Soda oczyszczona nie tylko do jako środek leczniczy. 20 sposobów na zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona nie tylko do jako środek leczniczy - zdjęcie

Niewielu z nas wie, że istnieje część specyfików, które używamy na co dzień w kuchni, a ich zastosowanie może być znacznie szersze. Jednym z nich jest bezsprzecznie soda oczyszczona, o której działaniu można napisać kilka tomów. Soda jest bardzo dobrym środkiem czyszczącym, odplamiającym, a także stosuje się ją w lecznictwie czy kosmetyce. Warto poznać kilka najbardziej przydatnych zastosowań sody oczyszczonej, które mogą się okazać zbawienne w bardzo wielu codziennych sytuacjach.

Przeczytaj także: Nagniotki i odciski utrudniają ci życie? Dowiedz się jak je skutecznie usunąć.

Soda oczyszczone i jej właściwości lecznicze

Jeżeli chodzi o lecznicze właściwości sody oczyszczonej, to są one dość szerokie. Jednym z często stosowanych sposobów jej używania jest wykorzystanie sody jako środka, na którego bazie przygotowujemy płukankę, która skutecznie pomoże nam przy  chorobach gardła. Jest to jeden z domowych sposób, który pomoże przy bólu gardła. Ze względu na to, że soda wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne idealnie sprawdza się, jako środek pomagający przy anginie, najlepiej zacząć go stosować już na początku zapaleniu gardła. Dodatkowo wśród cech sody, wskazać można jej działanie grzybobójcze i przeciwobrzękowe, dlatego jej roztwór będzie idealny do okładów przy różnorodnych obrzękach.

Przeciwskazania do stosowania sody oczyszczonej

Na szczęście przeciwwskazań do stosowania sody oczyszczonej jest niewiele. Nie zaleca się jej używania podczas ciąży. Nie jest polecana także dla osób, które borykają się z nadciśnieniem. Jak każdy środek może także powodować reakcję organizmu w przypadku alergii. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania sody oczyszczonej, jeżeli chodzi o małe dzieci. Jeżeli nosimy się z zamiarem jej  użycia, w szczególności w przypadku najmłodszych warto skonsultować się z pediatrą.

Skutki uboczne sody oczyszczonej

Pomimo tego, że soda oczyszczona jest naturalnym, całkowicie biodegradowalnym środkiem, może zdarzyć się, że jej stosowanie przyniesie niepożądane skutki uboczne. Pojawiają się one najczęściej podczas długotrwałego, przewlekłego używania oraz przy przyjęciu zbyt dużej dawki. O skutkach ubocznych mowa jest najczęściej w odniesieniu  do jej wewnętrznego stosowania.

Soda oczyszczona jako uniwersalny środek spożywczy w gospodarstwie domowym

Ze względu na jej uniwersalność, dużą dostępność oraz niską cenę, używanie sody oczyszczonej cieszy się dużą popularnością. Jest ona jednym z najczęściej stosowanych środków spożywczych, stosowana jest niemal w niemal każdym gospodarstwie domowym. Dzięki niej można uzyskać szybki efekt wybielenia na czyszczonych powierzchniach. Kwiaty w wazonie, będą znacznie dłużej świeże, jeżeli do wody w wazonie dosypiemy około 1/3 łyżeczki sody. Co więcej, dodatkowa pielęgnacja roślin nie będzie potrzebna.

Soda oczyszczona - zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji

Soda oczyszczona bardzo dobrze odświeża, nie powodując podrażnień. Dzięki temu jest to bardzo cenny składnik, który powinien znaleźć się w każdej domowej kosmetyczce. Mimo tego, że soda jest niezwykle tania, jej skuteczność potrafi zaskoczyć. Jest to składnik ścierający, który można stosować jako pomocniczy przy wybielaniu zębów, a także jako składnik maseczek do twarzy czy kul do kąpieli.

Najbardziej znany zastępnik proszku do pieczenia

Soda oczyszczona, może być stosowana jako zamiennik proszku do pieczenia. Dzięki niej ciasta, omlety i naleśniki stają się puszyste. W połączeniu np. z octem pozwala zstąpić proszek do pieczenia nawet w biszkopcie. Warto pamiętać, żeby ilość proszku do pieczenia podzielić na 4 – tyle razy mniej sody należy dodawać do wypieków.

Soda oczyszczona wyczyści wszystko

Jeżeli chodzi o czyszczenie deski do krojeniaczyszczenie kubków albo zabrudzenia bardzo silne, czyli
czyszczenie szyby piekarnikaczyszczenie fug i zlewu, a nawet czyszczenie grilla – w każdym z tych przypadków soda okazuje się niezastąpiona. Część z nas wydaje znaczne środki na preparaty do czyszczenia zmywarki, czyszczenie i dezynfekcja pralki także wymagają regularności i stosowania odpowiedniej chemii. Tutaj także zastosowanie sody oczyszczonej także okazuje się trafione – jej działanie może być porównywalne do środków chemii przemysłowej, jednak jej stosowanie jest w pełni bezpieczne, a użytkowanie jest niezwykle ekonomiczne.

Soda oczyszczona na złagodzenie uczucia pieczenia

Wielu z nas cierpi na zgagę i niestrawność. Jest to bardzo częsta przypadłość, która potrafi być bardzo dokuczliwa. Stosowanie sody oczyszczonej w niewielkich ilościach pozwala zneutralizować kwasy żołądkowe, dzięki czemu pieczenie w przełyku szybko ustępuje.

Najlepsze domowe sposoby na afty

Przy aftach soda oczyszczona także jest pomocna. Przygotowanie roztworu z wody, sody i soli i płukanie nim ust, pomoże w przypadku aft. Regularne stosowanie tej płukanki złagodzi też inne uszkodzenia naskórka, a także zmiany ropne.

Na co pomagają inhalacje z sody oczyszczonej?

W przypadku podrażnienia błony śluzowej, która jest w drogach oddechowych, pomocne są inhalacje z dodatkiem sody oczyszczonej. W ten sposób zmniejszony zostaje obrzęk. Krople do nosa zrobione z wody i sody oczyszczonej w proporcji pół łyżeczki sody na 2 łyżki wody, bardzo skutecznie pozwolą zahamować katar.

Soda oczyszczona a nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust pojawia się z różnorodnych powodów. Jeżeli powstał z powodu zmian bateryjnych w obrębie jamy ustnej, warto spróbować stosowania płukanki roztworu wody i sody oczyszczonej. Takie połączenie wykazuje silne działanie antybakteryjne.

Picie sody oczyszczonej – skutki uboczne

Przy piciu sody oczyszczonej mogą pojawić się odczyny żołądkowe, jak np. skurcze żołądka, wymioty czy biegunka. Przy długim i częstym stosowaniu może dojść do zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się problemy z wątrobą i nerkami. Dlatego właśnie przy stosowaniu sody należy stosować się do ogólnych zaleceń.

Soda oczyszczona w ogrodzie i przemyśle

Jeżeli chodzi o zwalczanie szkodników i chwastów, tutaj także soda oczyszczona okazuje się niezastąpiona. Roztwór sody, wody i oleju jadalnego bardzo skutecznie zapobiegają mszycom. Wykonanie oprysku może pomóc pozbyć się różnych szkodników, jest dobrym środkiem na zwalczanie mrówekTrawa i mech niejednokrotnie spędzają sen z powiek właścicielom ogrodów. Jeżeli chcemy naturalnie usunąć z trawy mech, nie szkodząc przy tym innym roślinom, zastosowanie sody oczyszczonej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dla właścicieli kotów soda oczyszczona może się stać idealnym sposobem na doprowadzenie kociej sierści do idealnej czystości.

Jak soda oczyszczona może pomóc podczas prania

Usuwanie różnych plam może przysporzyć bardzo wiele trudności. Ślady po winie czy usuwanie śladów po rdzy jest trudne, jednak szybkie zastosowanie sody oczyszczonej może być bardzo pomocne. Soda dodatkowo wykazuje doskonałe właściwości zmiękczające wodę, co znacznie pomaga w usunięciu różnorodnych zabrudzeń.

Soda oczyszczona na twarz i włosy

Soda oczyszczona znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Jej użytkowanie może nam pomóc uzyskać piękną, promienną cerę, która zachwyca gładkością, jak zdjęcie „obrobione” w Photoshopie. Soda może posłużyć także jako baza do przygotowywania peelingów całego ciała – w połączeniu z oliwą z oliwek pomoże skutecznie usunąć martwy naskórek.

Inne zastosowania sody oczyszczonej, które warto znać

Soda, mimo że jest naprawdę uniwersalna, nie zawsze może okazać się najlepszym środkiem, najczęściej dzieje się tak w przypadku jej wewnętrznego stosowania. Jest to naturalny środek, który może okazać się niezwykle pomocny w różnych terapiach, jak na przykład picie wody z imbirem podczas odchudzania, należy jednak pamiętać, że sodę oczyszczoną należy stosować z umiarem.

Produkcja pasz także wykorzystuje sodę odczyszczoną – stosowana jest ona jako regulator kwasowości. Używanie sody oczyszczonej pomaga usunąć z organizmu toksyny oraz przywrócić prawidłowe pH całego organizmu. Soda sprawdza się także w przypadku różnych odczynów na skórze, które są skutkiem m.in. ukąszenia owadów. Nałożenie na miejsce ukąszenia roztworu sody, a nawet zasypanie tego miejsca samym suchym proszkiem bardzo szybko pozwala zmniejszyć obrzęk, a także nieprzyjemne uczucie świądu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...

Mięśnie i kości Ból stopy: możliwe przyczyny. Jak pozbyć się bólu stóp?
Ból stopy może mieć wiele przyczyn, zaczynając od urazu, na poważnych chorobach ogólnoustrojowych kończąc. Potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto nie zwl...
Informacje dla pacjenta Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować?
Cenne właściwości lecznicze ostropestu znane były już w średniowieczu. Później, podobnie jak inne zioła, popadł w niełaskę, ponieważ ludzie zachłysnęli się nowoczesną medycyną, oferują...
Układ oddechowy Zapalenie płuc: rodzaje, objawy, diagnoza. Jak leczyć powikłania po zapaleniu płuc?
Zapalenie płuc jest szczególnie groźne w przypadku osób w podeszłym wieku oraz dzieci – nieleczone może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (czasem nawet zagrażających życiu chorego)....
Układ pokarmowy Podagrycznik - właściwości, skutki uboczne. Na co pomaga?
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....
Choroby i dolegliwości Ból z lewej strony brzucha. Co jest po lewej stronie brzucha na dole?
Bóle brzucha stanowią częstą dolegliwość zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W zależności od tego, w której jego części jest zlokalizowany, może świadczyć o innych pr...
Serce i układ krążenia MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników
MCHC w morfologii krwi to wskaźnik oznaczający stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Choć nie jest to samodzielny parametr stanowiący podstawę do diagnozy, zbyt wysokie lub zbyt n...
Informacje dla pacjenta Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt...
Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem