Staw kolanowy – jak go wzmocnić?
Staw kolanowy (łac. articulatio genus) to największy staw w ciele człowieka. Łącząc udo z podudziem, umożliwia sprawne poruszanie się, a jednocześnie najbardziej podatnym na uszkodzenia i urazy. Nasze kolano to niezwykle wytrzymała i skomplikowana konstrukcja. Zachodzą w nim ruchy zgięcia i prostowania oraz ruchy rotacyjne przy jednoczesnym zgięciu kolana. Ze względu na swoje umiejscowienie i funkcję kolano jednak nadwyrężane na różne sposoby. Co zrobić, aby uchronić staw kolanowy przed nadwyrężeniem i nieprzyjemnymi dolegliwościami? Jak wzmocnić staw kolanowy?
Aktywność fizyczna a mocny staw kolanowy
Niewątpliwie, ważnym czynnikiem wpływającym na stan naszych stawów jest aktywność fizyczna. W kontekście wzmacniania stawu kolanowego rekomendowany jest umiarkowany, ale regularny ruch – np. nordic walking, spokojna jazda na rowerze czy pływanie w basenie. Uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na nasz układ kostny, pobudzając produkcję płynu maziowego, poprawiając ukrwienie tkanek a także wzmacniając mięśnie, które stabilizują stawy, w tym także nasze kolano. Regularna aktywność fizyczna ułatwia także utrzymanie prawidłowej masy ciała – dodatkowe kilogramy obciążają bowiem układ kostno – stawowy, w skład którego wchodzi właśnie staw kolanowy. Dobrym pomysłem będzie także zasięgnięcie porady fizjoterapeuty, który wskaże, jakie konkretnie ćwiczenia na kolana warto wdrożyć do naszej codziennej aktywności fizycznej.
Dieta z myślą o stawach
Oprócz aktywności fizycznej, wymienić można co najmniej kilka innych czynników, na które osoba troszcząca się o zdrowie stawów powinna zwrócić szczególną uwagę. Wśród nich znajduje się zdrowa i zbilansowana dieta. Po pierwsze, wpływa ona na utrzymanie prawidłowej masy ciała, a co za tym idzie, na mniejsze obciążenie stawów w porównaniu ze stanem nadwagi. Dieta bogata w wapń oraz witaminę D, która ułatwia jego wchłanianie, zapewnia zdrowe kości oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
Styl życia a stawy
Kolejnym elementem, który ma wpływ na kondycję stawu kolanowego, jest… obuwie! Odpowiednio dobrane buty zapewniają prawidłowe ułożenie stopy i dobrą amortyzację podczas poruszania się, co wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję stawu kolanowego, ale także kręgosłupa czy stawu biodrowego. Jeżeli chcemy zadbać o stawy, dobrym pomysłem będzie rezygnacja z noszenia butów na obcasie.
Dźwiganie ciężkich rzeczy sprzyja przeciążeniom kolan, dlatego, o ile to możliwe, zrezygnujmy z tej czynności. Jeżeli jednak przyjdzie nam zmierzyć się z podnoszeniem czegoś ciężkiego, pamiętajmy o prawidłowej postawie. Unikajmy dźwigania na prostych kolanach, unikajmy także pochyleń na boki i skrętów tułowia.
Suplementacja kolagenu na staw kolanowy
W kontekście dbania o zdrowie kolan warto wspomnieć o roli kolagenu. Młody i zdrowy organizm człowieka prawidłowo radzi sobie z nieustanną wymianą i systematyczną odbudową tego białka, któremu zawdzięczamy odpowiednią ilość mazi stawowej w kolanach i elastyczność chrząstek. Białko to jest odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki. Zarówno przyspiesza regenerację zmienionych chorobowo tkanek, jak i odpowiada za odporność na rozciąganie chrząstki oraz zapewnienie jej odpowiedniego kształtu. Niestety, z biegiem czasu – już od 25. roku życia, zdolność odtwarzania włókien kolagenowych i produkcja kolagenu stopniowo zmniejsza się. Z pomocą przychodzą jednak suplementy diety z kolagenem. Przykładowym suplementem diety na sprawny staw kolanowy jest 4Flex, jedyny preparat na polskim rynku zawierający unikalny kolagen Fortigel®, który wchłania się aż w 95% i gromadzi się głównie w tkance chrzęstnej.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.