Problemy z potencją, czyli utrzymaniem wzwodu stanowią stosunkowo częste schorzenie wśród mężczyzn w różnym wieku. Kłopoty te dotyczą szczególnie panów w wieku średnim i starszym, co nie oznacza, że nie pojawiają się u młodych osób. Problemy z utrzymaniem erekcji wpływają na obniżenie jakości stosunków seksualnych, ale również są źródłem zaniżonej samooceny i braku pewności siebie mężczyzn. Należy wskazać, że problemy z utrzymaniem erekcji – słabym wzwodem, jego zanikiem bądź całkowitym brakiem, mogą mieć różne przyczyny. Z tego powodu, konieczna jest wizyta u lekarza, który pomoże w zdiagnozowaniu źródła schorzenia i wdroży odpowiednie leczenie.
Czym jest erekcja?
Erekcja to nic innego jak usztywnienie i powiększenie męskiego członka. Jest to możliwe poprzez napływ krwi do ciał jamistych, z których zbudowane jest prącie. Osiągnięcie pełnego wzwodu umożliwia penetrację – odbycie satysfakcjonującego stosunku i osiągnięcie orgazmu. Należy wskazać, że erekcja stanowi złożony mechanizm, do którego doprowadzić mogą czynniki fizyczne, czyli stymulacja mechaniczna (np. masturbacja), a także bodźce zmysłowe i psychogenne (np. podniecenie czy pożądanie). Odpowiednio działające czynniki hormonalne i neurogenne prowadzą do poszerzenia naczyń krwionośnych, co umożliwia wzmożony napływ krwi tętniczej, rozluźnienie mięśni gładkich i jednoczesny ucisk naczyń żylnych, które prowadzą do zatrzymania krwi w obrębie penisa.
Przyczyny problemów z utrzymaniem wzwodu
Problemy z utrzymaniem erekcji i przedwczesnym wytryskiem lub osiągnięciem pełnego wzwodu mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj związane są z czynnikami fizycznymi i psychogennymi.
Źródłem zaburzeń erekcji w przypadku przyczyn fizycznych jest zazwyczaj nieodpowiedni tryb życia. Powodem problemów z utrzymaniem wzwodu jest niezdrowa, źle zbilansowana dieta, a także siedzący tryb życia. Duży wpływ na erekcję mają również używki – palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Z tego powodu, panowie zmagający się z problemem słabego wzwodu lub jego zaniku w trakcie penetracji, powinni zmienić nawyki żywieniowe i zacząć uprawiać aktywność fizyczną.
Przyczyna problemów z utrzymaniem erekcji może mieć jednak również podłoże psychogenne. W tym przypadku kłopoty z utrzymaniem erekcji mają zazwyczaj związek z silnym stresem, przemęczeniem i niewystarczającą ilością snu, a także w problemach w relacjach z partnerką. Ponadto, mówiąc o psychicznych uwarunkowaniach zaburzeń erekcji, należy wymienić również złe doświadczenia związane z inicjacją seksualną, molestowaniem, a także z panicznym strachem przed zapłodnieniem partnerki. Co ważne, jeżeli chodzi o etiologię zaburzeń erekcji, czynniki psychiczne dominują u młodych mężczyzn, znacznie rzadziej są domeną starszych panów.
Kłopoty z utrzymaniem erekcji a choroby
Problemy z utrzymaniem erekcji mogą być również objawem choroby somatycznej, szczególnie jeżeli dotyczą mężczyzn w średnim i starszym wieku. Niemniej jednak, kłopoty z utrzymaniem wzwodu spowodowane chorobą mogą pojawić się także u młodych osób, niemniej jednak sytuacje te występują znacznie rzadziej.
Do zaburzeń erekcji może prowadzić cukrzyca, gdyż zbyt wysoki poziom cukru we krwi osłabia naczynia krwionośne, a także miażdżyca i hipercholesterolemia. Ponadto, na problemy z utrzymaniem wzwodu wpływ ma również nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa oraz niewydolność nerek i wątroby. Zaburzenia erekcji – słabego wzwodu i/lub jego zaniku, mogą być objawem choroby prostaty oraz zaburzeń hormonalnych – zbyt niskim poziomem testosteronu lub zwiększoną produkcją prolaktyny u mężczyzn. Należy również wskazać, że wpływ na problemy z utrzymaniem erekcji mają też choroby oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Mężczyźni cierpiący na powyższe schorzenia mogą mieć kłopoty z utrzymaniem prawidłowego wzwodu, gdyż dochodzi u nich do zaburzeń krążenia w obrębie naczyń krwionośnych członka, a także do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Sytuacje te wymagają odpowiedniego postępowania diagnostycznego, rozpoznania oraz wdrożenia właściwego leczenia choroby, która stanowi źródło problemów. Z tego powodu mężczyźni, zanim sięgną po dostępne w aptekach leki i suplementy diety, powinni zgłosić się do lekarza, celem ustalenia przyczyn zaburzeń erekcji.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.