Skrzyp polny wielu osobom znany jest przede wszystkim z właściwości wpływających na kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak skrzyp polny od dawna znany jest również medycynie naturalnej i znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.
Skrzyp polny – podstawowe informacje
Skrzyp jest jedną z najstarszych roślin na świecie, powszechnie występującą też na terenie Polski. Skrzyp polny, czyli jedną z kilku jej odmian, spotkać można nie tylko w Europie, ale i Ameryce Północnej, północnej części Afryki czy niektórych obszarach Azji. Skrzyp polny rośnie na wilgotnych łąkach, polach, przydrożach, skarpach czy nasypach kolejowych.
Co ciekawe, ta przypominająca miniaturową jodełkę roślina jest powszechnie uznawana za chwast – tymczasem ze względu na jej prozdrowotne właściwości, jest ona od dawna wykorzystywana w medycynie naturalnej. Skrzyp polny znalazł powszechne zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii – tabletki, napary czy szampony ze skrzypem pozytywnie wpływają na ogólną kondycję organizmu, a także pomagają dbać o urodę.
Skrzyp polny – właściwości
Skrzyp polny zawdzięcza swe właściwości przede wszystkim zawartości korzystnych dla zdrowia składników. Spośród roślin leczniczych, to właśnie w skrzypie polnym znajduje się najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki. Roślina ta zawiera również żelazo, mangan, kobalt oraz sole potasu, wapnia i fosforu. W skrzypie znajdziemy ponadto witaminę C, kwasy organiczne – krzemowy, jabłkowy, askorbinowy i szczawiowy, oraz flawonoidy, saponiny, garbniki i sterole roślinne.
Dzięki bogactwu cennych substancji, witamin i minerałów, skrzyp polny wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, w tym:
- uzupełnia niedobór mikroelementów,
- usprawnia pracę wątroby i działa odtruwająco,
- pomaga przy nerwobólach i bólach artretycznych,
- wspiera stan tkanki łącznej i kości,
- pomaga zapobiegać miażdżycy,
- obniża ciśnienie krwi,
- poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci,
- wzmacnia układ immunologiczny,
- zmniejsza potliwość stóp,
- działa przeciwkrwotocznie,
- wspiera leczenie schorzeń nerek i układu moczowego.
Skrzyp polny – zastosowanie
Ze względu na właściwości skrzypu polnego, można go stosować przy wielu dolegliwościach. Za sprawą wysokiej zawartości flawonoidów jest on polecany między innymi osobom z dną moczanową – zwiększa objętość moczu, ułatwiając usuwanie szkodliwego nadmiaru moczanów z organizmu, ale bez ryzyka odwodnienia. Skrzyp polny często sprawdza się też jako środek wspomagający leczenie schorzeń dróg moczowych, kamicy moczowej, gośćca czy skazy moczanowej. Roślina ta działa ponadto rozkurczowo na drogi żółciowe i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Skrzyp polny znany jest także z właściwości przeciwkrwotocznych – poleca się go kobietom zmagającym się z obfitymi miesiączkami oraz osobom cierpiącym na żylaki odbytu, owrzodzenie okrężnicy czy wrzody żołądka i dwunastnicy.
Jednak skrzyp polny może być stosowany nie tylko w celach zdrowotnych – pomaga on również dbać o urodę, korzystnie wpływając na kondycje skóry, włosów i paznokci. Wśród kobiet dużą popularnością cieszą się zwłaszcza suplementy diety ze skrzypem polnym, wzbogacone o witaminy i minerały, które pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o wygląd. Na włosy z powodzeniem można też stosować płukanki z naparu ze skrzypu polnego, po które można sięgać po każdym myciu. Skrzyp pomaga walczyć z wypadaniem włosów, ich przetłuszczaniem się, łupieżem czy rozdwajaniem. Napar ze skrzypu można także wcierać w skórę głowy, co pozwoli pobudzić cebulki do pracy i przyspieszyć porost włosów.
Skrzyp polny to remedium również na problemy z nadmierną potliwością. Regularne picie herbaty ze skrzypu polnego sprawi, że nadmiar potu zostanie usunięty wraz z moczem zamiast przez powierzchnię skóry – wiąże się to jednak z koniecznością częstszych wizyt w toalecie. Skrzyp polny wspiera też regenerację skóry po uszkodzeniach mechanicznych, oparzeniach czy stanach zapalnych. Roślina ta wykazuje także łagodzące działanie w przypadku takich chorób, jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Herbatę ze skrzypu mogą pić również osoby z cerą naczynkową – zawarte w nim flawonoidy wzmacniają naczynka, które rzadziej pękają, co skutkuje powstawaniem na skórze tak zwanych pajączków.
Skrzyp polny – dawkowanie
Dawkowanie skrzypu zależy przede wszystkim od postaci, w jakiej go przyjmujemy. Popularną i wygodną formą są suplementy diety w tabletkach, kapsułkach czy ekstrakty ze skrzypem, które dodaje się do napojów. Preparaty te zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej jest to jedna do dwóch tabletek lub kapsułek na dobę. Z ususzonego skrzypu polnego można natomiast przygotować herbatę. Wystarczy zalać dwie łyżeczki suszu wrzącą wodą i odstawić na 15 minut. Herbatę ze skrzypu polnego można pić nawet 3 razy dziennie.
Skrzyp polny – przeciwwskazania
Mimo licznych korzyści wynikających ze stosowania skrzypu polnego, po produkty go zawierające nie powinny sięgać osoby z zaburzeniami pracy serca i nerek oraz cierpiące na kłębuszkowe zapalenie nerek. Ostrożność przy przyjmowaniu preparatów ze skrzypem powinny też zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tym miejscu należy także wspomnieć, że długotrwałe zażywanie suplementów ze skrzypem lub picie herbaty ze skrzypu może powodować niedobór witaminy B1. Z tego powodu podczas stosowania skrzypu polnego należy suplementować witaminę B1 lub co kilka miesięcy robić miesięczną przerwę.
Skrzyp polny to nie tylko sprawdzony sposób na poprawę kondycji włosów, skóry czy paznokci. Roślina ta wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, uzupełniając niedobory mikroelementów, skutecznie wspierając terapię wielu schorzeń oraz wspomagając funkcjonowanie poszczególnych narządów.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.