. Nie jest to skomplikowany proces i nie powinien zająć wiele czasu. Niemal wszystkie niezbędne składniki będą dostępne w lokalnym sklepie spożywczym. Naturalne domowe peelingi można przygotować z ananasa, papai, kiwi, jabłka, octu jabłkowy, miód, sody, świeżego sok z cytryny, płatków owsianych, mąki kukurydzianej, jogurtu lub olejków roślinnych.

Domowy peeling enzymatyczny - ranking:

  1. Peeling jabłkowy – a dokładniej z połączenia jabłka oraz octu jabłkowego, z powodzeniem wciela się w rolę peelingu enzymatycznego premium. Dzięki wysokiej zawartości hydrokwasów działa bakteriobójczo, wyrównuje koloryt, redukuje widoczność blizn potrądzikowych, a także przywraca skórze właściwe pH.
  2. Peeling z kiwi - polecany jest szczególnie osobom o cerze tłustej i mieszanej. Oprócz witaminy C, B i E, kiwi jest bogatym źródłem cynku, potasu, fosforu, magnezu, wapnia i żelaza. Enzymami odpowiadającymi za działanie złuszczające są papaina i aktynidynq. Peeling oczyści i rozjaśni skórę, a dzięki działaniu ściągającemu skutecznie zamknie pory.
  3. Peeling z ananasa - oprócz bromeliny – enzymu odpowiedzialnego za działanie złuszczające, w ananasie występuje mnóstwo składników odżywczych takich jak witaminy A, C, B oraz minerały m.in. cynk, potas, sód, magnez. Ananasowy peeling enzymatyczny intensywnie odżywi cerę, rozjaśni i zredukuje przebarwienia, a ponadto wzmocni naczynia krwionośne.

Peeling enzymatyczny: jak często wykonywać oraz kiedy zrezygnować?

Peeling enzymatyczny do skóry głowy, manualne oczyszczanie twarzy z użyciem enzymów powinno się wykonywać regularnie. Proces starzenia się skóry jest nieunikniony dlatego warto dbać o odpowiednią pielęgnację. Skóra dojrzała potrzebuje zdecydowanie większej uwagi oraz rytuałów pielęgnacyjnych niż skóra młoda ze względu na bardziej postępujący proces zmniejszonej produktywności komórek skóry właściwej.

Warto pamiętać, że żel rozpuszczający naskórek będzie idealną bazą w codziennej pielęgnacji. Aby wspomóc naturalny proces wymiany naskórka, domowy zabieg eksfoliacji można wykonywać przez cały rok około 1-2 razy w tygodniu. Osobom z cerą tłustą rekomenduje się stosowanie delikatnych kosmetyków złuszczających nawet i 3 razy w tygodniu. Z uwagi na swoją łagodną formułę, peelingi enzymatyczne nie mają takich ograniczeń jak np. preparaty zawierające kwasy AHA.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowy...
Informacje dla pacjenta Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda? Zdjęcia
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....
Układ rozrodczy i moczowy Pieluchomajtki dla dorosłych i seniorów – jak wybrać, dopasować i prawidłowo zakładać?
U osób, u których występuje nietrzymanie moczu, oprócz właściwego leczenia pomocne mogą okazać się również pieluchomajtki dla dorosłych. I choć szeroki wybór jest zaletą, może sprawiać trudności w doborze właściw...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Układ rozrodczy i moczowy Pieluchomajtki dla dorosłych – jakie są rodzaje oraz czym się kierować przy doborze odpowiedniego rozmiaru? Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych
Pieluchomajtki dla dorosłych to produkty higieniczne zapewniające skuteczną ochronę przy nietrzymaniu moczu czy kału. Oto podstawowe informacje na temat ich zastosowania, rodzajów i możliwości refundacji. Z tego artykułu dowiesz się:...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem