Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dużą wilgotnością powietrza i sprzyjającą rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów temperaturą jesteśmy narażeni na częste infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Jak zatem nie dać się chorobie?
Przyczyny bólu gardła
Infekcje górnych dróg oddechowych są wśród Polaków powszechnym problemem. W środkach transportu publicznego, galeriach handlowych czy placówkach oświatowych wirusy i bakterie mnożą się na potęgę, więc nie trudno o infekcję. Zazwyczaj zaczyna się od bólu gardła, do którego dołącza chrypka, kłopoty z przełykaniem śliny, kaszel oraz trudności w mówieniu, a nawet bezgłos. Ból gardła najczęściej jest efektem infekcji wirusowej, anginy lub bakteryjnego zapalenia migdałków, ale może mieć także inne podłoże. Do najczęstszych przyczyn bólu gardła należą:
- infekcja wirusowa
- zapalenie gardła
- mononukleoza zakaźna
- angina, czyli bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych
- błonica
- odra
- ospa wietrzna
- szkarlatyna (płonica)
- zmiany próchnicze zębów
- zapalenie dziąseł
- ropień zęba
- choroby nerek
Jak złagodzić ból gardła?
Ból gardła potrafi dać się we znaki. Na szczęście jest wiele sposobów, by złagodzić przykre dolegliwości. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie podrażnionej śluzówki. Inhalacje z soli fizjologicznej, parówki z mieszanek kojących ziół oraz olejków eterycznych, a także pastylki do ssania z dodatkiem miodu, cytryny, tymianku i prawoślazu ukoją podrażnione gardło, ułatwią przełykanie i otulą warstwą ochronną obolałą śluzówkę. Zmagając się z bólem gardła należy także zadbać o odpowiednie nawilżenie, wietrzenie i temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Suche powietrze, wdychanie papierosowego dymu (także bierne palenie), spożywanie pikantnych potraw oraz picie napojów gazowanych działa drażniąco na drogi oddechowe i wzmaga objawy choroby. Musimy pamiętać, że nasze zdrowie zależy od stanu odporności naszego organizmu. Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynku mogą zapobiec przyszłym „gardłowym” dolegliwościom. Warto również zadbać o kondycję fizyczną poprzez codzienną gimnastykę i ogólne hartowanie organizmu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.