Gdy przychodzą chłodne dni, skóra szczególnie na naszych buziach zaczyna być nieprzyjemnie ściągnięta, szczypie i piecze. Na dworze mróz i zimny wiatr, a w pomieszczeniach gorące kaloryfery, sprzyjają wysuszaniu skóry, odbierając jej naturalną wilgoć. Aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia, czy łuszczenia należy odpowiednio ją pielęgnować.
Wskazówki, które pozwolą zachować piękną i zdrową skórę przez cały rok
Oczyszczanie jest ważne! Najlepszą konsystencję myjącą mają kremy lub mleczka do mycia. Płyny micelarne są doskonałe do oczyszczania twarzy, zmywają makijaż i wszelkie zanieczyszczenia. Należy pamiętać, że mydła w kostce wysuszają skórę, szczególnie zimą dobrze jest je zastąpić je innymi kosmetykami.
Odpowiednio dobrane kosmetyki to podstawa! Absolutną podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry są kosmetyki odpowiednio dobrane do typu skóry oraz do pory roku. Jakich kosmetyków używać zimą? Powinny być to kosmetyki o właściwościach regenerujących i odżywczych z naturalnymi składnikami nawilżającymi i odżywczymi. Dobrze jest też zrezygnować z kosmetyków, które były używane latem, gdyż zawierają dużą ilość wody co w wyniku działania mrozu i wiatru może prowadzić do zmian takich jak pęknięcia i łuszczenia się skóry.
Należy zadbać o częste balsamowanie skóry. W okresie zimowym podstawą pielęgnacji skóry jest jej regularne balsamowanie. Całe ciało balsamujemy codziennie po kąpieli, natomiast dłonie i twarz kilka razy dziennie.
Twarz, dłonie, usta - jak o nie zadbać?
Twarz i dłonie na przesuszenia w czasie mrozów narażone są najbardziej. Dlatego wymagają szczególnej uwagi. Należy pamiętać, by do twarzy dobrać odpowiedni krem, najlepiej by był nawilżający i z witaminami. Dłonie powinny być balsamowane kremem odżywczym i regenerującym. Usta również wysuszają się i pękają, dlatego ważne jest aby je często smarować pomadką ochronną.
Jakie witaminy mają decydujący wpływ na wygląd skóry?
Witamina A - Jedna z najpopularniejszych witamin znajdujących się w marchwi, czerwonej papryce, szpinaku czy w pomidorach. Jest to witamina młodości, bo wpływa na zmniejszenie oznak starzenia skóry, a używana zapobiegawczo może przedłużyć młodość jej komórek. Korzystnie wpływa także na cerę trądzikową.
Witamina B7 - możemy ją znaleźć w warzywach takich jak: kalafior, buraki, czy szpinak. Jest to witamina pozytywnie wpływająca na wygląd skóry, włosów i paznokci. Bogata jest w cząstki siarki, dzięki czemu dba o prawidłową kondycję nie tylko skóry, ale także włosów i paznokci. Jej właściwości hamują wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, co wpłynie na poprawie wyglądu skóry u osób, które mają problemy z cerą.
Witamina C - Znajduje się w papryce, szpinaku, brukselce, kalafiorze i cytrusach. Jest przeciwutleniaczem, co oznacza że, hamuje działanie wolnych rodników tlenowych, czyli chroni skórę przed zniszczeniem. Zwalcza stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Ma także właściwości odmładzające, rozjaśniania przebarwienia i poprawia koloryt skóry. Ważne jest regularne dostarczanie witaminy C szczególnie w okresie zimowym, dzięki jej obecności w diecie skora stanie się promienna i nawilżona.
Witamina E - można znaleźć w szparagach, bananach, granacie, kukurydzy, brokułach oraz fasoli. Dzięki niej skóra może zachować młody wygląd na długo, bo przeciwdziała starzeniu się komórek. Zapewnia wygładzenie skóry, zmniejsza podrażnienia i chroni przed wpływem czynników zewnętrznych.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.