Rozstępy to popularny problem skórny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powstają wskutek gwałtownych zmian masy ciała, ciąży czy intensywnego wzrostu. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, wiele osób szuka sposobów na ich redukcję i poprawę wyglądu skóry.
Rozstępy zmora przyszłych mam?
Rozstępy to bardzo częsty problem, szczególnie spędzający sen z powiek przyszłych mam. Jest to problem estetyczny, bo w widoczny sposób zmienia wygląd i strukturę skóry. Rozstępy to zmiany trwałe i trudne do usunięcia, które pojawiają się u około 90% kobiet w ciąży. Są jednak sposoby, które pomogą zapobiec, bądź zminimalizować już istniejące rozstępy metodami domowymi.
W jaki sposób powstają rozstępy?
Rozstępy są efektem szybkiego rozciągania się skóry, dlatego kobiety w ciąży są na nie bardziej narażone. Podczas ciąży, pod wpływem krążącej w organizmie dużej ilości kortyzolu, słabną włókna kolagenowe. Kiedy kobiecie w ciąży powiększa się brzuch, włókna kolagenu pękają i skóra się rozchodzi. Pojawiające się na skórze czerwone pręgi to właśnie rozstępy. Pierwsze jeszcze niewidoczne zmiany tworzą się w pierwszym trymestrze ciąży, widoczne rozstępy pojawiają się przeważnie w szóstym i siódmym miesiącu ciąży. Na szczęście nie u wszystkich kobiet w ciąży pojawiają się rozstępy. Wpływ na to mają różne czynniki, geny, nadmierny przyrost masy ciała oraz wiek.
Profilaktyka rozstępów
Profilaktyka podjęta jeszcze przed powstaniem pęknięć skóry jest zawsze bardziej skuteczna i szybsza niż leczenie już powstałych rozstępów. Najlepiej zacząć profilaktykę przeciw rozstępom długo przed ciążą. Rozpoczęcie jej w ciąży może okazać się niewystarczające. Dlaczego? Ciąża trwa 9 miesięcy, ale nasz organizm potrzebuje na przygotowanie znacznie więcej czasu. Zapewnienie skórze odpowiedniej elastyczności, odżywienia czy nawodnienia zajmuje nawet nie miesiące, a lata. O skórę należy dbać zawsze, pić odpowiednią ilość wody, stosować naturalne kosmetyki z zawartością witaminy A i E. Warto stosować dietę bogatą w witaminy A, E, PP, B5 oraz mikroelementy takie jak krzem i cynk oraz regularnie ćwiczyć.
Od początku ciąży warto używać kremów przeciw rozstępom. Ich zadaniem jest natłuszczenie i odżywienie skóry. Skórę najpierw warto złuszczać peelingami, aby lepiej wchłonęła składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Peelingi należy stosować kilka razy w tygodniu, dostosowując częstotliwość do swojego typu skóry.
Jak nakładać kremy na rozstępy?
Kremy powinny być wmasowywane delikatnie w obrębie brzucha, a intensywniej w uda, pośladki czy biodra. Kremami przeciw rozstępom można, a nawet trzeba smarować piersi, które także powiększają się podczas ciąży. Podczas tej czynności należy omijać brodawki sutkowe, gdyż ich stymulacja szczególnie w trzecim trymestrze, może spowodować przedwczesne skurcze.
Które kremy można używać w ciąży?
Informacja od kiedy można zastosować krem w trakcie ciąży zawsze znajduje się na opakowaniu. Najczęściej producenci zalecają, by stosować je po 3 miesiącu ciąży. Ograniczenie to wynika z braku badań na kobietach stosujących krem w trakcie ciąży. Kremy zapobiegające rozstępom powinno używać się od początku ciąży, dlatego warto poszukać takiego, który może być stosowany od pierwszego trymestru.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.