Retinal – następca retinolu? Jak działa i w jaki sposób wprowadzić go do pielęgnacji?

Czy retinal to dobry następca retinolu? - zdjęcie

Przebarwienia, trądzik, zmarszczki na skórze twarzy to najczęstszy problem z którym boryka się wiele osób. W jaki sposób zwalczyć niedoskonałości na skórze lub uporać się z pierwszymi oznakami starzenia się widocznymi na twarzy? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacji i sięganie po kosmetyki zawierające odpowiednie składniki aktywne. Jednym z bardziej skutecznych i coraz bardziej popularnych składników jest retinal.

Retinal – rewolucyjny składnik w pielęgnacji skóry 

Retinal, inaczej retinaldehyd to pochodna witaminy A i należy on do grupy retinoidów. Składnik ten zyskał ogromną popularność i wykorzystywany jest w kosmetologii, ze względu na swoje właściwości i działanie.

Retinol – działanie:

  • przeciwstarzeniowe,
  • przeciwtrądzikowe,
  • redukujące oznaki starzenia się skóry,
  • ujędrniające i napinające skórę,
  • niwelujące przebarwienia,
  • nawilżające,
  • wygładzające,
  • uelastyczniające skórę,
  • redukujące świeże rozstępy.

Dla kogo zatem są dedykowane kosmetyki z retinalem? Retinal szczególnie polecany jest do stosowania w przypadku:

  • trądziku,
  • zmarszczek,
  • skóry mało jędrnej, mało elastycznej, wiotkiej,
  • starzenia się skóry wywołanego negatywnym działaniem promieniowania UV,
  • przebarwień,
  • rogowacenia okołomieszkowego,
  • świeżych rozstępów na skórze,
  • cery dojrzałej,
  • zaskórników,
  • skóry suchej.

Po nałożeniu retinalu na skórę dochodzi do przekształcenia go w kwas retinowy, który jest jedną z najbardziej aktywnych form witaminy A. Retinal wykazuje silne właściwości przeciwstarzeniowe. Pobudza produkcję kolagenu, który zapewnia skórze elastyczność. Ponad to składnik ten wygładza niewielkie zmarszczki, przyspiesza procesy odnowy naskórka, redukuje widoczne przebarwienia i poprawia ogólną strukturę skóry.

Kosmetyki zawierające w swoim składzie retinal powinny być wprowadzane do pielęgnacji ostrożnie. Należy zacząć od niewielkich stężeń, tak, aby nie podrażnić skóry oraz stopniowo zbudować jej tolerancję na ten składnik aktywny. Produkt z retinalem należy stosować zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu, ale można przyjąć ogólną zasadę i stosować go 2 razy w tygodniu. Oczywiście podczas kuracji należy obserwować reakcję skóry, jeśli będzie ona podrażniona można zrobić większe przerwy między kolejnymi aplikacjami, jeśli natomiast skóra dobrze toleruje produkt częstotliwość jego stosowania można zwiększyć do 2-3 razy w tygodniu.

Retinal a retinol – różnice, zalety i zastosowanie 

Retinal (retinaldehyd) to biologicznie aktywna pochodna witaminy A. Jego właściwości to przede wszystkim: spowolnienie procesów starzenia się komórek skóry poprzez pobudzenie produkcji kolagenu, redukcja trądziku, przebarwień, a także wygładzenie skóry.

Retinol to aktywna forma witaminy A, która ma właściwości przeciwstarzeniowe, stymuluje komórki tkanki łącznej w skórze do produkcji kolagenu oraz elastyny. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, a jej gęstość się zwiększa. Retinol ponad to wygładza skórę, złuszczając martwe komórki naskórka.

Czym zatem różni się retinal od retinolu?

  • Retinal działa delikatniej i szybciej. Retinal pomaga w walce z trądzikiem, wyrównuje koloryt cery, działa antybakteryjnie. Składnik ten sprawdzi się do pielęgnacji skóry wrażliwej, dojrzałej, trądzikowej, z przebarwieniami.
  • Retinal przekształca się w kwas retinowy, w efekcie czego jego działanie jest szybsze.
  • Retinal działa efektywnie nawet w przypadku niższych stężeń.
  • Retinal w porównaniu do retinolu efektywniej wnika w głębsze warstwy skóry.
  • Retinol zmniejsza zmarszczki, redukuje trądzik i niedoskonałości. Składnik ten sprawdzi się szczególnie do pielęgnacji cery dojrzałej, przesuszonej.
  • Retinal zmniejsza ryzyko wystąpienia przesuszeń skóry.
  • Retinal ma mniejszy potencjał drażniący.

Jedną z głównych różnic między retinolem, a retinalem, jest fakt iż retinal potrzebuje wyłącznie jednej przemiany do kwasu retinowego, natomiast retinol potrzebuje dwóch przemian do kwasu retinowego. Co za tym idzie retinal działa szybciej i jego działanie będzie bardzo efektywne już w niskich stężeniach.

Retinol czy retinal – który składnik wybrać dla Twojej skóry? 

Zarówno retinol, jak i retinal przynosi wiele korzyści w pielęgnacji skóry. To, który ze składników wybrać zależy w dużej mierze od typu cery, a także efektów jakich oczekujemy. Osoby posiadające skórę wrażliwą, delikatną, naczynkową nie powinny sięgać po retinol, ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnienia. Natomiast osoby posiadające skórę dojrzałą, problematyczną, suchą mogą zdecydować się na retinol. W przypadku retinalu ze względu na jego efektywne działanie w niższych stężeniach może być stosowany również w przypadku cery wrażliwej, naczynkowej, reaktywnej, czy delikatnej.

Retinal w kosmetykach – jak wybrać najlepsze produkty? 

Czym się kierować przy wyborze kosmetyku z retinalem w składzie? Przede wszystkim należy wybrać produkt o odpowiednim dla skóry stężeniu. Na początku swojej przygody z retinalem warto sięgnąć po kosmetyk o stężeniu w przedziale między 0,03, a 0,06%. Oczywiście z czasem stężenie to można zwiększyć, wszystko zależy od potrzeb i reakcji skóry. Na rynku kosmetyków z retinalem jest coraz więcej, występują one w formie olejków, kremów, serów, dlatego warto sięgnąć po formułę, która spełni indywidualne oczekiwania użytkownika.

Najważniejsze jest umiejętne stosowanie kosmetyku. Przede wszystkim przed przystąpieniem do aplikowania produktów z retinalem należy zapoznać się z informacją umieszczoną na opakowaniu i ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Ponad to produkty tego typu należy wprowadzać do pielęgnacji bardzo powoli, zaczynając od niskich stężeń. Podczas kuracji należy obserwować reakcje skóry i odpowiadać na jej potrzeby, jeśli wystąpi jakieś niewielkie podrażnienie, należy zwiększyć odstęp między kolejnymi aplikacjami.

Podczas stosowania retinalu, jak i każdych retinoidów konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Do tego celu należy używać produktów z wysokim filtrem UV, najlepiej sprawdzą się kosmetyki z SPF 50+. Należy pamiętać, aby taki produkt aplikować na skórę minimum 30 minut przed wyjściem na słońce, a także o reaplikacji produktu w ciągu dnia. Nie zaleca się również w czasie kuracji wystawiania skóry na słońce (opalanie się jest niewskazane). Zachęca się, aby stosowanie retinoidów rozpocząć w okresie jesienno-zimowym.

Co jest mocniejsze – retinol czy retinal? Odkryj ich potencjał

Retinol, jak i retinal, aby skutecznie działały na skórę muszą przejść szereg przemian, aby przekształcić się w kwas retinowy. Dopiero wtedy kwas ten ma zdolność połączyć się z receptorami retinoidowymi RAR znajdującymi się w naskórku, mieszkach włosowych, a także gruczołach łojowych.

Jak wygląda proces przemiany retinoidów w skórze?

Retinol przemienia się w retinal, a ten w kwas retinowy

Jak widać retinol potrzebuje 2 przemian, a retinal jednej. Należy pamiętać, że każda przemiana chemiczna wiąże się z tym, że stężenie składnika zostanie w pewnym stopniu zmniejszone. Co za tym idzie czym więcej etapów przemian tym słabszy efekt działania na skórę. Dlatego też stężenie retinalu będzie większe i silniejsze niż stężenie retinolu.

Czy retinal można stosować latem? Porady i wskazówki

Zaleca się, aby stosowanie retinalu przełożyć na okres jesienno-zimowy, czyli wtedy, gdy promieniowanie słoneczne nie jest duże.

Dlaczego nie stosuje się retinalu latem? Przede wszystkim dlatego, że składnik ten uwrażliwia skórę przez co ta staje się bardziej podatna na działanie słońca w efekcie czego może dojść do powstania przebarwień. Najbezpieczniej byłoby rozpocząć kuracje w okresie, gdzie słońca jest niewiele.

Istnieje jednak pewne odstępstwo od reguły. W przypadku, gdy retinal był stosowany już wcześniej, a skóra dobrze go toleruje, można kontynuować stosowanie produktu również wiosną, czy latem, należy jednak pamiętać o codziennym stosowaniu kremu SPF 50+. Zaleca się również stosowanie w tym czasie niskich stężeń kosmetyku, a nawet zmniejszenie częstotliwości jego aplikacji. Jeśli jednak planujesz wyjazd do ciepłych krajów lub po prostu dłuższe przebywanie na słońcu konieczne jest zrezygnowanie z korzystania z kosmetyku i oczywiście użycie kosmetyku ochronnego.

Należy pamiętać, że w czasie kuracji retinalem bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrem SPF 50+. Krem ten należy nakładać obficie i reaplikować w ciągu dnia. Warto sięgnąć po kosmetyk o formule, która sprawdzi się do naszego typu cery. Obecnie na rynku wybór kosmetyków przeciwsłonecznych jest ogromny i można znaleźć takie produkty, które nie obciążają i nie bielą skóry i sprawdzą się również do cery tłustej, czy trądzikowej.

Retinal – efekty. Jakie korzyści przynosi Twojej skórze?

Jakich korzyści można spodziewać się przy stosowaniu retinalu?

Retinal:

  • zmniejsza widoczność zmarszczek,
  • działa na skórę wygładzająco,
  • pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny,
  • złuszcza martwe komórki naskórka,
  • posiada właściwości antybakteryjne,
  • zmniejsza nadmiar wydzielanego sebum,
  • napina i ujędrnia skórę,
  • pomaga w walce z trądzikiem i niedoskonałościami,
  • zmniejsza przebarwienia na twarzy,
  • wspiera i reguluje procesy odnowy komórek naskórka.

Oczywiście, aby cieszyć się wspaniałymi rezultatami należy stosować produkt regularnie.

Retinal – do jakiej cery się sprawdzi?

Świetnie sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, trądzikowej, z przebarwieniami, wymagającej ujędrnienia, a także dla skór wrażliwych, delikatnych, czy naczynkowych.

W jaki sposób stosować retinal? Przede wszystkim należy stosować go zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu lub zgodnie ze wskazaniami kosmetologa, czy dermatologa. Retinal stosuje się wieczorem i aplikuje się na wcześniej oczyszczoną i osuszoną skórę. Jeśli chcesz nałożyć na skórę pozostałe kosmetyki na noc, takie jak: krem, należy odczekać co najmniej 30 minut od aplikacji retinalu.

Przeczytaj również: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/kurze-lapki-jak-powstaja-jak-skutecznie-je-zredukowac

Źródła:

  • Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2018 / vol. 7, 371-376.
  • Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 2016, tom 5, nr 6, str. 575-579.
  • Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, Hygeia Public Health, tom 54, nr 3, str. 165-172.
  • Varani J, Warner RL, Gharaee-Kermani M, et al. Vitamin A antagonizes decreased cell growth and elevated collagen degrading matrix metaloproteinases and stimulates collagen accumulation in naturally aged human skin. J Invest Dermatol 2000, 114: 480-6.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem