U osób, u których występuje nietrzymanie moczu, oprócz właściwego leczenia pomocne mogą okazać się również pieluchomajtki dla dorosłych. I choć ich szeroki wybór jest niewątpliwą zaletą, może sprawiać trudności w doborze odpowiedniego wariantu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy sięgnąć po pieluchomajtki dla dorosłych,
- kiedy wybrać pampersy, a kiedy pieluchomajtki,
- jak dobrać rozmiar pieluchomajtek dla dorosłych,
- jak prawidłowo zakładać pieluchomajtki osobom dorosłym,
- komu przysługuje i jak otrzymać dofinansowanie na pieluchomajtki,
- gdzie kupować pieluchomajtki dla dorosłych.
Przeczytaj też: Pampersy dla dorosłych – jakie są rodzaje oraz czym się kierować przy doborze odpowiedniego rozmiaru? Refundacja pieluchomajtek dla dorosłych
Pierwsze objawy, czyli kiedy należy sięgnąć po pieluchomajtki?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która nie dotyczy wyłącznie osób starszych i leżących. Przyczyną tej przypadłości są między innymi infekcje układu moczowo-płciowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego, które nierzadko dotykają także młodsze osoby. W takich sytuacjach pieluchomajtki mogą zapewnić pożądany komfort podczas codziennego funkcjonowania. Obecnie są one bardzo dyskretne, praktycznie niezauważalne i można w nich wykonywać wszelkie czynności – nawet uprawiać sport.
Pieluchomajtki są polecane także przyszłym i młodym mamom, które w czasie ciąży lub po porodzie borykają się z problemem nietrzymania moczu. Zwykle przypadłość ta mija po kilku tygodniach, ale jeśli niepokojące objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Z kolei u osób chorych lub starszych, u których występują zaburzenia kontrolowania potrzeb fizjologicznych, pieluchomajtki okażą się istotnym wsparciem w utrzymaniu prawidłowej higieny.
Co lepsze – pampersy czy pieluchomajtki dla dorosłych? Podpowiadamy, co wybrać
Choć pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych to podobne produkty, istnieje między nimi pewna różnica. Pieluchomajtki przypominają nieco klasyczną bieliznę – nie są zapinane na rzepy, dzięki czemu są dyskretne i sprawdzają się u osób sprawnych fizycznie czy aktywnych zawodowo, które chcą zadbać o swój komfort podczas pobytu poza domem. Z kolei pampersy dla dorosłych są polecane w przypadku pacjentów leżących. Pampersy są zapinane na rzepy, więc ich zakładanie czy zdejmowanie jest łatwiejsze dla opiekuna. Oba produkty pełnią jednak tę samą funkcję – mają za zadanie pochłaniać wilgoć i niwelować nieprzyjemne zapachy.
Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek dla dorosłych? Dostępne rozmiary i rodzaje chłonności
Prawidłowy dobór rozmiaru pieluchomajtek ma ogromne znaczenie. Zbyt duże będą spadać, a w konsekwencji nie będą właściwie chronić przed zabrudzeniem odzieży czy łóżka. Z kolei za małe będą powodować ucisk i dyskomfort, a nawet mogą przyczynić się do powstania odparzeń. By wybrać odpowiedni rozmiar pieluchomajtek, najlepiej zmierzyć obwód bioder – własny lub podopiecznego – i porównać je z wartościami zamieszczonymi na opakowaniu przez producenta.
Przy zakupie pieluchomajtek ważny jest nie tylko ich rozmiar, ale również chłonność. Dobiera się ją w zależności od częstotliwości zmiany pieluchomajtek oraz objętości wypróżnienia. Należy przy tym pamiętać, że im wyższa chłonność, tym pieluchomajtki mają większą objętość – będzie to miało szczególne znaczenie dla osób samodzielnych i aktywnych, którym zależy na zachowaniu dyskrecji.
Chłonność pieluchomajtek określa się, biorąc pod uwagę ilość niekontrolowanie wydalonego moczu w ciągu 4 godzin:
- kropelkowe – do 50 ml,
- lekkie – 50-100 ml,
- średnie – 100-200 ml,
- ciężkie – 200-300 ml,
- bardzo ciężkie – powyżej 300 ml.
Prawidłowe zakładanie pieluchomajtek u dorosłych i seniorów krok po kroku
Początkowo zakładanie pieluchomajtek osobie dorosłej czy seniorowi może wydawać się trudne. Jednak odpowiednie przygotowanie i opanowanie tej techniki sprawią, że będzie przebiegać sprawnie. Dzięki temu też zakładanie pieluchomajtek nie będzie wiązać się z dyskomfortem u podopiecznego, który nierzadko jest zawstydzony samą koniecznością ich stosowania.
Proces zakładania pieluchomajtek osobie dorosłej lub seniorowi może wyglądać różnie, w zależności od stanu i sprawności pacjenta. Jeśli podopieczny jest w stanie unieść pośladki oraz oprzeć ciężar ciała na plecach i rękach, zakładanie czy zmiana pieluchomajtek nie powinny przysporzyć problemu. Jeżeli pacjent jest unieruchomiony, należy zgiąć jego nogę i obrócić go na bok. Następnie podkładamy pieluchomajtki pod pośladki i kładziemy podopiecznego z powrotem na plecach. By zapiąć pieluchomajtki z drugiej strony, należy obrócić pacjenta na drugi bok w taki sam sposób.
Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek? W jaki sposób załatwić formalności?
Konieczność regularnego korzystania z pieluchomajtek może wiązać się ze sporymi kosztami. Istnieje jednak możliwość otrzymania dofinansowania na pieluchy i pieluchomajtki dla dorosłych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek? By ją otrzymać, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza – podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty znajdującego się w wykazie udostępnionym przez NFZ.
Lekarz wydaje zlecenie na zaopatrzenie się w pieluchomajtki, z którym należy skierować się do oddziału NFZ. Tam można otrzymać potwierdzenie wystawionego przez lekarza wniosku oraz kartę zaopatrzenia comiesięcznego, którą należy okazać w aptece lub sklepie medycznym. Refundacja pieluchomajtek obejmuje zakup do 90 sztuk. Dofinansowanie wynosi od 70 do 90% wartości zakupionych produktów – pozostałą kwotę należy opłacić we własnym zakresie.
Gdzie kupić tanio pieluchomajtki dla dorosłych?
By nie obciążać nadmiernie domowego budżetu, warto znaleźć miejsce, w którym można stosunkowo tanio kupić pieluchomajtki dla dorosłych. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z oferty aptek internetowych, w których dostępne są wysokiej jakości produkty uznanych producentów – na przykład pieluchomajtki Senni czy Tena – ale są one dostępne w bardziej konkurencyjnych cenach niż w punktach stacjonarnych.
Pieluchomajtki dla dorosłych pomagają w utrzymaniu odpowiedniej higieny osobom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu. Prawidłowy dobór pieluchomajtek to pewność, że nie tylko będą odpowiednio spełniać swą funkcję, ale przede wszystkim zapewnią komfort osobie z nich korzystającej.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.