Rezonans magnetyczny - na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny - badanie MRI - zdjęcie

Rozwój technologiczny i pojawianie się innowacyjnych urządzeń umożliwia rozwijanie i usprawnianie różnych branż. Dziedziną, która szczególnie korzysta z dobrodziejstwa technologicznego jest bez wątpienia medycyna. Dzięki nowoczesnym sprzętom możliwe jest najlepsze diagnozowanie pacjentów, a jednym z najdokładniejszych urządzeń do przeprowadzania diagnostyki obrazowej jest rezonans magnetyczny. Jego główną zaletą jest szeroki zakres możliwości przeprowadzania badań, a także możliwość korzystania z jego pracy przez lekarzy z różnych dziedzin medycyny. Rezonans magnetyczny pozwala na przeprowadzanie diagnostyki, dzięki której możliwe jest przeanalizowanie i zbadanie wybranej partii ciała pod kątem wykrycia stanu zapalnego, zmiany nowotworowej czy też urazu.

Zobacz też artykuł: Badanie USG - rodzaje, przebieg badania i jak się przygotować?

Z artykułu dowiesz się:

  • czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla pacjenta?
  • jakie są wskazania do przeprowadzenia diagnostyki rezonansem magnetycznym?
  • jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?
  • co wygrywa rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa oraz naczyń?
  • jak przygotować się do badania wykonywanego z pomocą rezonansu magnetycznego?

Czy rezonans magnetyczny jest szkodliwy dla zdrowia?

Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym, które umożliwia zobaczenie na ekranie monitora wybranej struktury, obecnej wewnątrz ludzkiego ciała. To jedna z najlepszych technik, która jest wykorzystywana przez specjalistów różnych dziedzin medycyny do rozpoznawania chorób ogólnoustrojowych, wykrywania zmian o charakterze nowotworowym, a także urazów i stanów zapalnych. Wielu pacjentom towarzyszą obawy przed wykonaniem badania, które najczęściej związane są z mitami krążącymi wśród społeczeństwa na temat tego rodzaju diagnozowania. Strach wynika najczęściej z niewiedzy i braku odpowiedzi na pytanie: jak przebiega rezonans magnetyczny. 

Rezonans magnetyczny jest całkowicie bezpiecznym, bezinwazyjnym oraz bezbolesnym badaniem, które nie wykorzystuje szkodliwego dla zdrowia promieniowania. Podczas przeprowadzania diagnostyki tą metodą stosuje się pole magnetyczne i fale radiowe, które nieznacznie i krótkotrwale zmieniają stan protonów w komórkach ludzkich. Pole magnetyczne wytwarzane przez aparat do rezonansu jest całkowicie obojętne dla człowieka, a otrzymany obraz jest niezwykle czuły i dokładny, dzięki czemu na ekranie ukazują się najmniejsze zmiany obecne wewnątrz pacjenta. Jak często rezonans magnetyczny może być wykonywany? Ze względu na brak wpływu działania urządzenia na organizm człowieka, nie istnieją ograniczenia do częstotliwości przeprowadzania badania.

Rezonans magnetyczny - w jakich przypadkach powinniśmy wykonać?

Badanie rezonansem magnetycznym wyróżnia się dużą dokładnością i możliwością ujawnienia różnych anomalii i nieprawidłowości, które obecne są w wewnętrznych strukturach organizmu. Z jego pomocą lekarze otrzymują bardzo wyraźny obraz wybranego obszaru ciała, na przykład naczyń krwionośnych, stawów, mózgu, serca czy narządów wewnętrznych obecnych w jamie brzusznej.

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu? Lekarze najczęściej decydują się na wykonanie badania w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, które są skutkiem wypadków lub podejrzenia uszkodzenia mózgu. Dodatkowo, pacjenci kierowani są na rezonans, jeśli inne metody diagnostyki nie pozwalają na jednoznacznie określenie jednostki chorobowej, z którą boryka się pacjent. Rezonans bardzo często wykorzystuje się do rozpoznania chorób ośrodkowego układu nerwowego, nowotworów, stanów zapalnych tkanek i zwyrodnień kręgosłupa lub stawów oraz wykrywania guzów zlokalizowanych w wewnętrznych strukturach organizmu, na przykład trudnej do zbadania trzustce.

Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny głowy jest obecnie najdokładniejszym i najnowocześniejszym rodzajem diagnostyki, który pozwala na zobrazowanie struktur mózgu oraz obecnego w nim układu naczyniowego i nerwowego, a także dokładne prześwietlenie zatok. Dzięki zastosowaniu rezonansu specjaliści są w stanie postawić trafną diagnozę, a także ustalić plan leczenia. Rezonans głowy jest również pomocny podczas leczenia i ratowania pacjentów, którzy doznali urazu głowy.

Badanie rezonansem umożliwia wykrycie zmian w obrębie mózgu, do których należą:

  • wady wrodzone mózgu,
  • dysfunkcja naczyń krwionośnych w mózgu,
  • nowotwory,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • stwardnienie rozsiane,
  • dysfunkcja przysadki mózgowej i szyszynki,
  • choroby móżdżku.

Wiele pacjentów zastanawia się, ile trwa rezonans magnetyczny głowy? Badanie zwykle trwa od 15 minut do około godziny, co jest ściśle związane ze wskazaniami do jego wykonania. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Mimo, że rezonans magnetyczny jest bezinwazyjnym i bezpiecznym badaniem istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Zgodnie z najnowszą wiedzą, nie można wykonać tego rodzaju diagnostyki obrazowej w przypadku:

  • wszczepienia kardiostymulatora serca,
  • posiadania stalowe neurostymulatory,
  • obecności metalowych opiłków w gałce ocznej,
  • posiadania klipsów na naczyniach wewnątrzczaszkowych.

Względnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego są:

  • ciąża w pierwszym trymestrze,
  • metalowe opiłki obecne w tkankach miękkich,
  • metalowe implanty ortopedyczne i ortodontyczne,
  • zastawka serca,
  • metalowe protezy stomatologiczne.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego w rentgenie kostnym i naczyniowym

Diagnostyka urządzeniem do rezonansu magnetycznego jest często wykorzystywana do rozpoznawania chorób, które dotyczą układu kostnego oraz naczyniowego.

Rezonans magnetyczny w rentgenie naczyniowym pozwala na wykrycie tętniaków - nawet we wczesnym stadium rozwoju, a także wszelkich malformacji tętniczych oraz żylnych. Jego czułość i dokładność umożliwia także ocenić ogólną wydolność naczyniową, rozpoznać naczyniaki żylne, a także określić stopień zwężenia światła pojedynczego naczynia.

Z kolei rezonans układu kostnego jest najlepszym rodzajem badania, który pozwala na wykrycie chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, kości i stawów. Dzięki jego możliwościom obrazowania struktur kości możliwa jest ocena stanu szpiku kostnego, a także wykrycie nowotworu kości. Rezonans jest często wykorzystywany podczas doznania urazu przez pacjenta. Dzięki dokładnym wynikom badań specjaliści mają szansę na wdrożenie najlepszego leczenia, które pozwala powrócić do pełniej sprawności ruchowej.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Jak przebiega rezonans magnetyczny? To całkowicie bezbolesne badanie, które dla pacjenta jest całkowicie nieodczuwalne.

W zależności od modelu konkretnego urządzenia, badanie trwa od 10 minut do 2 godzin. Zadaniem pacjenta jest ułożenie się w wygodnej pozycji, która pozwala na utrzymanie bezruchu podczas trwania pracy maszyny. W przypadku nagłego poruszenia się, obraz ukazany na ekranie będzie rozmyty lub niewyraźny. Następnie, personel pozostający cały czas w kontakcie z osobą poddawaną badaniu, uruchamia sprzęt i rozpoczyna rejestrowanie obrazu wewnętrznych struktur pacjenta. Osoba znajdująca się wewnątrz tunelu słyszy jedynie dźwięk pukania, a stół automatycznie dopasowuje pozycję pacjenta do obszaru, który jest poddawany diagnostyce. W przypadku konieczności pogłębienia badania i niejasności w ukazanym obrazie, konieczne może okazać się podanie kontrastu. Substancja kontrastująca, czyli gadolin pozwala na dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych i tkanek, co poprawia jakość ogólnej diagnozy.

Czym jest funkcjonalny rezonans magnetyczny i w sedacji?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które wyróżnia się możliwością zastosowania w różnych dziedzinach medycyny. Aby jego praca odpowiadała na najbardziej zaawansowane potrzeby pacjentów oraz celne rozpoznawanie chorób i dysfunkcji organizmu, wyróżnia się:

  • rezonans funkcjonalny - inaczej nazywany badaniem fMRNI, to nieinwazyjny sposób obrazowania pola aktywności mózgu pacjenta w trakcie normalnego funkcjonowania. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się zjawisko zmiany poziomu utlenowania krwi oraz czynności elektryczne mózgu. To metoda wykorzystywania przy diagnozowaniu choroby Alzheimera lub stwardnienia rozsianego.
  • rezonans w sedacji - to rodzaj badania rezonansem magnetycznym, który wykorzystywany jest u pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie pozostać w bezruchu podczas pracy urządzenia. Proces polega na podaniu leków uspokajających lub znieczulenia ogólnego, co ułatwia otrzymanie wyraźnego obrazu badanej części organizmu.

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa - różnice

Tomografia, a rezonans - wiele pacjentów zastanawia się, czym różnią się te metody diagnostyki obrazowej. Mimo, że to dwie, najdokładniejsze metody przeprowadzania badań, których celem jest wykrycie dysfunkcji organizmu, charakteryzują się innym mechanizmem działania oraz czasem badania.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje nieszkodliwe dla człowieka pole magnetyczne, które pozwala na uzyskanie obrazu wewnętrznych struktur pacjenta. Z kolei tomografia komputerowa jest badaniem, które wykorzystuje lampy rentgenowskie, wykonujące serię prześwietleń ciała pod różnym kątem. Tomografia, zgodnie z obowiązującym prawem nie może być wykonywana bez skierowania, dlatego że emitowane przez nią promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia. Drugą zasadniczą różnicą jest czas przeprowadzonego badania - rezonans magnetyczny jest sposobem diagnozowania, którego przebieg jest znacznie dłuższy niż w przypadku tomografu. 

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta. Wyjątkiem jest przeprowadzenie procesu w sedacji, które wymaga przyjścia na czczo, na co najmniej 6 godzin przed rozpoczęciem badania

Dodatkowymi zaleceniami, które pozwalają dobrze przygotować się do badania są:

  • nie spożywanie pokarmów na 2 godziny przed badaniem,
  • dostarczyć osobie wykonującej badanie wynik analizy z krwi, która określa poziom kreatyniny,
  • w przypadku przeprowadzania wcześniejszej diagnostyki - dostarczyć wynik badania USG, RTG lub tomografii komputerowej,
  • w przypadku badania dziecka - dostarczyć książeczkę zdrowia.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest kosztownym badaniem. Niemniej jednak, w procesie diagnozowania pacjenta, lekarz może wydać skierowanie na przeprowadzenie rezonansu w ramach NFZ. Cena rezonansu magnetycznego waha się od 200 zł do 1500 zł. Najmniej kosztownym badaniem jest MR zatok, głowy oraz oczodołów. Najdroższe badanie rezonansem dotyczy diagnostyki kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych. Warto zaznaczyć, że cena każdego rezonansu z podaniem kontrastu wrasta o około 200 zł.

Rezonans magnetyczny jest rodzajem diagnostyki obrazowej, która umożliwia rozpoznawanie dysfunkcji organizmu lub patologicznych zmian w jego strukturach już we wczesnym stadium. Jego zaletą z pewnością jest bezinwazyjność oraz bezbolesność, dlatego wiele specjalistów decyduje się na korzystanie z pomocy rezonansu w celu leczenia swoich pacjentów. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Przeziębienie i grypa Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....
Odporność, wzmocnienie organizmu Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Ciąża i dziecko Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta PDW (morfologia krwi) – wskaźniki, normy, obniżony. Wskaźnik anizocytozy płytek krwi
PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy si...
Serce i układ krążenia Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się: dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane s...
Układ rozrodczy i moczowy Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Słuch i szumy uszne Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?
Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, ...
Układ pokarmowy Metformina - panaceum XXI wieku? Wszechstronny lek, skuteczny nie tylko w leczeniu cukrzycy
Metformina to substancja, która od lat stosowana jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Chociaż na rynku farmaceutycznym obecna jest już niemal pół wieku, wciąż odkrywane są nowe i wielokierunkowe efekty jej sto...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem