Najnowsze badania wskazują, że problem z erekcją dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Do niedawna z impotencją zmagali się najczęściej panowie po 40 roku życia. Dzisiaj rośnie liczba młodszych mężczyzn, borykających się z tym szalenie dla nich zawstydzającym problemem. Jak sobie poradzić z zaburzeniami erekcji i dlaczego warto to zrobić?
Seks należy do niezwykle istotnej sfery życia każdego człowieka. Jest to bardzo intymna czynność, jednak jej znaczenie nie ogranicza się tylko do budowania romantycznych relacji z partnerem. Jak się okazuje, udane życie seksualne wpływa także na nasze zdrowie i samopoczucie. Potwierdzono już naukowo, że udany seks pozwala zredukować napięcia emocjonalne i walczyć ze stresem. Poprawia również nastrój i stymuluje układ krwionośny, dotlenia organizm i poprawia przepływ limfy, wpływa także korzystnie na zwiększenie odporności. Patrząc na tak liczne zalety udanego życia seksualnego, oczywiste jest, że w razie wystąpienia problemów z erekcją warto, a nawet trzeba zawalczyć o powrót do pełnej sprawności seksualnej. Rozwój współczesnej medycyn pozwala na całkowite wyleczenie aż 80 procent mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji.
Przyczyny zaburzenia erekcji
Mówiąc o zaburzeniu erekcji, mamy na myśli problemy z osiągnięciem pełnego wzwodu, umożliwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Przyczyn zaburzenia erekcji może być wiele. Według statystyk najczęstszym wrogiem potencji seksualnej u mężczyzn są czynniki psychogenne. Ciągłe życie w stresie, nawał zajęć i brak zdrowego trybu życia oraz odpowiednio zbilansowanej diety, a także różnego rodzaju kompleksy lub negatywne doświadczenia w relacjach partnerskich mogą doprowadzić do przewlekłych problemów z potencją. Drugą przyczyną impotencji są czynniki biologiczne, gdzie zaburzenia erekcji mają podłoże w różnego rodzaju chorobach, takich jak np.:
- choroby układu krążenia
- choroby hormonalne
- choroby układu moczowego
- choroby na tle neurogennym
- cukrzyca
- choroby neurologiczne
Problem z erekcją może również wynikać z nieprawidłowej budowy układu płciowego lub ze zmian chorobowych, jakie zaszyły w jego obrębie. Na przeszkodzie do pełnej erekcji mogą stanąć również szkodliwe uzależnienia (np. alkohol, narkotyki) oraz przyjmowane leki np.:
- leki moczopędne
- leki obniżające ciśnienie
- neuroleptyki
- leki przeciwrakowe
Co 4 próba stosunku zakończona niepowodzeniem jest już oznaką zaburzeń erekcji.
Leczenie impotencji
W zależności od zdiagnozowania przyczyny impotencji istnieje szereg różnego rodzaju środków farmakologicznych i zabiegów, które pozwalają na powrót do pełnej sprawności seksualnej. W większości przypadków najbardziej skuteczną metodą leczenia zaburzeń erekcji są leki należące do grupy inhibitorów, umożliwiających osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Jedną z najczęściej stosowanych substancji w lekach na potencję jest sildenafil, będący składnikiem takich leków jak Mensil, czy MaxOn Active. Leczenie farmakologiczne umożliwia szybki powrót do pełnej sprawności seksualnej. Jednak przyjmowanie leków na potencję powinno być kontrolowane przez lekarza. W razie problemów z erekcją należy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą andrologiem lub seksuologiem. Jest to naprawdę wskazane, pomimo tego, że na rynku farmakologicznym są już dostępne leki na potencję bez recepty. Tego typu lekiem jest wymieniony wcześniej MaxOn Active, dostępny również w nowych opakowaniach zawierających 4 tabletki.
Jak działają leki na potencję?
Leki na potencję działają rozkurczająco na naczynia krwionośne, umożliwiając wypełnienie ciał jamistych prącia krwią, co pozwala na uzyskanie pełnego wzwodu koniecznego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Istotne jest to, że środki na erekcję na bazie sildenafilu działają tylko w przypadku aktywnego pobudzenia seksualnego, dzięki czemu nie trzeba się obawiać erekcji samoistnej. Lek przyjmuje się na około 1 godzinę przed odbyciem stosunku. Środek jest aktywny przez około 4 godziny – w ciągu których można osiągnąć erekcje. Tabletki na erekcje podlegają odpowiedniemu dawkowaniu i nie wolno w żadnym wypadku przekraczać zalecanych dawek. Stosując leki na potencję, należy ściśle stosować się do instrukcji zawartych w ulotce lub do indywidualnych zaleceń lekarza.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.