Soniczna szczoteczka do zębów – jak działa? Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

jak działają soniczne szczoteczki do zębów? - zdjęcie

Szczoteczki soniczne i elektryczne znacząco ułatwiają mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Istnieje kilka rodzajów szczoteczek zasilanych bateryjnie. Jednak posiadają inną charakterystykę, przez co warto zastanowić się nad tym, który model zakupić. Trzeba także wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby wykorzystać drzemiące w niej możliwości.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych?
  • Czym charakteryzują się szczoteczki soniczne i rotacyjne?
  • Które z nich są lepszym wyborem?
  • Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych?
  • Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki sonicznej?
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej szczoteczki?
  • I jakie są przykładowe modele?

Zobacz także artykuł: zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł

Szczoteczki elektryczne – cechy i rozróżnienie

Szczoteczki elektryczne są prawdziwym hitem w kategorii higieny jamy ustnej. Są one niezwykle użyteczne i pomagają w utrzymywaniu czystości zębów oraz dziąseł. Ich przewagą jest ruchoma główka lub też włosie, dzięki czemu wystarczy tylko przyłożyć ją do zębów, a odpowiedni mechanizm zajmie się całą resztą.

Na rynku dostępne jest kilka typów szczoteczek elektrycznych:

  • Szczoteczka obrotowa, zwana również rotacyjną. W tych modelach występuje okrągła główka, która obraca się naprzemiennie raz w prawą, raz w lewą stronę. Taki ruch zapewnia odpowiednie wymiatanie spomiędzy zębów resztek jedzenia oraz łańcuchów bakterii.
  • Szczoteczka obrotowo-pulsacyjna występująca także pod nazwą rotacyjno-pulsacyjnej. Jest to rozwinięcie poprzedniego modelu. Występuje tu dodatkowy ruch pulsacyjny, który dociska włosie do szkliwa zębów.
  • Szczoteczka soniczna. W tej kategorii wykorzystuje się zupełnie inny mechanizm. Dzięki temu można było odejść od okrągłej główki i zastąpić ją standardową, podłużną. Ruch pulsacyjny jest osiągany z pomocą dźwięku.
  • Szczoteczka ultradźwiękowa. Zamiast dźwięku wykorzystywany jest tu ultradźwięk. Choć brzmi to podobnie, różnica jest ogromna i wyraża się ilością pulsacji w ciągu jednej minuty. Wykorzystując wysokie częstotliwości dźwięku udało się twórcom uzyskać ponad tysiąc razy więcej ruchów włosia, niż w szczoteczkach sonicznych.

Każdy rodzaj szczoteczek ma swoje plusy i minusy. Warto się z nimi zapoznać, zanim dokona się zakupu odpowiedniego narzędzia do zachowania higieny jamy ustnej.

Szczoteczki rotacyjne – charakterystyka i działanie

Szczoteczki rotacyjne wyposażone są w specjalny mechanizm obrotowy. Wymusił on zastosowanie okrągłej główki szczoteczki. Jest to cecha charakterystyczna tego typu szczoteczek elektrycznych. Ruchoma główka obraca się raz w prawo, raz w lewo w czasie szczotkowania, co ułatwia czyszczenie zębów. Przy takim rozwiązaniu technicznym osiąga się nawet do 9 000 obrotów na każdą minutę. Choć jest to bardzo dużo w porównaniu do możliwości szczoteczek manualnych, wśród modeli elektrycznych jest to najsłabsze rozwiązanie.

Dodatkowy ruch pulsacyjny służy dociśnięciu włosia do zębów w celu jeszcze lepszego ich doczyszczenia. Ruch do szkliwa i od niego wykonywany jest nawet 40 000 razy na minutę. Połączenie tych dwóch kierunków poruszania się główki szczoteczki daje optymalne efekty w przypadku standardowych mechanizmów.

Szczoteczka soniczna – czym różni się od rotacyjnej?

Szczoteczka soniczna do zębów jest rozwiązaniem opierającym się na zupełnie innych zasadach fizyki. Wytwarzanie fal dźwiękowych powoduje poruszanie się włosia na szczoteczce. Prowadzi to do dwóch konsekwencji. Po pierwsze, znika ograniczenie co do kształtu główki. Dlatego też soniczna szczoteczka do zębów przypomina standardowe, manualne, podłużne główki.

Drugą konsekwencją jest przekroczenie granicy maksymalnych obrotów dla szczoteczek rotacyjnych. Wibracje wywołane dźwiękiem mogą osiągnąć nawet 40 000 ruchów na minutę. Taka częstotliwość powoduje też, że wibracji ulega także powietrze nawet cztery milimetry od końców włosia. Oznacza to doskonałe czyszczenie także bardzo trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać?

Każdy musi dokonać wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów. Soniczna, czy elektryczna? Można powiedzieć, że standardowa szczoteczka elektryczna, czyli rotacyjno-wibracyjna, jest słabszą wersją modelu sonicznego. To ten drugi rodzaj osiąga większą częstotliwość ruchów, a jednocześnie mniej niszczy szkliwo zębów. Wydaje się więc, że jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale także bardziej zdrowe i skuteczniejsze. Mimo to odpowiedź na pytanie, czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna, zależna jest bardziej od doświadczeń użytkownika i jego gustu. W końcu oba rozwiązania mogą zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, jeśli są prawidłowo używane.

Szczoteczka soniczna dla dzieci – od jakiego wieku?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci różni się od wersji dla dorosłych. Najważniejsze różnice to:

  • mniejsza częstotliwość ruchów, dzięki czemu jest ona delikatniejsza,
  • inną budową główki, dostosowaną do rozwijających się jeszcze zębów najmłodszych użytkowników,
  • kolorowym i wesołym designem,
  • melodyjką, która zachęca do regularnego szczotkowania oraz wskazuje, jak długo należy myć zęby.

Wybierając urządzenie dla swoich dzieci, warto szukać szczoteczki sonicznej dla dzieci, która będzie dla nich bezpieczna, a jednocześnie dostosowana do najmłodszych użytkowników. Dzięki temu można jej używać tak samo szybko, jak zwykłe, manualne szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Odpowiednie mycie zębów zapobiega odkładaniu się kamienia oraz powstawaniu próchnicy. W przypadku szczoteczek sonicznych większość pracy wykonuje za nas dźwięk. Wystarczy wybrać odpowiednią pastę oraz płyn do płukania ust. Po nałożeniu pasty na główkę szczoteczki, należy ją przyłożyć pod kątem 45 stopni do zębów. Włókna powinny być przy tym skierowane w kierunku dziąseł. Włączoną szczoteczkę przesuwamy powoli po łuku zębowym. Czas mycia jednej ćwiartki trwa minimum 30 sekund (dotyczy to powierzchni zewnętrznej, wewnętrznej oraz żującej). Nie ma potrzeby dociskania szczoteczki do zębów. Więcej ciekawych i przydatnych rzeczy znaleźć można w kategorii pielęgnacji zębów.

Zakup szczoteczki sonicznej – na co zwrócić uwagę?

Kupując szczoteczkę soniczną warto zwrócić uwagę na jej parametry oraz dodatkowe opcje:

  • wysoka częstotliwość ruchów włosia pomaga skutecznie czyścić nadwrażliwe zęby,
  • dobre baterie pozwolą korzystać ze szczoteczki w czasie podróży,
  • czujnik siły nacisku zapewnia bezpieczeństwo osobom, które zbyt mocno dociskają włosie do zębów,
  • wskaźnik zużycia końcówek przypomina, kiedy warto zakupić nową szczoteczkę,
  • niektóre modele można łączyć z aplikacją w telefonie poprzez Bluetooth, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i instrukcje,
  • etui podróżne dodatkowo chroni szczoteczkę w czasie podróży,
  • sanitazer UV skutecznie unika bakterie z główki szczoteczki.

Istnieją też inne dodatki do szczoteczek, jak minutnik w modelach dla dzieci. Warto zastanowić się, które opcje będą pomagać w skutecznym myciu zębów, a które tylko niepotrzebnie rozproszą uwagę.

Szczoteczki soniczne - Polecane produkty

W ofercie znaleźć można różne marki szczoteczek sonicznych. Polecane są między innymi:

Warto zapoznać się także z innymi dostępnymi modelami, ponieważ wiele zależy też od gustu poszczególnych użytkowników.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem