Powikłania po grypie – czym się charakteryzują i jak się przed nimi chronić?

Powikłania po grypie – czym się charakteryzują i jak się przed nimi chronić? - zdjęcie
Grypa to powszechnie występująca choroba zakaźna, która dotyka ludzi w różnym wieku na całym świecie. Każdego roku staje się przyczyną licznych powikłań, stanowiąc poważne ryzyko dla zdrowia i życia. Z artykułu dowiesz się, jakie są powikłania po grypie i jak się przed nimi bronić.
 

Kluczowe wnioski z artykułu

  • Sezonowe zakażenie grypą może prowadzić do szeregu poważnych powikłań neurologicznych, kardiologicznych oraz oddechowych.
  • Do najczęściej występujących powikłań pogrypowych należą pierwotne i wtórne infekcje dolnych dróg oddechowych.
  • Na wystąpienie powikłań szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy oraz osoby przewlekle chore.
  • Sezonowe szczepienia znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania oraz chronią przed wystąpieniem poważnych powikłań pochorobowych.

Powikłania po grypie – skąd się biorą?

Przez wielu pacjentów oraz lekarzy grypa traktowana jest jako łagodna choroba zakaźna. Każdego roku jednak staje się przyczyną licznych powikłań, do których może dojść w wyniku nadkażeń bakteryjnych oraz patogennego działania wirusa na tkanki narządów. Za ciężki przebieg choroby odpowiedzialne bywają także komórki odpornościowe, które niszczą tkanki objęte stanem zapalnym.

Na powikłania po grypie szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dzieci poniżej 5. roku życia, osoby starsze oraz pacjenci cierpiący na otyłość i inne choroby przewlekłe. Warto jednak pamiętać o tym, że każdego roku powikłania pojawiają się również u zdrowych osób, które nie należą do grupy ryzyka. Jak odróżnić grypę od przeziębienia? W przypadku grypy objawy pojawiają się gwałtownie i zaostrzają się w ciągu kilku godzin. Wśród charakterystycznych symptomów można wymienić wysoką gorączkę, dreszcze oraz bóle mięśniowo-stawowe.

Po jakim czasie występują powikłania po grypie?

Kiedy pojawiają się powikłania po grypie? Po jakim czasie występują pierwsze niepokojące objawy? Czas występowania symptomów zależy przede wszystkim od ich charakteru. Powikłania po grypie neurologiczne mogą wystąpić w ciągu pierwszych 24 godzin infekcji. Należą do nich m.in. zaburzenia świadomości, drgawki oraz omdlenia. Kiedy pojawiają się inne powikłania po grypie? Zapalenie mięśni występuje najczęściej w ciągu kilku pierwszych dni choroby. Nadkażenia bakteryjne natomiast mogą rozwinąć się nawet 2 tygodnie po ustąpieniu objawów.

Najczęstsze powikłania po grypie – układ oddechowy

Ostre zapalenie oskrzeli

Powikłania po grypie dotyczą najczęściej układu oddechowego. Należy do nich m.in. ostre zapalenie oskrzeli. W czasie rozwoju grypy wirusy stopniowo atakują nie tylko górne, ale także dolne drogi oddechowe, stając się przyczyną uciążliwych objawów. Zalecane jest przyjmowanie leków na przeziębienie o właściwościach wykrztuśnych, które pomogą usunąć zalegającą wydzielinę.

Zapalenie płuc

Powikłania po grypie u dziecka i osób dorosłych mogą obejmować również ostre zapalenie płuc, do którego dochodzi w przypadku zajęcia dolnych odcinków układu oddechowego przez wirusy.

Wtórne bakteryjne zapalenie płuc

Poważnym zagrożeniem jest wtórne bakteryjne zapalenie płuc, które rozwija się najczęściej w ciągu 4-14 dni po ustąpieniu objawów infekcji wirusowej. Jak rozpoznać powikłania po grypie? Kaszel z odkrztuszaniem, duszności oraz nawrót gorączki mogą wskazywać na bakteryjne zapalenie płuc.

Zaostrzenie astmy

Grypa może być odpowiedzialna za zaostrzenie istniejących chorób układu oddechowego, w tym astmy u 14-45% chorujących dzieci oraz u 10-36% dorosłych. Infekcja może dodatkowo prowadzić do zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Powikłania po grypie – układ krążenia

Niewydolność krążenia

Szczególne zagrożenie stanowią również powikłania sercowe po grypie. Zakażenie wirusem zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności krążenia, a pogrypowe zapalenie płuc może sprzyjać zawałom mięśnia sercowego. Odpowiednio dobrane leki przeciwwirusowe zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań. Największą skuteczność wykazują one jednak wyłącznie w ciągu pierwszych 48h od pojawiania się symptomów.

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego należy do rzadko występujących powikłań grypy. W razie wystąpienia niepokojących objawów, do których należą duszności, arytmia oraz ból w klatce piersiowej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie osierdzia

Co jeszcze obejmują powikłania po grypie? Serce pozostaje szczególnie narażone na toczące się procesy zapalne, które mogą powodować zapalenie osierdzia, stające się przyczyną niewydolności serca oraz uszkodzenia mięśnia sercowego.

Zapalenie mięśni obwodowych

Jakie są najczęściej występujące powikłania po grypie? Ból nóg oraz inne dolegliwości mięśniowe przeważnie ustępują samoistne. Poważnym problemem staje się jednak uszkodzenie mięśni obwodowych, które może prowadzić do rabdomiolizy z ostrą niewydolnością nerek.

Powikłania po grypie – układ nerwowy

Zapalenie opon mózgowych

Powikłania po nieleczonej grypie mogą obejmować także zapalenie opon mózgowych, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów konieczne będzie wezwanie pogotowia.

Zespół Guillaina–Barrégo

Co jeszcze mogą obejmować powikłania po grypie? Objawy neurologiczne, takie jak osłabienie mięśni, kłucie i pieczenie w obrębie kończyn oraz utrata zdolności chodzenia, może wskazywać na zespół Guillaina–Barrégo, który rozwija się przeważnie w ciągu 1-6 tygodni po infekcji.

Encefalopatia

Poważnym zagrożeniem jest również encefalopatia, pojawiająca się głównie u dzieci w okresie od kilku dni do kilku tygodni po wystąpieniu grypy.

Znaczenie szczepień przeciwko grypie w zapobieganiu powikłaniom

Jak zapobiec powikłaniom po grypie? Najlepszym sposobem profilaktyki są szczepienia przeciwko grypie, które znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji oraz chronią przed najpoważniejszymi konsekwencjami choroby.

Wiele osób bagatelizuje powikłania po grypie. Ból pleców oraz inne dolegliwości mięśniowo-stawowe stanowią powszechnie występujące zagrożenia, które przeważnie ustępują samoistnie lub po zastosowaniu odpowiednich leków na grypę. Warto pamiętać jednak o tym, jak poważne zagrożenie stanowią powikłania po grypie. Stawy oraz narządy narażone są na nieodwracalne uszkodzenia w wyniku działania patogenów.

Źródła:

  • Zofia Bilińska, Zapalenie mięśnia sercowego: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/87627,zapalenie-miesnia-sercowego (dostęp 09.07.2024).
  • Lidia B. Brydak, Grypa chorobą rodziny, Family Medicine & Primary Care Review, vol. 13, nr 2/2011.
  • Lidia B. Brydak, Można i należy walczyć z grypą, Family Medicine & Primary Care Review, vol. 14, nr 2/2012.
  • Piotr Brzózka, Przeziębienie a grypa - jakie są różnice? Leczenie i objawy, https://www.medme.pl/artykuly/przeziebienie-a-grypa-jakie-sa-roznice-objawy-i-leczenie,98340.html (dostęp 09.07.2024).
  • Grypa (wirus grypy) - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, https://www.medme.pl/choroby/grypa,140.html (dostęp 09.07.2024).
  • Teresa Jackowska, Edyta Zawłocka, Małgorzata Czajkowska, Czy grypa to łagodna infekcja? Opis przypadku. Profilaktyka grypy u dzieci w sezonie 2017-2018, Post N Med., vol. 30, nr 9/2017.
  • Filip Mejza, Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli-przyczyny-objawy-i-leczenie (dostęp 09.07.2024).
  • Monika Ostrowska, Ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna (zespół Guillaina i Barrégo), https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151482,zespol-guillaina-i-barrego (dostęp 09.07.2024).
  • Tadeusz Przybyłowski, Powikłania grypy, Medycyna po dyplomie, vol. 20, nr 11/2011, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/836/original/Strony_od_MpD_2011_11-9.pdf?1468580432 (dostęp 09.07.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem