Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia – aktywność fizyczna dla nadciśnieniowców

Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia – aktywność fizyczna dla nadciśnieniowców - zdjęcie
Sport to jeden z najlepszych sposobów na naturalne obniżenie ciśnienia. Odpowiednio dobrana do potrzeb i możliwości aktywność fizyczna wzmacnia serce, pomaga kontrolować wagę i redukuje poziom stresu, a właśnie te czynniki są kluczowe w tym kontekście. Nadciśnienie a aktywność fizyczna to temat, który niekiedy budzi wątpliwości, tymczasem badania wskazują, że regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia, a przy okazji poprawiają kondycję i samopoczucie. Poznaj trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia!
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności wpływa na obniżenie ciśnienia, przynosząc przy okazji wiele innych korzyści dla zdrowia.
  • Szczególnie polecane są trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia: spacery, joga i pływanie, a dodatkowo warto wprowadzić ćwiczenia hipopresyjne.
  • Podczas uprawiania sportu – ze względów bezpieczeństwa – należy monitorować ciśnienie i nie można przesadzać z intensywnością ćwiczeń.

Czy sport obniża ciśnienie? Znaczenie aktywności fizycznej u osób z nadciśnieniem

Zbyt wysokie ciśnienie jest dużym problemem zachodnich społeczeństw, ponieważ zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz udaru mózgu, a także może prowadzić do problemów ze wzrokiem i niewydolności nerek. Mając to w pamięci, warto włączyć do swojej codzienności ćwiczenia obniżające ciśnienie i w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie, zapobiegając rozwojowi wielu poważnych chorób.

Nadciśnienie a wysiłek fizyczny to temat, który rodzi pewne pytania. Dlaczego ćwiczenia obniżają ciśnienie? Dzieje się tak z kilku powodów. Sport sprzyja wzmocnieniu serca, a dzięki temu jest ono w stanie pompować krew efektywniej. Dodatkowo aktywność sprzyja elastyczności naczyń krwionośnych, a to sprawia, że krew przepływa swobodniej. Przy nadciśnieniu bardzo istotne jest stałe kontrolowanie wagi, a w razie konieczności skuteczne jej obniżenie. Wystarczą trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia, które polecamy, żeby po pewnym czasie dojść do właściwej masy ciała. Warunkiem jest jednak regularne ich wykonywanie. Nie można też zapominać o kwestii stresu – sport obniża jego poziom, a to również ma pozytywny wpływ na ciśnienie.

Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia – jak powinien wyglądać standardowy trening?

Zastanawiasz się, jaki sport przy nadciśnieniu będzie najlepszy? Sprawdzą się aktywności o umiarkowanym poziomie intensywności, czyli takie, przy których puls nie osiąga wartości wyższych niż 50-70% maksymalnego tętna. Żeby utrzymać odpowiedni poziom motywacji, a dzięki temu zadbać o regularność, kluczem do sukcesu jest znalezienie takiej aktywności, która będzie sprawiała autentyczną przyjemność.

Proponujemy trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia, które przynoszą niewątpliwe korzyści zdrowotne.

  • Spacery. Chodzenie to jedna z najbardziej naturalnych aktywności dla człowieka. Nic zatem dziwnego, że przynosi niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia, zwłaszcza osobom, które mają problemy z powodu niewłaściwego stylu życia. Plusem spacerów jest fakt, że mogą od nich zacząć nawet osoby bardzo otyłe lub o wyjątkowo słabej kondycji. Wystarczy już 30 minut chodzenia dziennie w umiarkowanym tempie, by zobaczyć różnicę. Z czasem można podnosić poziom trudności, pokonując dłuższe dystanse.
  • Joga. Drugie z trzech ćwiczeń na obniżenie ciśnienia, które naprawdę działa, to joga. Podobnie jak spacery, ten typ spokojnej aktywności znacząco redukuje poziom stresu, a dodatkowo poprawia elastyczność i redukuje bóle pleców. Z tych powodów joga na obniżenie ciśnienia to strzał w dziesiątkę. Wystarczy 15-30 minut dziennie, żeby poczuć się lepiej.
  • Pływanie. Jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na obniżenie ciśnienia skutecznie pomogą schudnąć, z pewnością będzie to pływanie. Jest to aktywność intensywniejsza, ale polecana nawet osobom zmagającym się z problemami ze stawami. Pływanie pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Idealnie, jeśli treningi odbywają się nawet 3 razy w tygodniu.

Nadciśnienie a siłownia – o czym warto pamiętać?

Wymienione trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia są bezpieczne dla większości osób. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy przy nadciśnieniu wskazane są również ćwiczenia siłowe. Warto pamiętać, że podnoszenie ciężarów powoduje szybki wzrost ciśnienia, podobnie jak ćwiczenia takie jak plank lub bardzo intensywna aktywność. Co zatem mogą zrobić osoby, które borykają się z nadciśnieniem, a siłownia sprawia im dużą przyjemność? Dobrym pomysłem będzie korzystanie z urządzeń takich jak bieżnia, rowerek stacjonarny czy orbitrek oraz trening z gumami oporowymi. Osoby, które chodzą na siłownię, powinny monitorować swoje ciśnienie, a także dbać o nawodnienie oraz elektrolity.

Monitorowanie ciśnienia krwi podczas ćwiczeń – jak kontrolować reakcje organizmu?

Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny stale kontrolować ciśnienie podczas treningu. Bez względu na to, czy biegają, jeżdżą na rowerze czy ćwiczą na siłowni, muszą przyglądać się reakcjom swojego organizmu. Do niepokojących objawów, świadczących o wzroście ciśnienia, należą między innymi zawroty głowy, ból i ucisk w klatce piersiowej oraz duszności. Warto wyrobić sobie nawyk mierzenia ciśnienia przed treningiem, żeby upewnić się, że nie przekracza ono zalecanych norm. Obecnie mamy też do wyboru wiele urządzeń, które na bieżąco śledzą ciśnienie oraz puls i reagują, gdy wartości przekraczają bezpieczne granice. Można je synchronizować z innymi urządzeniami i zapisywać wszystkie uzyskane dane, żeby mieć pełną kontrolę nad swoimi stanem zdrowia. Żeby zapewnić sobie jeszcze więcej korzyści, do treningów można dołączyć suplementy na serce lub witaminy dla sportowców.

Ćwiczenia hipopresyjne – ćwiczenia oddechowe obniżające ciśnienie

Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia, które wymieniliśmy: spacery, joga i pływanie, zadziałają najlepiej, jeśli połączysz je dodatkowo ze specjalnymi ćwiczeniami koncentrującymi się na zmniejszeniu ciśnienia w jamie brzusznej i miednicy. Czym są ćwiczenia hipopresyjne? Polegają na stosowaniu technik oddechowych, w efekcie których tworzy się podciśnienie w jamie brzusznej. Choć być może brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości jest proste.

Ćwiczenia hipopresyjne można wykonywać w pozycji stojącej lub w siadzie skrzyżnym czy klęku podpartym. Po przyjęciu wygodnej pozycji należy na kilka sekund wstrzymać oddech po pełnym wydechu, rozszerzając klatkę piersiową i rozluźniając mięśnie brzucha. Efektem poprawnie i regularnie wykonywanych ćwiczeń hipopresyjnych jest obniżenie ciśnienia krwi, ale przynoszą one również wiele innych korzyści. Można między innymi liczyć na wzmocnienie mięśni posturalnych odpowiadających za utrzymanie właściwej postawy ciała, wzmocnienie mięśni brzucha oraz zapewnienie wsparcia narządom miednicy, co ma znaczenie przy problemach takich jak nietrzymanie moczu.

Leki na nadciśnienie bywają w wielu przypadkach niezbędne, jednak wymienione przez nas trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia oraz ćwiczenia hipopresyjne to doskonała kuracja wspomagająca nie tylko przy nadciśnieniu, ale także przy wielu innych problemach zdrowotnych. Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia, dlatego warto jak najszybciej zacząć regularne treningi, czerpiąc z nich wiele korzyści oraz przyjemności.

Źródła:

  • Domosławska-Żylińska K., Nadciśnienie tętnicze i aktywność fizyczna, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/nadcisnienie-tetnicze-i-aktywnosc-fizyczna/ [data dostępu: 10.07.2024]
  • Grzelak A., Trening zdrowotny a nadciśnienie tętnicze, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/115125,trening-zdrowotny-a-nadcisnienie-tetnicze [data dostępu: 10.07.2024]

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem