Peeling kawitacyjny – jakie daje efekty? Poznaj zalety i wady peelingu kawitacyjnego

Peeling kawitacyjny – jakie daje efekty? Poznaj zalety i wady peelingu kawitacyjnego - zdjęcie

Peeling kawitacyjny w kosmetyce jest znany i ceniony od wielu lat. Początkowo wykonywano go tylko w gabinetach kosmetycznych. Wiele się jednak zmieniło. Obecnie, profesjonalne urządzenia do domowej kawitacji są ogólnodostępne i cieszą się niemałą popularnością. Sam zabieg jest prosty do samodzielnego wykonania i polecany jest osobom z każdym rodzajem skóry.

Przeczytaj również artykuł: Cera jak z photoshopa - jak ją uzyskać?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na czym polega zjawisko kawitacji podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego?
  • Dla kogo przeznaczony jest peeling kawitacyjny?
  • Peeling kawitacyjny – jakich efektów można się spodziewać po kuracji?
  • Dla jakiego typu cery jest przeznaczony peeling kawitacyjny?
  • Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?
  • Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego
  • Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?
  • Ile kosztuje peeling kawitacyjny w gabinecie kosmetycznym?
  • Jak wybrać urządzenie do peelingu kawitacyjnego w domu?

Na czym polega zjawisko kawitacji podczas zabiegu peelingu kawitacyjnego?

Mnóstwo osób zastanawia się, czym jest peeling kawitacyjny, na czym polega i jaka jest zasada jego działania. 

Kawitacja to zjawisko polegające na naprzemiennym powstawaniu i zanikaniu w cieczy pęcherzyków gazowych. Towarzyszą mu dodatkowo zmiany ciśnienia tej cieczy. Proces jest ściśle powiązany z falami ultradźwiękowymi o określonej częstotliwości, które indukują tzw. falę kawitacyjną. Wykorzystując cząsteczki wody rozpylonej na powierzchni skóry poddawanej zabiegowi, fale generują powierzchniowe złuszczenie komórek rogowych naskórka, natomiast głębsze warstwy skóry pozostają nienaruszone. 

Wibracje, będące efektem ultradźwięków, wspomagają szybszy metabolizm komórek, rozdrabniają istniejące zwapnienia, a jednocześnie doskonale wzmacniają tkankę skóry. Kawitacja zwiększa również przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu codzienne oczyszczanie skóry jest skuteczniejsze, a składniki odżywcze łatwiej w nią wnikają.

Dla kogo przeznaczony jest peeling kawitacyjny?

Bez względu na rodzaj, skóra wymaga regularnego złuszczania. Peeling kawitacyjny to zabieg o dość uniwersalnym charakterze. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących wieku czy stanu cery. W każdym przypadku zabieg gwarantuje natomiast odświeżenie skóry, dzięki czemu wygląda ona młodo i promiennie.

Kawitacja twarzy to doskonały zabieg dla osób z problematyczną cerą. Jako jeden z nielicznych zabiegów tego typu, wspomaga walkę z trądzikiem pospolitym i różowatym. W widoczny sposób zmniejsza również wągry i zaskórniki. W przypadku cery mieszanej i tłustej, peeling kawitacyjny skutecznie ogranicza wydzielanie sebum, czym niweluje efekt błyszczącej skóry. Cera sucha i swędząca, w wyniku regularnego złuszczania za pomocą kawitacji, staje się znacznie bardziej nawilżona, a zmarszczki wyglądają na płytsze. 

Jeśli swędzi Cię skóra wokół powieki, sprawdź, czy to nie jęczmień

Przy regularnym stosowaniu ze skóry znikają również przebarwienia i zmiany pigmentacyjne. 

Ze względu na nieinwazyjny charakter, jest to doskonały zabieg dla osób z cienką skórą, dla których tradycyjne peelingi oznaczają podrażnienia i zaczerwienienia. 

Peeling kawitacyjny a tarczyca

Peeling kawitacyjny a Hashimoto to temat powracający w rozmowach osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Pielęgnacja skóry przy tym schorzeniu jest nieco inna od tradycyjnych metod. Nawet krem do twarzy przy Hashimoto powinien być dobierany ze szczególną starannością, bowiem nadczynności tarczycy towarzyszy m.in. nadmierna suchość skóry oraz uporczywy świąd. Peeling kawitacyjny jako jeden z niewielu zabiegów sprawdza się jednak w pielęgnacji cery nawet u osób cierpiących na Hashimoto. 

Peeling kawitacyjny – jakich efektów spodziewać się po kuracji?

W wyniku peelingu kawitacyjnego z powierzchni skóry zostają usunięte obumarłe komórki, które bywają przyczyną rozmnażania się bakterii. To jednak nie wszystko. Zabieg dotlenia cerę poprzez pobudzenie krążenia krwi, a także stymuluje naturalną zdolność do odnowy naskórka. Zostaje pobudzona produkcja kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry, co z kolei opóźnia powstawanie zmarszczek. Dzięki temu zabiegowi znacząco poprawia się gospodarka wodna skóry.

Wykonując peeling kawitacyjny regularnie w domu, można się zatem spodziewać, że:

  • skóra będzie dobrze oczyszczona, wygładzona, nawilżona i ujędrniona,
  • pory zostaną odblokowane,
  • zaskórniki ulegną zmniejszeniu,
  • plamy pigmentacyjne i przebarwienia po trądziku zostaną rozjaśnione,
  • skóra lepiej będzie absorbować składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach.

Dzień po przeprowadzonym zabiegu skóra bywa nieco zaczerwieniona. Do trzech tygodni po peelingu, należy stosować w ciągu dnia kremy z wysokimi filtrami UV, aby chronić ją przed szkodliwym wpływem słońca. W ciągu kilku pierwszych dni po peelingu zaleca się także unikać solarium, sauny i basenu. 

Dla jakiego typu cery jest przeznaczony peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny można wykonać w bardzo szerokim spektrum przypadków. Stosuje się go szczególnie wtedy, kiedy cera jest: 

  • szara i ziemista,
  • przetłuszczająca się z widocznymi porami i zaskórnikami,
  • trądzikowa,
  • zmęczona i odwodniona, wymagająca regeneracji,
  • mało sprężysta,
  • z licznymi przebarwieniami będącymi efektem m.in. nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bardzo prostym w wykonaniu, dlatego nie wymaga posiadania żadnych specjalnych umiejętności. Można go bez problemu przeprowadzić samodzielnie w domu.

Peeling kawitacyjny - jak go wykonać? Aby przeprowadzić zabieg samodzielnie, niezbędne jest urządzenie do kawitacji, waciki kosmetyczne oraz płyn do nawilżania skóry, np. w postaci wody różanej, bezalkoholowego toniku do twarzy lub zwykłej wody termalnej. 

Po bardzo dokładnym oczyszczeniu, skórę trzeba delikatnie zwilżyć, a następnie przyłożyć do niej szpatułkę urządzenia o nachyleniu pod kątem 45 stopni. W trakcie zabiegu należy przesuwać nią po skórze ruchem ,,od siebie”. Skóra musi być przez cały czas wilgotna.

Szpatułkę trzeba przesunąć po skórze na odcinku ok. 5-10 cm, następnie zwilżyć cerę i czynność powtórzyć. Nie należy pracować zbyt szybko, ani też zatrzymywać szpatułki w jednym miejscu na dłużej. Ruchy powinny być delikatne i jednostajne.

Po zakończonym zabiegu, twarz należy umyć delikatnym żelem, aby usunąć pozostałości zanieczyszczeń i wówczas zaaplikować odżywcze serum, maseczkę, ampułkę lub krem. 

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego

Choć peeling kawitacyjny jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i przeznaczonym do stosowania w szerokim zakresie, nie powinno się z niego korzystać w kilku przypadkach. Wiele kobiet zastanawia się, czy peeling kawitacyjny a karmienie piersią to bezpieczne połączenie. Niestety nie. Warto zatem wiedzieć, jakie warunki sprzyjają wykonaniu tego zabiegu, a kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego to: 

  • ciąża oraz okres laktacji,
  • podejrzenie choroby nowotworowej,
  • choroby tarczycy,
  • problemy z niewydolnością krążenia,
  • osteoporoza,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • padaczka;
  • biegunka tłuszczowa,
  • stany zapalne oraz aktywne zakażenia skóry,
  • metalowe implanty lub rozruszniki serca.

Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny to dwie niezwykle popularne metody oczyszczania skóry. 

Peeling kawitacyjny jest delikatniejszy i może być stosowany nawet 2-3 razy w tygodniu. Mikrodermabrazja z kolei to zabieg o dość dużym stopniu głębokości ścierania i powinien być wykonywany przez profesjonalną kosmetyczkę, która uwzględnia oczekiwany przez klienta efekt. Intensywność ścierania wpływa jednocześnie na dyskomfort po zabiegu. Po mikrodermabrazji zaczerwienienie i lekkie podrażnienie utrzymuje się dłużej niż w przypadku peelingu kawitacyjnego.

Ile kosztuje peeling kawitacyjny w gabinecie kosmetycznym?

Koszt jednego peelingu kawitacyjnego jest uzależniony od lokalizacji oraz prestiżu gabinetu kosmetycznego. Za zabieg na skórę twarzy trwający od 30 do 60 minut trzeba najczęściej zapłacić od 50 do 100 złotych. W przypadku, kiedy peeling jest wykonywany także na szyi, dekolcie, dłoniach lub plecach trzeba się liczyć z ceną sięgającą nawet 100-200 złotych.

Jak wybrać urządzenie do peelingu kawitacyjnego w domu?

Kiedy decydujemy się na peeling kawitacyjny, jakie parametry powinno mieć urządzenie do domowego użytku? Na rynku można znaleźć różne modele do wykonywania tego zabiegu. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • sposób zasilania - akumulator lub zasilanie sieciowe,
  • moc urządzenia - zwykle ok. 10 W,
  • częstotliwość drgań - zwykle ok. 20-30 kHz,
  • tryb pracy,
  • wszelkie dodatkowe funkcje. 

Peeling kawitacyjny przynosi naprawdę spektakularne efekty. Warto bez wątpienia zainwestować w urządzenie, które skutecznie i bez większego problemu można używać w domu i jednocześnie zadbać o swoją skórę w sposób kompleksowy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem