W dzisiejszym artykule dowiesz się:
- jakie są właściwości prozdrowotne perzu,
- kiedy można go stosować,
- czy perz oczyszcza organizm z toksyn,
- czy warto stosować perz właściwy w terapii układu moczowego,
- jakie znajduje zastosowanie w kosmetologii,
- kiedy zrezygnować ze stosowania kłączy perzu.
Zobacz także artykuł: Dieta oczyszczająca z toksyn - jak szybko i skutecznie usunąć nadmiar szkodliwych substancji z organizmu?
Perz właściwy - poznaj roślinę o wielu prozdrowotnych właściwościach
Perz właściwy, zaliczany do rodzin Wiechlinowatych, występuje powszechnie na całej półkuli północnej. Do części jadalnych zaliczane są nasiona oraz korzenie, które często podawane są jako dodatki do chleba. Korzeń perzu można poddawać obróbce termicznej oraz suszyć. W medycynie naturalnej stosowane były głównie kłącza perzu, które należy zbierać wiosną oraz wczesną jesienią. To właśnie wtedy pozostają szczególnie kruche i mięsiste. Roślina nie zawiera w składzie substancji toksycznych, dzięki czemu doskonale sprawdza się w roli ciekawego urozmaicenia diety.
Jak wygląda perz właściwy? Kłącze perzu wyróżnia się walcowatym kształtem oraz jasnożółtym, lśniącym zabarwieniem. Grubość bezwonnych pędów wynosi najczęściej ok. 3 mm, natomiast długość może sięgać nawet do 1 metra. Jak rozpoznać perz? Ziele charakteryzuje się słodkawym smakiem oraz bogatą zawartością korzystnych dla zdrowia składników. Stanowi ważne źródło olejków eterycznych, takich jak karwon i agropiren, alkaloidów oraz węglowodanów, w tym inuliny i trytycyny. Słynie głównie ze swoich właściwości oczyszczających i odtruwających.
Perz właściwy – działanie i wskazania do stosowania
Po perz można sięgnąć w przypadku zatrucia, gdy zależy nam na jak najszybszym usunięciu toksyn z organizmu. Ziele wykazuje lekkie właściwości przeczyszczające, moczopędne oraz żółciopędne. Ponadto słynie ze swojego działania przeciwbakteryjnego i przeciwgorączkowego. Dzięki temu znajduje zastosowanie jako naturalny środek na infekcje górnych dróg oddechowych i układu moczowego. Mogą sięgnąć po niego także pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, dnę moczanową oraz trądzik. Znajduje ponadto zastosowanie w przypadku występowania obrzęków wątroby, kamicy żółciowej oraz hemoroidów.
Kiedy jeszcze warto sięgnąć po kłącze perzu? Na co pomaga? W składzie chemicznym rośliny znajdziemy fruktany, które sprawiają, że ziele sprawdzi się w roli substancji probiotycznej oraz jako słodzik dla diabetyków. Co więcej, wspomaga terapię cukrzycy oraz zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Zawarty w chwaście mannitol i polisacharydy regulują przy tym częstotliwość wypróżnień, wpływając pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wspomagając działanie tabletek na trawienie.
Kłącze perzu – właściwości pomagające oczyszczać organizm z toksyn
Oczyszczanie organizmu traktowane jest jako jedna z metod profilaktyki zdrowia. Nadmiar toksyn negatywnie wpływa na codzienne samopoczucie, sprzyjając rozwojowi chorób oraz stanów zapalnych. Jednocześnie przyczynia się do pogorszenia naszego nastroju oraz odpowiada za uczucie przewlekłego zmęczenia. Stosowanie odpowiednich substancji roślinnych może pomóc nam wzmocnić naturalne reakcje obronne organizmu. W pierwszej kolejności zadbaj o oczyszczenie jelit oraz regularność wypróżnień. Ziołowe preparaty lecznicze z perzem mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Ważną rolę w usuwaniu toksyn odgrywa również wątroba oraz układ moczowy. Perz właściwy wykazuje ponadto silne działanie przeciwzapalne.
Wsparcie układu moczowego - jak perz pomaga wzmacniać pęcherz i nerki?
Kłącze perzu doskonale sprawdzi się jako wsparcie w terapii i profilaktyce dolegliwości ze strony układu moczowego. Można sięgać po niego zarówno w przypadku występowania infekcji i stanów zapalnych, jak i u pacjentów ciepiących na kamicę nerkową. Picie naparów na bazie perzu może pomóc w przypadku nietrzymania oraz trudności w oddawaniu moczu. Sprawdza się także przy delikatnym przeroście gruczołu krokowego, któremu towarzyszą podrażnienia i stany zapalne układu moczowego.
Za działanie prozdrowotne odpowiadają przede wszystkim olejki eteryczne, kwas glikolowy oraz mannitol, który stanowi ważny składnik licznych leków moczopędnych. Ziołowe leki na infekcje dróg moczowych zwiększają ciśnienie osmotyczne oraz wydalanie sodu i chlorków. Właściwości moczopędne sprawiają, że perz polny zaliczany jest do ziół na obniżenie mocznika.
Perz właściwy w kosmetyce - jak wykorzystać go do pielęgnacji skóry i włosów?
Jak jeszcze można wykorzystać kłącze perzu? Właściwości rośliny znajdują zastosowanie w kosmetyce. W składzie znajdziemy m.in. kwas glikolowy, który powoduje rozluźnienie warstwy rogowej oraz wspiera naturalne nawodnienie cery. Pomaga w złuszczaniu powierzchniowych warstw naskórka oraz zatrzymywaniu wody w głębszych warstwach tkanki. W pielęgnacji cery pomogą przy tym flawonoidy, które zaliczane są do grupy antyoksydantów. Ich głównym zadaniem jest spowalnianie procesów starzenia oraz zmniejszania widoczności przebarwień i zmarszczek. Perz polny można stosować ponadto do pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Perz właściwy – przeciwwskazania do stosowania
Kiedy zrezygnować ze stosowania kłącza perzu? Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania rośliny nie są w tej chwili znane. Warto skonsultować stosowanie suplementacji z lekarzem w przypadku chorób układu moczowego oraz innych schorzeń przewlekłych. Ostrożność powinny zachować również kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Jak zrobić ekstrakt z ziół? W tej roli świetnie sprawdzą się samodzielne przygotowywane napary oraz maceraty olejowe i octowe.
Źródła:
- Mateusz Chmielewski, Perz Właściwy, Atlas Roślin, https://atlasroslin.com/2021/12/21/perz-wlasciwy/ (dostęp 10.05.2024),
- Chwast czy roślina pożyteczna?, materiały udostępnione przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, https://podr.pl/wp-content/uploads/2021/12/chwast-ulotka-A.-Kaliszewska.pdf (dostęp 10.05.2024),
- Izabela Czapska-Pietrzak, Elżbieta Studzińska-Sroka, Wiesława Bylka, Kłącze perzu (Graminis rhizoma) – związki czynne i aktywność biologiczna, Post Fitoter, vol. 18, nr 3/2017, DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2017.18.3.190 (dostęp 10.05.2024),
- Patrycja Grządziel, Anna Goździalska, Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine, vol. 11, nr 1/2022,
- Tamara Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Białystok, 2019.
- Mannitol (opis profesjonalny), https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=527 (dostęp 10.05.2024),
- Svitlana Stasiorowska, Izabela Rodak, Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, vol. 9, nr 2/2020.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.