Jesień i zima to okres obniżonej odporności naszych organizmów. Wszystkiemu winne są wirusy, które w czasie gwałtownych zmian temperatury czy opadów deszczu i śniegu atakują nas ze wzmożoną siłą. Chociaż większość osób jest przyzwyczajona do „łapania” przeziębienia co najmniej dwa razy w roku, wokół tej choroby narosło wiele mitów i nieporozumień.
Przyczyny, objawy, leczenie
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest ten dotyczący przyczyn przeziębienia. Wbrew pozorom to nie wychłodzenie organizmu, ale wirusy są odpowiedzialne za katar, gorączkę, kaszel i ból gardła. Przeziębienie może wywołać ponad 200 wirusów, spośród których najgroźniejsze są rinowirusy. Jak je pokonać? Wielu lekarzy przepisuje swoim pacjentom antybiotyki. Niestety są one bezradne wobec wirusów – działają jedynie na bakterie. Czy należy zatem stosować leki przeciwwirusowe? Okazuje się, że nie istnieją skuteczne środki tego typu. Najbardziej efektywne są środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, krople do nosa oraz syropy na kaszel. Wbrew powszechnej opinii doskonale sprawdzają się także domowe metody leczenia – miód oraz syrop z cebuli i czosnku.
Co z tą gorączką?
Wiele błędnych opinii dotyczy również walki z gorączką. Jedną z najpopularniejszych jest przekonanie, że gorączkę należy „wypocić” poprzez wygrzanie się pod ciepłym kocem. Prawda jest jednak taka, że tego typu postępowanie jedynie wzmaga gorączkę i może doprowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia organizmu. O czym jeszcze musimy pamiętać? Podczas gorączki nośmy przewiewne ubrania, dbajmy o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń oraz obniżajmy temperaturę ciała poprzez kąpiel w chłodniejszej wodzie. Przegrzanie organizmu zwiększa podatność na infekcje, dlatego dbajmy także o najmłodszych – nie ubierajmy dzieci w zbyt wiele warstw ubrań, a z pewnością unikną nieprzyjemnych objawów przeziębienia i grypy.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.