Przeziębienie to schorzenie, które rozwija się stosunkowo szybko. Infekcja ma zazwyczaj wirusową etiologię, dlatego też objawy jej towarzyszące pojawiają się nagle i gwałtownie. Przeziębieniu towarzyszy zazwyczaj katar, ból gardła, podwyższona temperatura ciała, a niekiedy również bóle głowy i choroby zatok. Przeziębienie określane jest jako choroba przeziębieniowa lub wirusowe zapalenie nosogardła. Pojawia się pytanie, czy przeziębienie ma wpływ na badanie krwi? Na jakie wyniki wpływa przeziębienie?
Czy przeziębienie wpływa na badanie krwi?
Przeziębienie to choroba, infekcja wirusowa, która wpływa na wynik morfologii krwi. Należy zatem wskazać, że zmiany w tym zakresie dotyczą przede wszystkim układu białokrwinkowego. W przypadku infekcji wirusowych można się spodziewać prawidłowej bądź obniżonej liczby białych krwinek (sytuacja ta w medycynie określana jest jako leukopenia), z jednoczesnym zwiększeniem odsetka komórek jednojądrzastych, głównie limfocytów. Ze względu na fakt, że przeziębienie to choroba wywołana przez wirusy, w związku z tym badanie może wykazać leukopenię z limfocytozą. Sytuacja ta przekłada się na zafałszowanie wyników badania krwi.
Badanie krwi przy przeziębieniu
Badania krwi przy jakiejkolwiek infekcji, nawet kiedy dotyczy ona lekkiego przeziębienia, nie są wskazane. Wyniki – morfologii krwi, TSH i OB – mogą bowiem być zmienione w wyniku toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Dodatkowo, warto podkreślić, że na wynik badania krwi mogą mieć stosowane przy przeziębieniu leki i środki na infekcję, które wpływają na stężenie kwasu moczowego.
Należy zatem wskazać, że badania krwi powinny być wykonywane, kiedy infekcja zostanie wyleczona oraz ustąpią typowe objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel, ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Warto również poczekać około 2-3 dni od zakończenia choroby, by mieć pewność, że wyniki badania krwi nie zostaną zafałszowane. Przeziębienie to infekcja, która trwa stosunkowo krótko, dlatego warto wstrzymać się z wykonaniem badań, by uzyskać rzetelne wyniki. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku innych badań – moczu, ale również w badaniu krwi na tarczycę. Z badaniem krwi przy przeziębieniu warto poczekać zarówno jeżeli mają je wykonać dzieci, jak i dorośli (szczególnie kobiety w ciąży).
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.