Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie - zdjęcie

Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci? Przepuklina pępkowa objawia się wystającym guzkiem w okolicy pępka, który jest skutkiem osłabienia mięśni brzucha. Jest potencjalnie groźna, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest przepuklina pępkowa?
  • jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci?
  • jakie są metody leczenia przepukliny pępkowej?
  • jakie są powikłania przepukliny pępkowej?
  • czy przepuklina pępkowa może się wchłonąć?

Zobacz także artykuł: Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa jest to nieprawidłowe wystawanie jelita lub innej tkanki przez otwór w mięśniu brzucha, znajdujący się wokół pępka. Może ona występować u dzieci, niemowląt, jak i dorosłych. U dzieci przepuklina pępkowa jest dość częstym schorzeniem, często też występuje u niemowląt. U dorosłych przepuklina pępkowa jest rzadsza, ale może pojawić się w wyniku urazów, przepukliny brzusznej lub zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyny, objawy i leczenie przepukliny pępkowej są różne w zależności od wieku i przyczyny jej powstania. 

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Przepuklina pępkowa może być groźna, jeśli nie jest leczona lub jeśli dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego. Niedrożność przewodu pokarmowego jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego. Jeśli przepuklina jest mała, może się ona wchłonąć, ale w przypadku większych przepuklin leczenie chirurgiczne jest zwykle konieczne. Nieleczona przepuklina pępkowa może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. W przypadku małej przepukliny pępkowej leczenie chirurgiczne nie zawsze jest konieczne, jednak decyzja ta powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza po dokładnym zbadaniu pacjenta. Z kwestią mała przepuklina pępkowa – czy operować? zawsze warto zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie, który może przeprowadzić odpowiednie badanie i pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Przyczyny i objawy przepukliny pępkowej – kto jest w grupie największego ryzyka?

Przepuklina pępkowa u dorosłych – najczęstsze przyczyny:

  • wrodzona słabość mięśni brzucha,
  • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, np. związane z ciążą, otyłością, przewlekłym kaszlem,
  • urazy brzucha,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby przewlekłe, takie jak przepuklina brzuszna, skolioza lub choroba Crohna.

 Przepuklina pępkowa – objawy:

  • wystający guzek w okolicy pępka,
  • ból w okolicy pępka,
  • uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
  • trudności z oddychaniem,
  • problemy z trawieniem.

Grupa największego ryzyka przepukliny pępkowej to przede wszystkim osoby starsze, osoby z nadwagą lub otyłością, palacze tytoniu, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz osoby z chorobami układu moczowego. Osoby starsze są bardziej narażone na rozwój przepukliny pępkowej, ponieważ ich mięśnie brzucha słabną z wiekiem, co zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny. Osoby z nadwagą lub otyłością są dlatego w grupie największego ryzyka, ponieważ nadmiar kilogramów prowadzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, co tym samym zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny pępkowej. Palenie tytoniu jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej – dym tytoniowy powoduje osłabienie mięśni brzucha oraz zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u dzieci – charakterystyka schorzenia i przebieg choroby

Przebieg przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci może być różny, jednak zazwyczaj objawia się wystąpieniem guzka w okolicy pępka, który może być bolesny lub nie. W zależności od przyczyny, przepuklina może się pogarszać lub ustępować. W niektórych przypadkach, przepuklina może powodować problemy z jelitami, takie jak zaparcia lub bóle brzucha. Przepuklina pępkowa ma również wpływ na sprawność seksualną, co jest ważnym aspektem, a często z różnych przyczyn pomijanym przy omawianiu tego tematu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów przepukliny pępkowej i podjąć odpowiednie leczenie. 

Diagnostyka przepukliny pępkowej – konsultacje lekarskie i badania

Diagnostyka przepukliny pępkowej rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz wykonuje badanie palpacyjne, podczas którego może wykryć wystający guzek w okolicy pępka. W celu potwierdzenia diagnozy oraz oceny rozmiaru i położenia przepukliny, lekarz może zlecić również badanie ultrasonograficzne. W przypadku małych przepuklin, leczenie może polegać na zastosowaniu leków przeciwbólowych oraz wsparciu mięśni brzucha. Jeśli jednak przepuklina jest większa, leczenie chirurgiczne, takie jak hernioplastyka jest zwykle konieczne. Operacja przepukliny pępkowej polega na zamknięciu otworu w mięśniu brzucha, przez który wystaje jelito lub inna tkanka. Jeśli przepuklina pępkowa jest nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedrożność przewodu pokarmowego, infekcje oraz uszkodzenie wystającej tkanki. Aby złagodzić objawy choroby, warto również zwrócić uwagę na leki bez recepty, które są dostępne w aptekach.

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci i dorosłych

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci zależy od wieku dziecka i rozmiaru przepukliny. W przypadku małych przepuklin u niemowląt i młodszych dzieci, leczenie może polegać na zastosowaniu specjalnych opasek wzmacniających mięśnie brzucha (tzw. opaski Kriegera).
W przypadku większych przepuklin u dzieci, leczenie chirurgiczne jest jedynym wyjściem. Po zabiegu dziecko powinno oczywiście odpoczywać przez kilka dni, unikać ciężkich ćwiczeń fizycznych przez kilka tygodni i stosować specjalny opatrunek wzmacniający mięśnie brzucha. Należy pamiętać, że przepuklina pępkowa u dzieci jest dość częstym schorzeniem, ale i często skutecznie leczona. Ważne jednak, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów. 

Przepuklina pępkowa u dorosłych – leczenie w tym przypadku jest bardziej skomplikowane i często wymaga następujących działań:

  • przepuklinę pępkową u dorosłych często leczy się przez chirurgiczne usunięcie tejże przepukliny, co jest bardziej skomplikowane niż jej zamknięcie u dzieci,
  • operacja ta jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym i może wymagać hospitalizacji,
  • po zabiegu, pacjent może potrzebować dalszego leczenia, takiego jak rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne.

Profilaktyka przepukliny pępkowej – czy da się temu zapobiec?

Profilaktyka przepukliny pępkowej polega głównie na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, unikaniu palenia tytoniu oraz na regularnym uprawianiu sportu. Osoby z nadwagą lub otyłością powinny zastanowić się nad obniżeniem wagi. Regularne uprawianie sportu (np. joga, pilates, pływanie), pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i utrzymać prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Palenie tytoniu (czynne i bierne) jest również czynnikiem ryzyka rozwoju przepukliny pępkowej.
Jeśli jest się już po operacji lub po urazie, należy unikać ciężkiej pracy fizycznej przez kilka tygodni. Kobiety w ciąży powinny też w miarę możliwości unikać przybierania na wadze w tempie szybszym niż zalecany, unikać noszenie ciężkich przedmiotów, a także regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. W przypadku przepukliny pępkowej u niemowląt i dzieci: dziecko powinno być noszone na rękach, a także regularnie – najlepiej pod wstępną kontrolą dorosłego – wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Ogólnie rzecz biorąc, profilaktyka przepukliny pępkowej polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, regularnym uprawianiu sportu, unikaniu palenia tytoniu oraz unikaniu ciężkiej pracy fizycznej. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem