Chcąc zachować młody wygląd, skupiamy się głównie na skórze i zapobieganiu zmarszczkom. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że czas zostawia swój niszczycielski ślad w każdej komórce naszego ciała - na przykład na włosach, które już około 30. roku życia tracą objętość i blask. Jakie zabiegi i nawyki mogą przyspieszać starzenie włosów i jak zapobiegać temu procesowi?
Już w wieku 25 lat nasz organizm słabiej radzi sobie z regeneracją, procesy odnowy spowalniają, a te destrukcyjne zaczynają przyspieszać. Oczywiście, zmiany nie są wyczuwalne i zauważalne od razu. Możemy je dostrzec w okresach wzmożonego oddziaływania hormonów (np. w czasie ciąży czy w początkach menopauzy). Dotyczy to zarówno wszystkich organów wewnętrznych, jak i skóry czy włosów. Wiele osób kojarzy starzenie włosów z siwieniem, które przecież łatwo można ukryć przy pomocy koloryzacji. Oznak tych jest jednak znacznie więcej, a związane są nie tylko z utratą melaniny, ale też zmniejszoną produkcją keratyny, będącej najważniejszym budulcem włosa. W zapobieganiu procesowi starzenia włosów liczy się właściwa pielęgnacja, a także dieta.
Starzenie włosów - kruchość i matowienie
Jednym z objawów starzenia włosów jest ich matowienie, zwiększona łamliwość i suchość, a także utrata elastyczności i blasku. Również farbowanie nie daje takich efektów jak dawniej - trudniej uzyskać trójwymiarowość koloru. Wynika to z tego, iż połączenia między łuskami włosa są słabsze, a cebulki mniej ukrwione. Te negatywne symptomy pomoże zniwelować właściwa pielęgnacja. Warto sięgać po odżywki i maski przeznaczone do włosów suchych lub zawierające koenzym Q10, który powoduje wzrost ilości keratyny. Lepiej, by produkty te nie miały w składzie silikonów, które mogą niepotrzebnie obciążyć kosmyki. 3-4 razy do roku dobrze jest też zastosować kurację w ampułkach, która zapewni wzmocniony efekt. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnej pielęgnacji, możemy spróbować (popularnego ostatnio) olejowania. Nie stosujmy tej metody częściej niż raz w tygodniu, gdyż może ona doprowadzić do przetłuszczania włosów. Olejek (np. arganowy) można nałożyć na całą noc lub na minimum godzinę w ciągu dnia.
Starzenie włosów - podrażniona skóra głowy
Naszej uwagi wymaga też sama skóra głowy. Warto zafundować jej masaż, który pobudzając krążenie, zapewni lepsze odżywienie cebulek. W tym celu można sięgnąć po specjalną wcierkę lub tonik do włosów osłabionych. Podobnie jak skóra na ciele, skóra głowy z wiekiem staje się sucha i traci elastyczność. Skutkuje to często swędzeniem i podrażnieniami. Aby jej ulżyć, trzeba przede wszystkim odstawić agresywne produkty myjące, które bazują na silnych detergentach i sięgnąć po delikatne szampony przeznaczone do częstego stosowania.
Starzenie włosów a utrata objętości
Niestety starzenie włosów wiąże się również z utratą gęstości. Choć średnica włosa i jego jakość zależą od poziomu estrogenów, z wiekiem nasza fryzura nieuchronnie traci objętość. Wpływ na starzenie włosów, a więc także ich gęstość ma jednak nie tylko praca hormonów, ale i inne czynniki: dieta, stres, choroby, przyjmowane leki, zanieczyszczone powietrze, a także nasze zwyczaje pielęgnacyjne i stylizacyjne. W sytuacji utraty objętości włosów bardzo ważny jest dobór odpowiedniej fryzury. Ciasne upięcia negatywnie wpływają na kondycję i przyspieszają starzenie włosów. Dla długich włosów bezpieczniejszy będzie warkocz lub luźny koczek. Kategorycznie należy unikać gumek z metalowymi elementami. Nie warto na siłę zapuszczać włosów, jeśli ich kondycja temu nie sprzyja. Krótka, dobrze wykonana fryzura nie tylko zamaskuje fakt utraty objętości, ale też może być bardzo kobieca, wygodna i nieskomplikowana w codziennej stylizacji. Warto wiedzieć, że po 30. roku życia zmniejsza się również tempo wzrostu włosów, rzadziej pojawiają się nowe włosy, cebulki i mieszki włosowe stają się mniejsze, a procesy podziałów komórkowych w cebulkach zwalniają. Można pobudzić je do pracy, stosując specjalne wcierki lub olejowanie.
Starzenie włosów a stylizacja
Na starzenie włosów bardzo duży wpływ mają nasze zwyczaje stylizacyjne. Po 30. roku życia powinnyśmy rzadziej sięgać po lokówkę czy prostownicę, gdyż stylizacja na gorąco bardzo przesusza kosmyki, sprawia, że stają się łamliwe i mocniej się elektryzują. Nawet używanie zwykłej suszarki może okazać się szkodliwe i przyspieszać starzenie włosów. Dlatego dobrze jest pozwolić, by kosmyki po umyciu częściowo wyschły same, a potem tylko dosuszyć je chłodnym strumieniem powietrza. Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt do stylizacji włosów - suszarka powinna mieć opcję jonizacji, zaś lokówka czy prostownica regulację temperatury oraz funkcje ochronne. Pamiętajmy też o specjalnych kosmetykach termoochronnych, nie nadużywajmy natomiast produktów do utrwalania fryzury (np. mocnych lakierów) - zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu, przesuszenia włosów i podrażnienia skóry głowy. Starzenie włosów przyspieszają też fryzjerskie eksperymenty i agresywne zabiegi, takie jak trwała ondulacja.
Starzenie włosów a koloryzacja
Najbardziej zauważalną oznaką starzenia włosów jest utrata koloru. Spadek poziomu melaniny sprawia, że kosmyki stają się przezroczyste (potocznie mówimy, że siwe) i sztywne, przez co są mniej podatne na farbowanie. Jeśli nie mamy zbyt wielu siwych włosów, możemy zdecydować się na tzw. koloryzację ton w ton. Dzięki temu zabiegowi osiągniemy efekt świetlistych refleksów na włosach, który optycznie zwiększa objętość czupryny i sprawia, że koloryzacja nie jest płaska.
Starzenie włosów a częstotliwość mycia
Starzenie włosów ma też pewne korzyści. Ponieważ z wiekiem skóra głowy produkuje mniejszą ilość sebum, włosy wolniej się przetłuszczają. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na rzadsze ich mycie. Jest to nawet wskazane, ponieważ nie dopuścimy do zaburzenia bariery hydrolipidowej, a tym samym wysuszenia, podrażnienia i łuszczenia się skóry. Ważna jest nie tylko częstotliwość, ale i sposób mycia włosów. Wybierajmy delikatne szampony lub szampony “anti age”, które pomogą “odbić” włosy od nasady. Nie aplikujmy produktu bezpośrednio na włosy, lecz rozcieńczajmy go z wodą, w stosunku 1:1.
Starzenie włosów a dieta
Nie tylko czynniki zewnętrzne odpowiadają za starzenie włosów - ogromny wpływ na ich ogólną kondycję ma nasza codzienna dieta. Jeśli zależy nam na pięknej, zadbanej czuprynie powinnyśmy pilnować, by w naszym menu nie zabrakło ryb, mięsa, jaj, roślin strączkowych oraz mikroelementów - przede wszystkim żelaza, miedzi i cynku. Jeśli wygląd naszych włosów pozostawia sporo do życzenia, możemy wspomóc je preparatami ze skrzypem, krzemem czy biotyną (np. Doppelherz, Capivit). Pamiętajmy, że liczy się regularne zażywanie takich suplementów, a na efekty ich stosowania trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Starzenie włosów to proces, który u każdego może przebiegać inaczej. Bywa, że zaczyna się już w okolicach 30 roku życia, niekiedy jednak dopiero w okolicy 50-tki. Pamiętajmy, że wpływ na starzenie włosów mają nie tylko czynniki wewnętrzne, czyli genetyka, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, ale i zewnętrzne, związane z naszymi zwyczajami, na które mamy przecież ogromny wpływ. Warto wprowadzić zdrową dietę i odpowiednią pielęgnację, a w upalne dni chronić głowę przed słońcem (poprzez nakrycie głowy oraz preparaty do stylizacji zawierające filtry). Jeśli w młodości będziemy dbać o nasze włosy, proces ich starzenia z pewnością będzie mniej odczuwalny.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.