Retinol bez tajemnic: jak prawidłowo stosować? Jakich efektów oczekiwać?

Retinol bez tajemnic: jak prawidłowo stosować? Jakich efektów oczekiwać? - zdjęcie

Retinol to jedna z niewielu substancji, która posiada udowodnione działanie cofające oznaki starzenia się skóry. Polecany jest w szczególności dla cery dojrzałej, jednak w początkowym okresie stosowania, może powodować podrażnienia. Mimo to, stosowany systematycznie, retinol daje naprawdę spektakularne efekty.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest retinol i retinoidy?
  • Jak działa retinol?
  • Kto powinien go stosować?
  • Jak używać preparatów z retinolem?
  • Jakich rezultatów można się spodziewać?
  • Kiedy nie stosować retinolu?

Zobacz także artykuł: Witamina E - jaką funkcję spełnia w organizmie? Objawy niedoboru i przedawkowania.

Czym jest retinol i retinoidy?

Retinol to pochodna witaminy A, która najczęściej wykorzystywana jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Od retinolu słabszy jest jednak palmitynian retinylu, który także stosuje się w preparatach pielęgnacyjnych. Nie wykazuje on działania drażniącego, jednak działa jedynie powierzchownie, działając nawilżająco i pełniąc funkcję ochronną.

Retinol należy do retinoidów, z których wiele wykorzystywanych jest w preparatach przepisywanych na receptę. Dzielą się one na:

  • Retinoidy I generacji, do których należy retinol, retinal, tretynoina i izotretynoina,
  • Retinoidy II generacji, czyli etretynat, acytretyna,
  • Retinoidy III generacji, do których należy adapalen i tazaroten.

Poza retinolem i retinalem, wyżej wymienione substancje należy stosować pod nadzorem lekarza. Używa się ich w przypadku m.in. silnych postaci trądziku czy łuszczycy.

Retinol: nr 1 w walce ze starzeniem się skóry

Kuracja retinolem to jeden z najlepszych sposobów na odmłodzenie i rewitalizację skóry. Substancja ta stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Te z kolei, odpowiadają za jędrność skóry i elastyczność. Warto wiedzieć, że z wiekiem poziom produkcji kolagenu zmniejsza się, a do tego dochodzą dodatkowe czynniki, które obniżają jego poziom w skórze, takie jak promieniowanie słoneczne, palenie papierosów czy zanieczyszczenia środowiskowe.

Substancja ta wykazuje także działanie złuszczające, co również stymuluje skórę do regeneracji, ale też usuwa martwy naskórek, pełniąc funkcję lekkiego peelingu. Retinol stosowany na twarz jest najskuteczniejszym sposobem na zniwelowanie oznak starzenia oraz profilaktykę niedoskonałości.

Do jakiej cery przeznaczony jest retinol? Jakie stężenie wybrać na początek?

Przede wszystkim substancja ta sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery. Bez obaw mogą korzystać z dobrodziejstwa retinolu posiadaczki cery wrażliwej, suchej czy naczynkowej. Jednak mając taką skórę, należy zacząć kurację od możliwie najniższego stężenia. Po pewnym czasie stosowania, retinol przebudowuje i pogrubia skórę, dzięki czemu naczynka i zaczerwieniania stają się mniej widoczne. 

Najbardziej widoczne efekty pojawią się w przypadku cery dojrzałej, gdyż retinol jest w stanie znacznie cofnąć oznaki starzenia. Świetnie będzie również działać na skórę mieszaną, tłustą i trądzikową, w przypadku których ureguluje wydzielanie sebum i będzie zapobiegać pojawianiu się zmian trądzikowych. To jednak nie oznacza, że posiadaczki cery młodej i normalnej nie skorzystają na kuracji retinolem. W takim przypadku, warto stosować tą substancję w celach prewencyjnych, chroniąc skórę przed pojawianiem się zmarszczek i innych niedoskonałości.

Używanie retinolu warto zacząć od najniższych stężeń, np. 0,2 lub 0,3% zawartości retinolu w kosmetyku. Taki preparat najlepiej zacząć od stosowania raz w tygodniu, a następnie 2 razy w tygodniu. Jeśli wystąpią podrażnienia, kosmetyk należy odstawić na 2-3 dni. Warto pamiętać, że retinol to tzw. bomba z opóźnionym zapłonem. Podrażnienie i złuszczanie pojawia się zwykle po około 3 dniach od zastosowania.

Prawidłowa aplikacja retinolu: częstotliwość, metoda nakładania i łączenie z innymi kosmetykami

Stosowanie retinolu, zwłaszcza na samym początku może powodować podrażnienie, złuszczanie i zaczerwienienie skóry. To w zupełności naturalny skutek uboczny używania tej substancji, który zazwyczaj mija po pewnym czasie jego stosowania. 

Decydując się na kurację retinolem, należy także wiedzieć, żeby nie łączyć jego stosowania z innymi substancji o działaniu drażniącym, np. kwasami AHA, BHA i PHA, a także niacynamidem i witaminą C. Można natomiast stosować np. krem z witaminą C rano, a wieczorem serum z retinolem. Substancję tą można z kolei łączyć np. z ceramidami, kwasem hialuronowym czy witaminą E. Co więcej, warto wiedzieć, że retinol należy do kosmetyków na noc. Nie należy stosować go na dzień z dwóch powodów. Po pierwsze, uwrażliwia skórę na słońce, co może wywołać przebarwienia, a po drugie, promieniowanie UV powoduje degradację retinolu, przez co nie będzie działał tak efektywnie.

Retinol należy stosować wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu skóry. Preparat najlepiej delikatnie wklepać, omijając okolice ust i oczu, aby uniknąć podrażnień w tych miejscach. Wcześniej można zastosować delikatny tonik z witaminami, który złagodzi ewentualne podrażnienia. W celu zwiększenia efektywności, jeżeli skóra dobrze toleruje retinol i nie występują podrażnienia, można po aplikacji preparatu z tą substancją, zastosować serum z kwasem hialuronowym, który zwiększa penetrację retinolu wgłąb skóry, co przekłada się na jego większą skuteczność.

Kuracja retinolem: efekty przed i po – czego możesz się spodziewać?

Systematyczne stosowanie retinolu, może przynieść zaskakujące efekty w postaci:

  • redukcji zmarszczek, zarówno mimicznych, jak i zmarszczek palacza oraz tych powstałych na skutek działania promieniowania słonecznego,
  • zniwelowaniu zmian pigmentacyjnych, takich jak przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe,
  • poprawie gęstości skóry oraz pogrubienie jej i uelastycznienie,
  • rewitalizacji skóry, poprawie jej ogólnej kondycji,
  • wygładzeniu struktury cery,
  • rozjaśnieniu i wyrównaniu kolorytu skóry,
  • redukcji zmian trądzikowych, takich jak wypryski, stany zapalne czy wągry,
  • profilaktyka przeciwstarzeniowa,
  • wzmocnienie bariery ochronnej skóry.

Pierwsze efekty kuracji retinolem widoczne są już po około miesiącu stosowania. Należy pamiętać, że pielęgnacja preparatami z tą substancją jest długoterminowa. Aby zauważyć widoczne rezultaty, należy stosować retinol przynajmniej przez 6 miesięcy.

Najlepsze rezultaty można osiągnąć na skórze z widocznymi zmarszczkami, przebarwieniami i utratą jędrności. Retinol świetnie sprawdzi się w przypadku skóry zniszczonej nadmiernym opalaniem, gdyż skutecznie redukuje szkody spowodowane przez promieniowanie UV.

Przeciwwskazania do stosowania retinolu – kto nie powinien go stosować?

Retinol jest substancją względnie bezpieczną, jednak jest kilka przeciwwskazań do jego stosowania:

  • Nadwrażliwość na witaminę A,
  • Nadmiar witaminy A,
  • Okres ciąży i karmienia piersią - okazało się, że retinol stosowany zewnętrznie, w niewielkim stopniu wchłania się do krwioobiegu, a nadmiar witaminy A w tym okresie może powodować wady w rozwoju płodu. Z tego względu retinol w ciąży jest zakazany. Także suplementacja preparatów zawierających ten składnik w składzie, np. witaminy A+E nie jest wskazana.

Retinol to substancja, którą warto wprowadzić do swojej pielęgnacji, chcąc na dłużej zachować młodzieńczy wygląd. Systematyczne stosowany, przynosi świetne rezultaty, redukując istniejące niedoskonałości i zapobiegając pojawianiu się kolejnych. To nieoceniony składnik w walce o piękną i młodą cerę. Aby kompleksowo zadbać o swoją skórę, warto również stosować suplementy diety, które ukierunkowane są na poprawę kondycji skóry.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem