Stulejka – co to za schorzenie, kogo dotyka i kiedy zacząć leczyć?

Stulejka – co to za schorzenie, kogo dotyka i kiedy zacząć leczyć? - zdjęcie

Czym dokładnie jest stulejka? Wielu z was zapewne słyszało o takiej chorobie, jednak nie każdy wie, z czym ona się wiąże, kto jest na nią narażony albo w jaki sposób ją rozpoznać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

W tym artykule dowiesz się m.in.:

  • Czym jest stulejka?
  • jak ona wygląda?
  • Jak rozpoznać stulejkę u niemowlaka?
  • Kiedy zacząć leczenie stulejki u dziecka?
  • Czy zabieg chirurgiczny to jedyna metoda jej leczenia?
  • Domowe sposoby leczenia stulejki.

Zobacz także artykuł: Bolesna erekcja.

Co to jest stulejka?

Stulejka jest wrodzonym lub nabytym defektem penisa, który polega na niewłaściwym zwężeniu napletka, przez co nie jest możliwe (lub jest znacznie utrudnione) prawidłowe odsłonięcie żołędzi penisa. Nieleczona może powodować silny ból w czasie stosunku płciowego (na przykład w czasie zakładania prezerwatywy), a co za tym idzie, odbiera przyjemność z seksu, może też prowadzić do problemów z potencją, utrudnia utrzymanie odpowiedniej higieny narządów płciowych. Powoduje ona również różnego rodzaju stany zapalne, ponieważ napletek zbiera resztki moczu, łoju oraz spermy, przez co jest to idealne miejsce do tworzenia się bakterii.

Co ważne, tego typu infekcje mogą być przenoszone na partnerkę mężczyzny cierpiącego na stulejkę, przez co jest ona narażona na stany zapalne dróg moczowych oraz narządów płciowych. Nieleczona stulejka może też doprowadzić do uszkodzenia nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do ich całkowitej niewydolności. Stulejka może być wrodzona lub też nabyta w wyniku jakiegoś urazu, stanów zapalnych napletka powstałych w wyniku nieprawidłowej higieny narządów płciowych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stulejek, a mianowicie:

  • całkowitą, w której napletek w całości zasłania żołądź i nie ma możliwości jego bezbolesnego odsłonięcia,
  • częściową, w której żołądź jest częściowo tylko odsłonięty.

Jak wygląda stulejka? Jakie są objawy?

Jeżeli chodzi o wygląd stulejki, zależy od tego, czy mamy do czynienia ze stulejką całkowitą czy częściową. W przypadku całkowitej to napletek w całości zasłania żołądź, natomiast w przypadku częściowej, jak sama nazwa wskazuje, tylko do pewnego momentu. W przypadku częściowej stulejki rozpoznanie może być trudne, gdyż jeżeli penis jest w stanie spoczynku, to jest możliwość całkowitego odsłonięcia żołędzi. Natomiast innymi objawami stulejki mogą być skapywanie resztek moczu z napletka, czy też jego obrzęk w kształcie balonika również w trakcie oddawania moczu.

Ponadto mogą wystąpić obrzęk żołędzi, wydzielina ropna z napletka czy też zaczerwienienie. Są to typowe objawy, które występują zarówno u dziecka, jak i u dorosłego mężczyzny. Warto przy tym wspomnieć, że wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają oni stulejkę, gdyż często objawy identyfikują ze schorzeniami. Dlatego właśnie, jeżeli te objawy są częste, warto się udać do urologa, który nie tylko będzie umieć odpowiednio zdiagnozować przyczynę, jak i również podejmie decyzję odnośnie do leczenia.

Stulejka u niemowlaka – jak ją rozpoznać? 

Przyjmuje się, że do około drugiego lub trzeciego roku życia stulejka u chłopców jest naturalna, dla tego też nie podejmuje się jej leczenia. Dzieje się tak, ponieważ u niemowlaków napletek w naturalny sposób chroni penis, przez co nie jest możliwe odsłonięcie żołędzi. Jeżeli nie ma innych niepokojących objawów, jak na przykład stany zapalne dróg moczowych, lub jeżeli stulejka ustąpi do 3 roku życia, to nie musimy się obawiać.

Natomiast jeżeli pojawią się stany zapalne lub też stulejka nie ustąpi do trzeciego roku życia, to należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję, co należy dalej zrobić. Nie można też zapominać o właściwej higienie dróg moczowych oraz narządów płciowych u dziecka, co może pozwolić na uniknięcie stulejki oraz różnego rodzaju stanów zapalnych czy chorób układu moczowego.

Czy stulejka znika?

Czy stulejka znika? To pytanie często zadają rodzice małych chłopców oraz dorośli, którzy zauważają u siebie problemy z odsuwaniem napletka. U dzieci stulejka fizjologiczna jest naturalnym stanem, który zwykle ustępuje samoistnie wraz z rozwojem, najczęściej do 3. lub 5. roku życia. Jednak jeśli zwężenie napletka utrzymuje się u starszych dzieci lub dorosłych, rzadko znika bez odpowiedniego leczenia. W takich przypadkach konieczna może być konsultacja z lekarzem i zastosowanie specjalnych maści lub zabiegu chirurgicznego.

Stulejka u dziecka – kiedy zacząć leczyć?

Po pierwsze, nie należy podejmować samemu działań, gdyż możemy dziecku bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego też, jeżeli przed trzecimi urodzinami nie można u dziecka zsunąć napletka, jest to ważny powód, by udać się z nim do lekarza. Dodatkowymi objawami, które powinny nas zaniepokoić, są: stany zapalne oraz obrzęk, ropna wydzielina w okolicach napletka, dziecko jest poddenerwowane w czasie oddawania moczu (gdyż na przykład sprawia mu to ból), częste stany zapalne układu moczowego oraz częste oddawanie moczu. Objawy te mogą wystąpić wcześniej niż przed 3 rokiem życia, dlatego też nie wolno ich lekceważyć.

Czy stulejka jest groźna?

Stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego całkowite odsunięcie z żołędzi prącia, nie zawsze jest groźna, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli zostanie zaniedbana. U dzieci stulejka fizjologiczna jest naturalnym zjawiskiem, które zwykle ustępuje samoistnie z wiekiem. Jednak u dorosłych, szczególnie gdy powoduje ból, trudności z utrzymaniem higieny lub nawracające infekcje, może prowadzić do stanów zapalnych, problemów z oddawaniem moczu oraz zaburzeń funkcji seksualnych. Nieleczona stulejka może także zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów prącia. Warto skonsultować się z lekarzem, aby ocenić sytuację i wybrać odpowiednie leczenie.

Stulejka – zabieg, czy jest konieczny?

Wszystko w tej kwestii zależy od wieku pacjenta oraz od tego, czy stulejka jest wrodzona, czy nabyta. Jeżeli mowa o dorosłych, to najczęściej spotykanym leczeniem jest zabieg chirurgiczny. Natomiast w przypadku dzieci, jeżeli mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną, to u małych dzieci lekarze często stosują leczenie zachowawcze, które polega na tym, że napletek dziecka będzie codziennie ściągany aż do pierwszego oporu. W ten sposób unikniemy zadawania dziecku bólu. Najlepiej robić to w czasie kąpieli lub tuż po niej, co również może mieć wpływ na uniknięcie bólu.

Codzienne odsuwanie i mycie napletka, po pierwsze, pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny, a co za tym idzie uniknięcie wystąpienia stanów zapalnych, po drugie, poprzez codzienne odsuwanie napletka zmniejszamy ryzyko wystąpienia stulejki w późniejszych latach. Natomiast jeśli mamy do czynienia ze stulejką nabytą, to lekarze najczęściej decydują się na leczenie chirurgiczne, które nie jest skomplikowane.

Dzięki zabiegowi można uniknąć różnego rodzaju powikłań związanych ze stulejką, pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny. Możliwe jest też dokonanie tak zwanej plastyki napletka, jednak metoda ta nie zawsze przynosi pożądane skutki, a przeciwskazaniem do niej jest znaczne zwężenie napletka oraz częste nawracające zakażenia dróg moczowych. Warto wspomnieć, że po leczeniu chirurgicznym penis zachowuje 100% swoich funkcji. Z tego powodu jest to często preferowana przez lekarzy forma leczenia stulejki.

Stulejka – leczenie domowe

Jeżeli chodzi o leczenie domowe stulejki, to zacznijmy od bardzo ważnych kwestii, a mianowicie diagnozie oraz decyzji lekarza. Podejmując samodzielnie próby leczenia, możemy nie tylko nie odnieść pożądanych efektów, ale również pogorszyć stan. Dlatego też wszelkie próby leczenia stulejki należy najpierw skonsultować lekarzem, który podejmie właściwą decyzję. Pod żadnym pozorem nie należy stosować różnego rodzaju domowych metod, czy też innych sposobów często opisywanych na różnych forach internetowych.

Jedną z domowych metod leczenia stulejki jest wspomniane wcześniej ściąganie napletka w czasie kąpieli. Nie wymaga to specjalistycznych sprzętów, czy też leków. Warto jednak zachować przy tym szczególną ostrożność, gdyż możemy narazić dziecko na niepotrzebny ból. Dla tego też lepiej robić to w czasie kąpieli, kiedy napletek jest odpowiednio rozgrzany, a co za tym idzie bardziej podatny na ściąganie. Natomiast pamiętajmy, że tego typu leczenie nie zawsze jest skuteczne i może się okazać, że zabieg chirurgiczny będzie koniecznością.

Źródła:

  • Warchoł S. Zasady postępowania z napletkiem u chłopców. Forum Pediatrii Praktycznej, 2018 (8)
  • Kowalczyk K. Baka-Ostrowska M. Wady i choroby napletka u dzieci i młodzieży. Pediatria po Dyplomie, 2020 (01)

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowy...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem