Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć? Przyczyny, zabiegi, skuteczne preparaty

Rozszerzone pory, jak pozbyć się problemu? - zdjęcie

Rozszerzone pory to problem estetyczny z którym zmaga się wiele osób – kobiet, jak i mężczyzn. Widoczne na skórze policzków, nosie oraz czole nierówności oraz wgłębienia najczęściej występują u osób posiadających cerę mieszaną, tłustą, z niedoskonałościami, czy trądzikową. Przeczytaj artykuł i dowiedź się w jaki sposób pozbyć się tego problemu.

Rozszerzone pory – skąd się biorą?

Rozszerzone pory to termin, który dość często pojawia się w kontekście omawiania stanu i pielęgnacji cery. Czym tak na prawdę one są? Na początek warto wyjaśnić rolę porów skóry. Pory to nic innego jak ujścia mieszków włosowych, w których znajdują się również ujścia gruczołów łojowych. Pory pełnią bardzo istotną rolę i pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie skóry, co oznacza, że ma je każdy z Nas. Ze względu na różnego rodzaju przyczyny (zewnętrzne, jak i wewnętrzne) pory mogą być bardziej widoczne u niektórych osób. Dzieje się tak, gdy w porach zalega nadmiar sebum, złuszczony naskórek, a także inne zanieczyszczenia, te natomiast powodują rozszerzanie się kanalików gruczołów łojowych. W efekcie na naszej skórze widoczne są nierówności i widoczne, niewielkie dziurki. Rozszerzone pory to naprawdę bardzo popularny problem, który zazwyczaj można zniwelować odpowiednią pielęgnacją.

Jakie są zatem przyczyny rozszerzonych porów? Przyczyn może być wiele i mogą one wynikać z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, należą do nich:

  1. uwarunkowania genetyczne,
  2. nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
  3. stosowanie używek (tytoń, alkohol),
  4. nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  5. stosowanie niektórych leków,
  6. nieodpowiednia dieta,
  7. zaburzenia hormonalne,
  8. metryka (wiek).

Stan cery a dieta i styl życia, czyli czego nie lubi Twoja skóra?

Nie ulega wątpliwości, że na stan i wygląd cery wpływ ma wiele czynników i nie jest to tylko i wyłącznie jej odpowiednia pielęgnacja. Jeśli chcesz cieszyć się piękną i zdrową skórą musisz podejść do tematu bardziej holistycznie.

Dieta, czyli to co spożywamy w ciągu dnia jest bardzo istotne w celu zachowania zdrowej skóry, a także kondycji naszego ciała. Czego skóra nie lubi? Przede wszystkim wysoko przetworzonego jedzenia, ostrych potraw, a także słonych, czy słodkich przekąsek. Bardzo często można zauważyć, że po spożyciu chipsów, czy czekolady na skórze pojawiają się niedoskonałości, wypryski. Oczywiście do zmian nawyków żywieniowych należy podejść na chłodno, nie chodzi o drastyczne odrzucenie każdego „niezdrowego” produktu, a raczej o ograniczenie ich spożywania lub nie spożywanie ich w większych ilościach. Nie chodzi o to, aby już nigdy w życiu nie zjeść czekolady, czy słonej przekąski, a raczej o świadome ograniczenie ich spożywania i sięganie po lepsze rozwiązania.

Co jeść, aby skóra wyglądała pięknie?

Przede wszystkim należy zadbać, aby w codziennej diecie znalazły się warzywa, owoce, a także produkty będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy, błonnik. Dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do trybu życia.

Jakie składniki powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi?

Witamina A – zapewnia ona przede wszystkim młodzieńczy wygląd skóry, a także zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Produkty, które są bogatym źródłem witaminy A to: marchew, szpinak, jarmuż, szczaw, sałata, jajka.

Witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu, ponad to pomaga redukować przebarwienia i działa przeciwutleniająco. Źródłem witaminy C są: papryka zielona i czerwona, brokuł, kalafior, truskawki, kiwi, pomarańcz, mandarynka, cytryna, a także poziomki.

Witamina E – przeciwdziała procesom starzenia się skóry, a także poprawia jej elastyczność, ponad to posiada właściwości przeciwzapalne, a także fotoprotekcyjne. Witaminę E znajdziemy w: orzechach laskowych, migdałach, pestkach słonecznika, orzeszkach ziemnych, papryce zielonej oraz czerwonej, orzechach włoskich, a także w olejach tłoczonych na zimno.

Witamina D – może zapobiec rozwojowi bakterii, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Witaminę tę znajdziesz w takich produktach, jak: węgorz, śledź, łosoś, żółtko jaja kurzego, produkty mleczne, sery dojrzewające, makrela wędzona.

Witaminy z grupy B – pomagają zmniejszyć wypryski oraz przebarwienia. Witamina B2 znajduje się w: ziemniakach, nasionach roślin strączkowych, a także migdałach. Witaminę B3 znajdziesz w: orzechach włoskich, ziemniakach, mięsie drobiowym, w produktach pełnoziarnistych. Natomiast witaminę B6 można znaleźć w: mięsie wieprzowym, jak i drobiowym, roślinach strączkowych, orzechach, rybach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Istotne w diecie są również składniki mineralne, takie jak: miedź, cynk oraz selen.

Miedź występuje w: nasionach słonecznika, migdałach, pestkach dyni oraz soczewicy czerwonej.

Selen znajdzie się w: łososiu, jajach, kakao, mące owsianej, kaszy gryczanej oraz orzechach brazylijskich.

Cynk występuje: w żółtym serze, kaszy gryczanej, jajach, wątróbce.

Ponad to istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i picie dużej ilości wody. Przyjmuje się, że osoba zdrowa powinna wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Oczywiście wszystko zależy od płci, aktywności fizycznej wykonywanej w ciągu dnia, a także temperatury otoczenia.

Jak pielęgnować cerę z rozszerzonymi porami?

Pielęgnacja cery z rozszerzonymi porami powinna opierać się na dokładnym oczyszczaniu skóry, a także złuszczaniu martwego naskórka.

Krok 1. Skórę należy oczyścić z makijażu, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Do tego celu można użyć odpowiedniego olejku do demakijażu (olejku do cery tłustej, mieszanej, zanieczyszczonej) lub emulsji do demakijażu.

Krok 2. Po wykonaniu demakijażu skórę należy ponownie oczyścić produktem, który usunie pozostałości zanieczyszczeń, a także produkty użyte w kroku 1. Na tym etapie można sięgnąć po kosmetyk w formie odpowiadającej indywidualnym potrzebom, np. żel, krem, pasta, galaretka lub pianka. Ważne, aby produkt ten nie przesuszał i nie podrażniał skóry. Jeśli po umyciu twarzy skóra jest przesuszona, ściągnięta i szorstka, warto zmienić produkt na coś bardziej łagodnego.

Krok 3. Po dokładnym dwuetapowym oczyszczeniu skóry, należy użyć toniku, który przywróci jej odpowiedni poziom pH oraz przygotuje ją na kolejne etapy pielęgnacji.

Krok 4. Na tym etapie można na skórę nałożyć odpowiednie serum.  W przypadku skóry z rozszerzonymi porami może to być serum zawierające w swoim składzie, np. niacynamid, retinol, czy kwasy.

Krok 5. Zastosowanie ulubionego kremu. Produkt ten powinien być lekki i niezapychający. Należy unikać składników, takich jak: masło kakaowe, olej lniany, lanolina, parafina. Najlepiej sięgać po produkty, które dedykowane są cerze problematycznej, mieszanej, tłustej, z niedoskonałościami. Należy pamiętać, aby nie przesuszać skóry, a raczej zadbać o jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie.

Codzienną pielęgnację cery można zamknąć w 5 krokach. Należy jednak pamiętać o systematycznym złuszczaniu martwego naskórka. Jeśli chodzi o peelingi mechaniczne lub enzymatyczne, mogą być one stosować 1-2 razy w tygodniu. Można również sięgnąć po kwasy chemiczne, które należy używać zgodnie z informacją umieszczoną na opakowaniu.

Na koniec warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, która jest niezbędna bez względu na rodzaj cery. Obecnie na rynku jest wiele produktów z wysokim filtrem SPF, które zostały stworzone z myślą o cerze problematycznej, nie obciążają one skóry, ani nie powodują zapychania porów.

Kosmetyki na rozszerzone pory – toniki, sera i kremy zwężające

Czym kierować się wybierając odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji twarzy do cery z rozszerzonymi porami? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na składniki aktywne zawarte w produkcie. Można również iść na skróty i szukać kosmetyków, które na opakowaniu mają adnotację do jakiej cery są one przeznaczone.

Jakich składników szukać w kosmetykach do pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami? Będą to: niacynamid, retinol, ekstrakt z wierzbowca, azeloglicyna, kwasy np. glikolowy, salicylowy, migdałowy, szikimowy oraz glinka.

Niacynamid można znaleźć w wielu produktach, np. kremach na problemy skórne, na rozszerzone pory, serach zwężające pory, czy chociażby kosmetykach do mycia twarzy, czy tonikch.

Kwasy, np. salicylowy, czy glikolowy może być składnikiem kremów, pianek, żeli do mycia twarzy, a także serum. Produkty te działają złuszczająco, dlatego należy wprowadzać je do pielęgnacji ostrożnie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień.

Glinka to idealny składnik, który może być stosowany, jako maseczka na skórę o działaniu ściągającym oraz zwężającym pory. Glinka oczyszcza cerę, działa wygładzająco i matująco.

Retinol (witamina A) pomaga w walce z trądzikiem, działa ściągająco na pory, a także przywraca skórze młodzieńczy wygląd. Warto sięgać po serum na rozszerzone pory zawierające retinol w składzie.

Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się u osób z rozszerzonymi porami? 

W przypadku gdy Twoja codzienna pielęgnacja to za mało, a stan Twojej cery jest wciąż niezadowalający możesz zdecydować się na wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym.

Do najbardziej skutecznych zabiegów zwężających pory zalicza się:

  • peeling kawitacyjny,
  • mikrodermabrazja,
  • mezoterapia,
  • laser frakcyjny CO2,
  • peelingi chemiczne.

Zanim zdecydujesz się na konkretny zabieg warto udać się na konsultację z kosmetologiem lub dermatologiem w celu dobrania odpowiedniego schematu działania.

Domowe sposoby na rozszerzone pory - naturalne rozwiązania dla Twojej skóry

Poza kosmetykami dostępnymi na rynku, a także zabiegami w salonach kosmetycznych można sięgnąć po bardziej naturalne rozwiązania, do jakich zaliczają się domowe sposoby na rozszerzone pory. W tym celu przydadzą się nam składniki dostępne w każdej kuchni.

Jednym z najprostszych domowych sposób na pielęgnację skóry z rozszerzonymi porami jest samodzielne wykonanie peelingu do twarzy. Do tego celu można użyć, np. fusów z kawy, sody oczyszczonej lub płatków owsianych.

Do wykonania domowej maseczki zwężającej pory można użyć węgla aktywnego, który posiada właściwości antybakteryjne, oczyszczające, jak i przeciwtrądzikowe. Kolejnym składnikiem, który sprawdzi się do wykonania maseczki są drożdże, które po wymieszaniu z mlekiem stworzą idealną mieszankę do nałożenia na twarz.

Domowy tonik na rozszerzone pory można wykonać z liści laurowych, czy pęczka świeżej natki pietruszki.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem