Dlaczego pokrzywa parzy?
Włoski pokrzywy przypominają zwężającą się ku końcowi igiełkę, którą wieńczy mała główka. Bardzo kruchy włosek pokrzywy zbudowany jest z krzemionki i węglanu wapnia. Wystarczy lekko potrącić taką komórkę, główka odłamuje się, a wtedy cieniutka i ostra mikrowłócznia wbija się w skórę, a ze środka wypływa toksalbumin, histaminy oraz kwas mrówkowy. Pod wpływem tych substancji na skórze pojawia się bąbel (częsta reakcja alergiczna na histaminę). Nie jest to jednak groźne, gdyż ilości te są niewielkie i łatwo je zneutralizować susząc lub podgrzewając włoski.
Apteczka w listkach pokrzywy
Pokrzywa jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Komisja Europejska zaleca stosowanie pokrzywy (Urticae radix) w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Jest ona często wykorzystywana w walce z toczniem, zahamowania wypadania włosów, może być podawana w celu zmniejszenia alergii, obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia krwi, zwiększa diurezę w stanach zapalnych dróg moczowych. Dodatkowo pokrzywa może być stosowana jako środek przeciwzapalny w chorobach reumatycznych i wspomagający odchudzanie.
Oczyszczanie lubi pokrzywę
Pokrzywa jest ziołem często stosowanym w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Organizm człowieka przyswaja toksyny pochodzące z wysoko przetworzonej żywności, filtrowanej chemicznie wody, używek, syntetycznych leków, zanieczyszczonego powietrza itp. Nasz organizm musi poradzić sobie z wydaleniem ich, czym w naszym organizmie zajmują się nerki, wątroba, jelita i skóra. Sojusznikiem tych narządów okazuje się właśnie pokrzywa. Stosuje się ją jako środek oczyszczający w złej przemianie materii, w nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek, zapaleniu dróg moczowych, w niedostatecznym wydalaniu moczu, w kamicy moczowej i skazie moczanowej, w zakwaszeniu krwi, w alergii.
Herbatka ze spaceru
Aby sporządzić napar z pokrzywy należy zerwać kilka młodych listków (najlepiej tych rosnących na górze) rośliny. Listki należy zalać gorącą wodą. Podobny napar można też szybko zrobić z ziół sprzedawanych w sklepach albo zażyć kapsułki ze sproszkowaną pokrzywą. Ważne, aby w składzie produktu znalazł się ekstrakt z samej pokrzywy jak i sproszkowanych listków. Zapewnia to optymalną przyswajalność składników zawartych w tej roślinie.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.