Niezależnie od tego czy lubimy leżeć w słońcu czy raczej wolimy kryć się w cieniu, każdy wie, że promieniowanie słoneczne powoduje powstanie opalenizny. W naszej skórze znajdują się komórki barwnikowe (melanocyty), które pobudzone promieniowaniem słonecznym produkują barwniki, melaniny. Dzięki temu nasza skóra staje się ciemniejsza i jest lepiej chroniona przed słońcem. Jest to naturalny proces obronny naszej skóry.
Czym są przebarwienia?
Przebarwienia, inaczej nazywane plamami pigmentacyjnymi, to sytuacja, kiedy pojedyncze komórki barwnikowe zaczynają produkować melaninę w nadmiarze i odkłada się ona na skórze w postaci ciemnych, brązowych plam. Proces nadmiernej produkcji barwnika to hiperpigmentacja [1].
Jakie są rodzaje hiperpigmentacji?
Wyróżniamy kilka rodzajów plam pigmentacyjnych. Głównym czynnikiem powodującym ich powstawanie jest oczywiście światło słoneczne, ale dodatkowo do ich powstania mogą przyczyniać się predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne, a także czynniki chemiczne (perfumy, leki) oraz fizyczne (pocieranie, stany zapalne skóry) [1,2,3].
Melasma, czyli tzw. maska ciążowa, to plamy o różnej intensywności zabarwienia i nieregularnym kształcie. Pojawiają się najczęściej na policzkach, nosie, czole i nad górną wargą. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet i związany jest ze zmianami hormonalnymi.
Plamy soczewicowate, zwane starczymi lub posłonecznymi, to płaskie dobrze odgraniczone plamy o rożnych barwach i rozmiarach. Pojawiają się przede wszystkim w miejscach eksponowanych na słońce tj. twarz, wierzch dłoni, ramiona, plecy. Związane jest to ze starzeniem się skóry i ekspozycją na promieniowanie UV bez ochrony [3].
Plamy pozapalne, PIH (z ang. post inflammatory hiperpigmentation), to przebarwienia przeważnie brązowej barwy, które pojawiają się w miejscach, gdzie wystąpił stan zapalny np. po trądziku, ale również po skaleczeniach, oparzeniach. Problem dotyczy osób z ciemniejszymi fototypami skóry. Zazwyczaj od III/IV w górę [1]. W przypadku osób z bardzo jasną karnacją przebarwienia po trądziku są to zazwyczaj barwy różowej i związane są rumieniem, a nie melanogenezą.
Jak walczyć z przebarwieniami?
Zanim zaczniesz walkę z brązowymi plamami postaraj się zminimalizować ryzyko powstania kolejnych zmian. Chroń skórę nie tylko przed promieniowaniem UVB sięgając po krem z SPF 50+, ale wybieraj produkty, które mają równie wysoką ochronę przed UVA i światłem niebieskim [4].
Promieniowanie UVA i światło niebieskie dociera w głębsze warstwy skóry stymulując komórki barwnikowe do pracy [4].
Laboratorium ISISPHARMA opracowało innowacyjny produkt 3 w 1 NEOTONE Radiance SPF 50+. Jest to krem, który zapewnia potrójną ochronę przed promieniowaniem UVB, UVA i przed światłem niebieskim. Co więcej ochrona ta, dla każdego rodzaju promieniowania jest tak samo wysoka (+50), czyli zabezpiecza skórę na dłużej. Ponadto produkt zawiera opatentowany kompleks DEPI-ACT®, który działa na każdym etapie powstawania zmian pigmentacyjnych: przed hamując czynniki stymulujące komórki barwnikowe, w trakcie hamując enzym konieczny do powstania barwnika oraz po hamując uwalnianie barwnika w komórkach naskórka. Neotone Radiance SPF 50+ dodatkowo wyrównuje koloryt cery, ponieważ występuje także w wersjach koloryzujących (jaśniejszej i ciemniejszej).
W pielęgnacji nocnej latem warto zastosować produkt Neotone Sensitive, czyli nocny balsam do twarzy, który również zawiera kompleks DEPI-ACT, a dodatkowo składniki pielęgnujące skórę o działaniu nawilżającym i regenerującym.
A jak złuszczyć naskórek, żeby skuteczniej pozbyć się przebarwień?
Złuszczanie naskórka najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym. W tym celu możesz sięgnąć po produkty zawierające kwasy. Jednocześnie usuwając martwy naskórek pozbywasz się również tych wybarwionych komórek, dzięki czemu możesz szybciej zredukować widoczność przebarwień. Wybierz Neotone Serum zamiast Neotone Sensitive jesieniom, który zawiera dodatkowo kwasy glikolowy i salicylowy o działaniu złuszczającym.
Badanie przeprowadzone na kobietach z melasmą pokazało, że stosowanie Neotone Serum na noc + Neotone Radiance SPF 50+ na dzień pozwala zredukować zmiany pigmentacyjne aż o 43% w ciągu 84 dni [5].
[1] Sakeena Fatima, The Role of Sunscreen in Melasma and Postinflammatory Hyperpigmentation, Indian J Dermatol, 2020, 65(1): 5-10
[2] Susruthi Rajanala i wsp., Melasma pathogenesis: a review of the latest research, pathological findings, and investigational therapies, Dermatology Online Journal, 2019, 25(10):1
[3] Ranesha Goorochurn i wsp., Biological processes in solar lentigo: insights brought by experimental models, Exp Dermatol, 2016, 25(3):174-177
[4] Enrique Navarrete de G´ alvez i wsp., The potential role of UV and blue light from the sun, artificial lighting, and electronic devices in melanogenesis and oxidative stress, Journal of Photochemistry & Photobiology, B: Biology, 2022, 228: 112405
[5] E. Bronzina, A. Clement, B. Marie, K.T. Fook Chong, P. Faure, T. Passeron, Efficacy and tolerability on melasma of a topical cosmetic product acting on melanocytes, fibroblasts and endothelial cells: a randomized comparative trial against 4% hydroquinone ,JEADV, 2020, 34: 897–903
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.