Smoczy owoc (pitaja) – jakie ma właściwości i wartości odżywcze. Jak jeść smocze owoce?

Smoczy owoc (pitaja) – jakie ma właściwości i wartości odżywcze. Jak jeść smocze owoce? - zdjęcie

Smoczy owoc, pitaja, truskawkowa gruszka - to trzy nazwy tego samego owocu. Jak wygląda pitaja, gdzie kupić smoczy owoc, jak go przyrządzić i jakie są zalety tego egzotycznego owocu? Te wszystkie informacje znajdziesz w poniższym tekście.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, przeczytaj równieżLiczi, figa, mango, guawa, karambola – owoce egzotyczne, które mogą pomóc w walce z chorobami. Jak wprowadzić je do swojej diety?

Czym wyróżnia się smoczy owoc (pitaja)?

Pitaja to owoc kaktusa, pochodzi z Meksyku oraz Ameryki Środkowej i występuje w trzech odmianach:

  • czerwona pitaja - ma czerwoną lub różową skórkę, a jej miąższ jest biały;
  • żółta pitaja - posiada żółtą skórkę i biały miąższ;
  • pitahaya z Kostaryki - charakteryzuje ją czerwona skórka i czerwony miąższ.

Owoc smoka ma owalny kształt. Swoją ciekawą nazwę zawdzięcza budowie skórki z wystającymi listkami, które przypominają smocze łuski. Inna nazwa pitai - truskawkowa gruszka - związana jest z gabarytami owocu. Po przekrojeniu owocu naszym oczom ukazuje się miąższ (biały lub czerwony) z masą malutkich, czarnych nasion. 

Co ciekawe, smoczy owoc zakwita tylko w nocy. Z tego powodu kaktusy, wydające smoczy owoc, są często określane mianem "księżycowych kwiatów" lub "królowych nocy".

Jakie wyjątkowe właściwości zdrowotne ma smoczy owoc?

Owoc dragon, bo również tak nazywa się czasem pitaję, jest bardzo wartościowy pod względem wartości odżywczych. Jest prawdziwą bombą witamin i minerałów! Zawiera w dużych ilościach witaminę C oraz A, witaminy z grupy B, wapń, fosfor i żelazo. Ma niską zawartość cukru i kalorii, dlatego nadaje się świetnie dla osób, które dbają o linię.

Spożywanie smoczego owocu zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2 oraz stłuszczeniu wątroby.

Nasiona pitai są cennym źródłem kwasów omega 3 i 6, które obniżają poziom "złego" cholesterolu we krwi i wpływają pozytywnie na pracę serca. Pitaja zapobiega rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego.

Warto zwrócić uwagę na zawartość barwników betalainowych w smoczym owocu. Mają one doskonałe właściwości antyoksydacyjne, co pozwala hamować w pewnym stopniu i zapobiegać rozwojowi nowotworów. Zawartość antyoksydantów w pitai powinna zainteresować również osoby, które funkcjonują w ciągłym stresie. Antyoksydanty wpływają bowiem korzystnie na procesy metaboliczne w tkankach i komórkach, spowalniając proces starzenia się i degradacji komórek pod wpływem stresu i wyczerpania organizmu.

Dzięki zawartości błonnika, pitaja pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego oraz na funkcje trawienne organizmu. Dużą zaletą pitai jest fakt, że może ją jeść praktycznie każdy, bez ryzyka reakcji alergicznej.

Smoczy owoc jest składnikiem wielu kosmetyków oraz leków i suplementów diety. Ekstrakt pitai dodaje skórze energii, siły i blasku, dlatego znalazł zastosowanie w kremach i maseczkach do twarzy, żelach pod prysznic oraz innych produktach do pielęgnacji skóry.

Jakie są wartości kaloryczne smoczego owocu?

Jak już wspomnieliśmy, smoczy owoc nadaje się świetnie dla osób na diecie. Waga owocu to od 150 do 600 gramów, a w 100 gramach pitai znajdują się tylko 52 kilokalorie. Dla porównania - banan ma 88 kcal, winogrona 70 kcal, a awokado nawet 160 kcal w 100 gramach produktu!

Jak smakuje dragon fruit?

Owoc dragon ma specyficzny smak. Jest słodkawy, czasem ma lekko kwaskowaty lub delikatnie mdły smak. Niektórzy uważają, że pitaja w smaku przypomina mieszankę melona z kiwi. Nie wszyscy docenią walory smakowe, które prezentuje ten różowy owoc, jednak warto się do niego przekonać. Miąższ jest wyjątkowo soczysty. Najlepiej smakuje po schłodzeniu i ze względu na swoje dobroczynne właściwości oraz estetyczny wygląd nadaje się świetnie do urozmaicenia codziennego menu. 

W jakiej postaci smoczy owoc jest najlepszy?

Smocze owoce można jeść na wiele różnych sposobów. Najłatwiej będzie przekroić owoc na pół i jeść miąższ łyżeczką. Skórka jest niejadalna. 

Dragon fruit nadaje się również jako dodatek do sałatki. Wystarczy pokroić owoc w plastry, zdjąć skórkę i ewentualnie podzielić na mniejsze cząstki. Miąższ smoczego owocu można dodawać do zdrowych domowych soków, koktajli oraz smoothie. Nadaje się jako dodatek do lodów, tortów, kremów oraz musów.

Przed wykorzystaniem pitai, najlepiej już podczas wizyty w sklepie, zwróćmy jednak uwagę na to, czy owoc jest faktycznie gotowy do spożycia. Czarne plamy na skórce oraz zwiędłe i pożółkłe listki na skórce sugerują, że pitaja jest już przejrzała. Dojrzały owoc ma miękką skórkę, z której wyrastają sztywne, zielone listki, miąższ zaś jest mięsisty i jędrny.

Polecane przepisy ze smoczym owocem

Wiemy już jak wygląda pitaja, jak jeść smoczy owoc i w jakich potrawach smakuje najlepiej. Teraz przyszła pora na najciekawsze przepisy z dragon fruit. 

Sałatka z pitają, malinami i borówkami

Przekrój pitaję na pół w osi długiej owocu. Następnie wydrąż miąższ łyżką tak, by uzyskać jeden duży kawałek i następnie pokrój go w kosteczkę. Możesz też zamiast łyżki użyć specjalnej łyżeczki do wykrawania kulek z miąższu, wtedy sałatka będzie wyglądać estetyczniej. Wydrąż dokładnie owoc, by uzyskać dwie "miseczki". Przygotuj borówki amerykańskie, maliny oraz ziarenka granatu. Wymieszaj je w naczyniu z cząstkami lub kulkami z pitai. Do każdej połówki owocu, która została po wydrążeniu miąższu, nałóż przygotowaną sałatkę.

Smoothie z pitają

Przygotuj wydrążony z pitai miąższ, banana, kawałki ananasa oraz jogurt naturalny lub waniliowy. Wrzuć składniki do blendera kielichowego i miksuj do uzyskania gładkiego koktajlu. 

Czy można wyhodować pitaję w domu?

Pitaję coraz częściej można dostać w supermarketach i dyskontach. Cena za kilogram to ok. 12 zł. Można jednak także spróbować wyhodować własną roślinkę z nasion! Mimo że pitaja nie rośnie naturalnie w polskim klimacie, nie jest rośliną wymagającą i z powodzeniem można ją wyhodować w domu, w doniczce.

Trzeba przygotować w mieszkaniu dość słoneczne stanowisko, które jednocześnie nie jest wystawione na bezpośrednie działanie silnych promieni. W cieplejszych miesiącach, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 15 stopni, roślinę będzie można wystawiać na balkon lub do ogrodu.

Aby wyhodować pitaję z pestek, będzie nam potrzebny dojrzały owoc. Wystarczy czubata łyżka miąższu, resztę można spożytkować w inny sposób. Z naszej porcji pitai trzeba wyłuskać nasionka. Następnie można je wysiać wprost do ziemi (najlepsza będzie taka do kaktusów), ale nie wolno ich przysypywać. Można je delikatnie przyklepać. Po kilku dniach powinny pojawić się pierwsze siewki. Roślina wzrasta dość szybko i w niedługim czasie może wymagać podpór.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem