W pielęgnacji skóry twarzy można wyróżnić kilka podstawowych etapów, do których należą: oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Niestety wiele osób zapomina o jednym z ważniejszych etapów, jakim jest eksfoliacja, czyli złuszczanie martwego naskórka. W kosmetologii istnieją różne metody usuwania naskórka i są to: peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste, peelingi enzymatyczne oraz peelingi kwasowe. Spośród wymienionych rodzajów peelingów, to właśnie peeling kwasowy (chemiczny) działa najsilniej i najgłębiej, co oznacza, że stosuje się go w różnego rodzaju problemach skórnych (trądziku, bliznach, przebarwieniach), które zabieg ten pomaga zlikwidować.
Działanie peelingu chemicznego na skórę - jak należy stosować kwasy na twarz?
Peeling kwasowy, inaczej peeling chemiczny, to rodzaj zabiegu, który działa złuszczająco na martwe komórki naskórka. W kosmetologii do wykonania peelingu chemicznego wykorzystuje się różne kwasy o różnym stężeniu, które mogą działać powierzchniowo lub głęboko, czyli docierać do skóry właściwej.
Do peelingu chemicznego wykorzystuje się kwasy – substancję o kwaśnym pH. W jaki sposób działa peeling chemiczny? Działanie kwasów jest procesem dość złożonym. W trakcie zabiegu dochodzi do złuszczenia naskórka, w efekcie czego zaraz po zabiegu skóra jest wygładzona i rozjaśniona. W skórze właściwej i w najgłębszej warstwie naskórka (warstwie podstawnej) również zachodzą pewne zmiany. W głębszych warstwach skóry dochodzi bowiem do procesów regeneracji, w wyniku czego powstają nowe komórki, kolagen oraz glikozaminoglikany. W rezultacie skóra nabiera jędrności i elastyczności, a przebarwienia i zmarszczki zostają zredukowane.
Należy pamiętać, że działanie kwasów zależy od rodzaju kwasu oraz jego stężenia. Biorąc pod uwagę te czynniki działanie kwasów dzielimy, na:
- powierzchniowe – dochodzi do złuszczenia martwego naskórka, w efekcie skóra jest wygładzona, wyrównana, a niewielkie przebarwienia i zmiany są zredukowane.
- głębokie – w efekcie czego kwas dociera do skóry właściwej, gdzie zachodzą procesy przebudowy. W efekcie skóra jest ujędrniona i zagęszczona, a zmarszczki i bruzdy zostają spłycone.
W jaki sposób stosować kwasy na twarz w domu? Przed zastosowaniem jakiegokolwiek kwasu na skórę twarzy warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości najlepiej zasięgnąć informacji na stronach producentów takich kosmetyków, jak i dowiedzieć się o właściwościach i działaniach kwasów. Następnie należy dobrać odpowiedni kwas do typu cery i oczekiwanych efektów, a także wybrać jego odpowiednie stężenie. Osoby, które jeszcze nigdy nie stosowały peelingów chemicznych powinny sięgnąć po najniższe z możliwych stężeń, tak, aby przyzwyczaić swoją skórę do działania produktu. Na początek można również sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają niewielkie stężenie kwasów, np. w formie kremu, toniku, czy serum. Takie formy produktów będą delikatniejsze dla skóry. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup kwasu przed jego zastosowaniem należy przeczytać sposób użycia i ściśle się go trzymać. Peelingi chemiczne zaleca się przeprowadzać jesienią oraz zimą – w porach w których działanie promieni słonecznych nie jest duże. Należy również pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem SPF 50+ (codziennie), a także o odpowiedniej pielęgnacji twarzy.
Zastosowanie peelingu chemicznego w walce z trądzikiem, przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi
Peelingi chemiczne to świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi, a także przebarwieniami.
Trądzik to problem z którym boryka się wiele osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Najczęściej problem ten pojawia się w okresie dojrzewania, gdzie dochodzi do zmian hormonalnych, natomiast coraz częściej dotyka on również osoby dorosłe. Jak wygląda cera trądzikowa? Na skórze widoczne są wykwity w postaci krost, pryszczy, niekiedy widoczne są stany zapalne, ropne, skóra jest zaczerwieniona, tłusta, widoczne są również blizny po trądziku.
Odpowiednio dobrany kwas pomoże w walce z trądzikiem, np. kwas salicylowy, który wykazuje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Ponad to reguluje wydzielane sebum i zmniejsza zmiany trądzikowe. Dodatkowo kwas ten ma właściwości rozjaśniające przebarwienia.
W przypadku skóry trądzikowej warto sięgnąć po poradę dermatologa, ponieważ taki stan cery może być wynikiem problemów hormonalnych. Przed rozpoczęciem terapii kwasowej należy sprawdzić stan swojego zdrowia.
Przebarwienia na skórze twarzy to równie powszechny problem z którym boryka się wiele osób. Przebarwienia mogą pojawić się w wyniku zmian hormonalnych lub u osób nadmiernie przebywających na słońcu i nie stosujących kosmetyków przeciwsłonecznych (przebarwienia posłoneczne). Przebarwienia mogą być płytkie, czyli obejmować wyłącznie wierzchnią warstwę naskórka lub głębokie. Odpowiedni peeling chemiczny pomoże w redukcji przebarwień ze względu na jego złuszczające działanie.
Rodzaje kwasów kosmetycznych na twarz (AHA, BHA lub PHA) - jak dobrać do typu swojej cery?
Przed zastosowaniem peelingu chemicznego na twarz należy dobrać odpowiedni kwas do typu cery i oczekiwań.
Jakie kwasy stosuje się w kosmetologii? Są to:
- kwasy AHA
- kwasy BHA
- kwasy PHA
Poza dobranie odpowiedniego kwasu należy również sięgnąć po odpowiednie stężenie produktu. Zasada jest jedna – na początku terapii należy stosować kwasy o niskim stężeniu, a po pewnym czasie stężenie to można zwiększyć. Stosowanie niższego stężenia zabezpieczy skórę przed podrażnieniami oraz uszkodzeniem bariery hydrolipidowej.
Rodzaje i zastosowanie kwasu kwasów AHA - jak działają?
Kwasy AHA, czyli alfahydroksykwasy to jedne z bardziej popularnych kwasów stosowanych w kosmetologii. Do kwasów AHA zaliczamy:
- kwas migdałowy
- kwas glikolowy
- kwas mlekowy
- kwas szikimowy
Kwas migdałowy – to jeden z bardziej delikatnych kwasów, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Poleca się go do stosowania w przypadku cery tłustej i trądzikowej.
Kwas glikolowy – to jeden z bardziej powszechnych kwasów, który oczyszcza skórę, redukuje zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia i spłyca blizny.
Kwas mlekowy – działa złuszczająco i nawilżająco. Świetnie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry przy rogowaceniu okołomieszkowym.
Kwas szikimowy – działa antybakteryjnie i złuszczająco. Kwas ten sprawdzi się w przypadku skóry trądzikowej.
Kwas cytrynowy – działa rozjaśniająco.
Kwas jabłkowy – pomaga rozjaśnić przebarwienia, działa przeciwutleniająco.
Kwas winny – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dodatkowo rozjaśnia cerę. Kwas ten będzie odpowiedni do cery wrażliwej.
Alfahydroksykwasy rozjaśniają przebarwienia, poprawiają jędrność skóry, działają złuszczająco na naskórek, minimalizują blizny potrądzikowe, a także przebarwienia. Kwasy AHA świetnie sprawdzą się w przypadku skóry mieszanej, trądzikowej oraz dojrzałej.
Beta-Hydroksykwasy (BHA) - skuteczny kwas salicylowy w kosmetyce
Kwasy BHA, czyli betahydroksykwasy, do tej grupy należy tylko jeden kwas i jest nim kwas salicylowy. Kwas ten jest rozpuszczalny w tłuszczach, posiada zdolność przenikania przez warstwę łojową, wnika w głąb mieszków włosowych, a dodatkowo oczyszcza pory.
Jak działa kwas salicylowy? Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także redukuje zmiany trądzikowe i reguluje wydzielanie sebum. Kwas ten polecany jest w przypadku skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej oraz z widocznymi porami.
W pielęgnacji domowej kwas salicylowy stosuje się w stężeniach 1-2%. Efekty jakich możemy się spodziewać, to: złuszczenie naskórka, zmniejszenie nadmiernego przetłuszczania się skóry, a także redukcję trądziku i powierzchniowych przebarwień.
Polihydroksykwasy (PHA) - działanie PHA na nawilżenie, złuszczanie i antyoksydację skóry
Kwasy PHA, czyli polihydroksykwasy działają złuszczająco, nawilżająco i przeciwzapalnie. Do grupy kwasów PHA należą:
- kwas laktobionowy
- glukonolakton
Spośród wszystkich kwasów polihydroksykwasy działają najłagodniej i sprawdzą się w przypadku cery suchej, wrażliwej, mało elastycznej, reaktywnej i skłonnej do powstawania podrażnień. Kwasy PHA poprawiają jędrność i elastyczność skóry, wykazują właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne.
Kwas laktobionowy – zmniejsza plamy pigmentacyjne oraz spłyca zmarszczki, działa również nawilżająco i łagodząco.
Glukonolakton – działa bardzo delikatnie i zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Sprawdzi się on w przypadku skóry bardzo wrażliwej.
Bezpieczeństwo i efekty stosowania kwasów na twarz w poprawie kondycji skóry
Samodzielne stosowanie kwasów w domu jest bezpieczne, jeśli będziemy przestrzegali kilku zasad.
- Przygodę z kwasami należy zacząć od stosowania najniższego stężenia i podczas zabiegów sprawdzać reakcje skóry. Jeśli zauważysz zbyt silne podrażnienie, należy kwas stosować z zachowaniem większego odstępu czasu.
- Do pielęgnacji twarzy kwasy należy wprowadzić w okresie jesieni i zimy, gdzie promieniowanie UV jest niewielkie. Istnieją również kwasy, które można stosować przez cały rok, takie jak, np.: kwas laktobionowy, czy kwas azelainowy. Pamiętaj jednak, żeby nie wystawiać swojej skóry na bezpośrednie działanie słońca, aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień.
- Podczas kuracji należy stosować kremy z filtrem SPF 50+.
- W czasie stosowania kwasów nie należy używać dodatkowych peelingów mechanicznych (chyba, że pod okiem dermatologa lub kosmetologa).
- W okresie stosowania kwasów należy zadbać o pielęgnację twarzy w dodatkowy sposób. Należy stosować delikatne produkty do oczyszczania skóry, a także zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i złagodzenie (jeśli wystąpi podrażnienie).
- Przed zastosowaniem jakiegokolwiek kwasu należy zapoznać się z listą jego przeciwskazań.
Jakich efektów możemy spodziewać się po zastosowaniu kwasu na twarz? Przede wszystkim:
- rozjaśniania przebarwień,
- redukcji blizn potrądzikowych,
- redukcji trądziku,
- nawilżenia skóry,
- odnowy,
- wygładzenia,
- rozjaśnienia i wygładzenia cery,
- zmniejszenia i spłycenia zmarszczek,
- oczyszczenia skóry,
- złuszczenia martwego naskórka,
- zmniejszenia rozszerzonych porów.
Kwasy na twarz dla skóry wrażliwej - co wywołuje reakcję skóry wrażliwej?
Cera wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji. Taka skóra jest podatna na podrażnienia, z reguły zaczerwieniona i nadreaktywna.
Osoby posiadające taki typ skóry mogą również dołączyć do swojej pielęgnacji kwasy. W przypadku takiej cery świetnie sprawdzą się: kwas laktobionowy oraz kwas mlekowy.
Należy pamiętać, że skóra wrażliwa jest skłonna do zaczerwienień i podrażnień, dlatego wprowadzanie kwasu do pielęgnacji powinno odbywać się powoli ze szczególną obserwacją reakcji cery.
Dlaczego skóra jest wrażliwa? Najczęstsze przyczyny:
- czynniki środowiskowe – promieniowanie słoneczne, warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz, śnieg, mróz), a także zmiany temperatur
- czynniki kontaktowe – bezpośredni kontakt skóry z substancją, która wywołała nadwrażliwość, np. kosmetyki do pielęgnacji, kosmetyki kolorowe, chemia domowa
Dodatkowymi przyczynami mogą być: nieodpowiedni tryb życia, stres, choroby, nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Kwasy na twarz w domu vs. gabinet kosmetyczny - co wybrać?
Peeling kwasowy to zabieg, który można wykonać samodzielnie w domu lub zdecydować się na jego przeprowadzenie w gabinecie kosmetologicznym. To gdzie i w jaki sposób przeprowadzić zabieg zależy od twoich oczekiwań i stanu cery.
Stosowanie kwasu na twarz w domu, dla kogo? Jeśli Twoja cera nie ma większych problemów, a jedynie oczekujesz rozjaśnienia, ujędrnienia i zmniejszenia niewielkich niedoskonałości możesz sięgnąć po dostępne na rynku kosmetyki o niższym stężeniu i przeprowadzić zabieg samodzielnie w domu.
Osoby borykające się z bliznami potrądzikowymi, trądzikiem, stanami zapalnymi, głębokimi zmarszczkami i utrwalonymi przebarwieniami powinny skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem i zdecydować się na serię zabiegów w gabinecie pod okiem profesjonalisty. Takie problemy skórne wymagają zastosowania kwasów o większym stężeniu, dlatego zabieg ten powinien być przeprowadzony przez osobę kompetentną.
Jak wybrać odpowiedni kwas na twarz do typu cery?
Przed wyborem odpowiedniego kwasu do skóry należy wiedzieć jaki typ cery posiadamy. Możemy wyróżnić kilka typów cer: wrażliwą, suchą, naczynkową, mieszaną, tłustą, trądzikową oraz dojrzałą.
Jaki kwas do jakiej cery?
- Kwasy do cery wrażliwej: mlekowy, laktobionowy.
- Kwasy do cery trądzikowej: salicylowy, migdałowy, glikolowy.
- Kwasy do cery naczynkowej: laktobionowy.
- Kwasy do cery dojrzałej: laktobionowy, glikolowy, ferulowy.
- Kwasy do cery suchej: laktobionowy, migdałowy.
- Kwasy do skóry z przebarwieniami: azelainowy, fitowy, glikolowy, salicylowy, traneksamowy.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.