Nie bez kozery mawia się, że sport to zdrowie. Ruch ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, kondycję i ogólne samopoczucie. Jest cudownym lekarstwem na wiele dolegliwości i pozwala zachować sprawność na długie lata. O zaletach aktywności fizycznej można by w nieskończoność, a mimo to wiele osób wciąż wybiera bierny tryb życia. Warto to zmienić.
Wpływ sportu na zdrowie
Regularne uprawianie sportu obniża ciśnienie krwi zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych, zapobiega osteoporozie i usprawnia przemianę materii. Ćwicząc stymulujemy do pracy mózg sprawiając, że poprawia się nasze samopoczucie i zdolność zapamiętywania. Podczas ćwiczeń wydziela się wysoki poziom serotoniny, obniża prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i stany obniżonego nastroju. Sport pełni funkcję ‘oczyszczającą’. Neutralizuje nagromadzone w nas negatywne emocje i pozwala odreagować stresy. Co więcej, pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę podnosząc tym samym poczucie własnej wartości.
Sport w naszym kraju
Okres wiosenny sprzyja aktywności. Dni są dłuższe, słupki rtęci pokazują coraz wyższą temperaturę, zrzucamy z siebie grube ubrania i więcej czasu spędzamy poza domem. Pomału zaczynamy przygotowania do lata, a jednym z najczęstszych wiosennych postanowień jest dieta i aktywność fizyczna. Polacy ruszają do boju, a kluby fitness zaczynają się zapełniać. Młodzi mężczyźni najchętniej korzystają z siłowni i basenu. Kobiety cenią sobie ćwiczenia fitness. Z roku na rok zwiększa się też liczba osób uprawiających jogging. Niezmiernie cieszy fakt, że sport przestał być zarezerwowany dla osób młodych. Seniorzy wreszcie przestają być bierni, nie wstydzą się ćwiczyć i szczególnie upodobali sobie nordic walking. Osoby w wieku emerytalnym coraz częściej można spotkać na basenie czy siłowni. Brawo! Sport to zdrowie, ale pod warunkiem, że forma aktywności jest dopasowana do fizycznych możliwości osoby ćwiczącej. Niezwykle istotnym jest by do ćwiczeń podejść z uśmiechem na ustach. Aktywność ruchowa powinna być źródłem radości, a nie przykrą koniecznością. Dlatego do kwestii ruchu należy podejść w sposób indywidualny. Dla jednych idealnym rozwiązaniem są ćwiczenia na siłowni, dla innych joga, a kolejnych zajęcia na basenie. Wybierając formę ćwiczeń należy wziąć pod uwagę zdrowie, możliwości, a nawet osobowość. Bo czy niezwykle temperamentna i potrzebująca dać upust nadmiarowi energii osoba spełni się na jodze? Czyż nie lepszy będzie dla niej boks czy zajęcia fitness?
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.