Kwasy pomogą naszej skórze w walce z przebarwieniami, trądzikiem, pierwszymi zmarszczkami i oznakami starzenia. Najlepszym okresem na przeprowadzenie kuracji jest jesień i zima, ponieważ jest to okres, gdy nasza skóra nie jest tak mocno narażona na ekspozycję słoneczną.
Jaki rodzaj kwasów wybrać?
Liczba dostępnych na rynku kosmetyków zawierających kwasy może przyprawić o zawrót głowy. W sklepach są również dostępne półprodukty, z których możemy samodzielnie stworzyć kosmetyk dostosowany do naszych potrzeb. Przed zastosowaniem należy określić stan naszej skóry i odpowiedzieć na kilka pytań:
- W jakim celu chcemy zastosować kwasy – czy mają one spłycić i rozjaśnić blizny i przebarwienia?
- Czy pomoże nam to w walce z pierwszymi zmarszczkami?
- Czy może zniwelować trądzik i świecenie skóry?
- Jaki jest stan naszej skóry?
- Czy nasza skóra jest delikatna, wrażliwa, czy może gruba, tłusta i wymagająca mocnych preparatów?
Kwasy PHA
Kwasy PHA czyli poli-hydroksykwasy należą do najłagodniejszych. Sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy odświeżyć oraz nawilżyć cerę. Ich zadaniem jest bardzo delikatne i powolne złuszczanie skóry, jednocześnie ją nawilżając oraz neutralizując wolne rodniki. Pierwsze efekty działania tych kwasów zauważymy po około miesiącu stosowania.
Kwasy BHA
Czyli beta-hydroksykwasy, odpowiednie dla osób borykających się ze zmianami trądzikowymi. W kosmetyce i dermatologii stosowany jest kwas salicylowy. Jest łagodniejszy niż kwasy AHA i może być z nimi równolegle stosowany. Działa przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo i złuszczająco.
Kwasy AHA
Są to alfa-hydroksykwasy, które działają najsilniej, co wiąże się z największym ryzykiem podrażnień. Do najczęściej wykorzystywanych kwasów zaliczamy: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy oraz kwas winowy. Zalecany okres stosowania kwasów AHA to od jednego do czterech miesięcy. Stosowane są w celu zmniejszenia oznak starzenia, nawilżenia skóry i leczeniu przebarwień złuszczają one naskórek, wpływają na produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.