Jądra to męskie narządy rozrodcze, które usytuowane są w worku mosznowym. Znajdują się na zewnątrz ciała mężczyzny pomiędzy członkiem, a odbytem. Związane jest to z faktem, że powstawanie i dojrzewanie plemników, czyli męskich gamet rozrodczych, jest znacznie bardziej wydajne w temperaturze, która nie przekracza 37 °C. Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których usunięcie jądra lub obu jąder jest koniecznością. Pojawia się wówczas pytanie, czy po usunięciu jąder można mieć wzwód? Czy po usunięciu jądra można mieć dzieci?
Czy bez jąder można mieć erekcję?
Istnieje wiele chorób i przypadłości, które mogą dotyczyć jąder. Niemniej jednak wśród najczęściej występujących jest rak jąder, żylaki powrózka nasiennego, wodojądrze czy zapalenie jąder oraz najądrza. Należy zatem wskazać, że w wyniku różnych schorzeń może zaistnieć konieczność usunięcia jednego bądź dwóch jąder. Zabieg taki w nomenklaturze medycznej określany jest jako kastracja. U mężczyzn pojawia się wówczas pytanie, czy po amputacji jąder możliwa jest erekcja? Należy zatem wskazać, że usunięcie jednego jądra nie niesie zazwyczaj istotnych powikłań, które mogłyby przyczyniać się do zaburzeń w sferze seksualnej. Operacja usunięcia jednego jądra nie ma wpływu na seks i zdolność do osiągania erekcji. Po utracie jądra lub obu jąder możliwe jest współżycie. Mężczyzna nadal ma zdolność do osiągania pełnego wzwodu, osiągania orgazmu i wytrysku. Niemniej jednak zmienia się kolor spermy na przeźroczysty i pojawia się ona w znacznie mniejszych ilościach. Należy zatem wskazać, że sperma wytwarzana jest nie tylko przez jądra, ale również przez narząd krokowy.
Równie istotne jest pytanie, czy po amputacji jader można mieć dzieci? O ile w sytuacji usunięcia jednego jądra, możliwe jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości plemników przez drugie jądro, o tyle usunięcie obu jąder wiąże się z bezpłodnością. Można jednak temu zaradzić poprzez oddanie nasienia do banku spermy i zamrożenie go.
Duży wpływ na potencję ma męski hormon płciowy – testosteron. Wysoki poziom testosteronu umożliwia osiągnięcie erekcji. Należy zatem wskazać, że testosteron jest produkowany nie tylko przez jądra, ale również nadnercza. Z tego powodu nawet w sytuacji usunięcia obu jąder możliwe jest osiągnięcie pełnego, satysfakcjonującego wzwodu. Niemniej jednak z amputacją jąder wiąże się brak równowagi hormonalnej. W tym znaczeniu, w wyniku ich utraty, może dojść do zaburzeń objawiających się między innymi mniejszą ochotą na współżycie (spadek libido). Problem ten może być jednak rozwiązany poprzez zastosowanie kuracji hormonalnej w postaci tabletek bądź zastrzyków, które podawane są raz w miesiącu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.