Udając się na długo wyczekiwany urlop często zapominamy o tym, że podróże to nie tylko świetna zabawa i fascynująca przygoda, ale także zwiększone ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem. Niestety na urlopach przeziębienia, stany zapalne dróg moczowych, zatrucia pokarmowe, ukąszenia owadów oraz kontuzje zdarzają się niezwykle często. Warto być przygotowanym na wszelką ewentualność.
Wyposażenie wakacyjnej apteczki powinno być uzależnione od kierunku podróży oraz naszego stanu zdrowia. Planując urlop w polskim kurorcie możemy zabrać mniej rzeczy, gdyż w razie potrzeby nie będzie problemów z zakupami w okolicznej aptece. Kłopoty z zaopatrzeniem mogą pojawić się w mniejszych miejscowościach oraz poza granicami kraju. Niekiedy trudno znaleźć aptekę otwartą w późnych godzinach wieczornych lub różnica kulturowa i bariera językowa sprawiają duży kłopot w kontaktach z farmaceutą. Co więcej, w różnych częściach świata te same leki mogą mieć inną nazwę handlową.
Jakie leki zabrać w podróż?
Pakując wakacyjną apteczkę, w pierwszej kolejności należy pamiętać o lekach, które przyjmujemy na stałe (zarówno tych na schorzenia przewlekłe, jak i antykoncepcyjnych). Jeśli jesteśmy alergikami, koniecznie musimy zabrać ze sobą leki przeciwhistaminowe, a w razie konieczności także te łagodzące napady astmatyczne. Profilaktycznie warto także spakować kilka dodatkowych specyfików:
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – Przydatne w przypadku bólu zęba, migreny czy podwyższonej temperatury.
- Leki na przeziębienie – Wakacyjne wojaże sprzyjają stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, bólowi gardła, kaszlowi oraz katarowi. Warto zabrać spray lub tabletki na ból gardła, krople do nosa, witaminę C oraz preparaty wzmacniające odporność.
- Leki na niestrawność – Zmiana otoczenia, jedzenie w restauracjach oraz inna woda sprawiają, że biegunka, wymioty oraz zaparcia to jedne z najczęstszych urlopowych dolegliwości. W wakacyjnej apteczce nie może zabraknąć probiotyków, leków na biegunkę i nawadniających organizm elektrolitów.
- Preparaty na ukąszenia owadów – Warto spakować zarówno spraye odstraszające owady, jak i żele łagodzące skutki ewentualnych ukąszeń.
- Plastry, bandaże, środki odkażające - Podczas urlopów nietrudno o kontuzje. Wszelkiego rodzaju zadrapania, skręcenia i urazy wymagają szybkiej interwencji. Warto być na nie przygotowanym.
Oprócz absolutnych "standardów" dobrze jest mieć także leki na zapalenie dróg moczowych. Zapalenie pęcherza lubi powracać w najmniej oczekiwanym momencie. Przydatne są także preparaty na chorobę lokomocyjną oraz pianki, balsamy i żele łagodzące skutki poparzeń słonecznych.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.