Witamina E na twarz – eliksir młodości i sposób na piękną cerę

Witamina E – jak działa na cerę? - zdjęcie

Witamina E, inaczej alfa-tokoferol to składnik, który bardzo często pojawia się w produktach do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie ta witamina posiada wiele dobroczynnych właściwości dla skóry. Jednym z nich jest jej antyoksydacyjne działanie, nie bez powodu więc jest ona nazywana eliksirem młodości!

Jak działa witamina E na twarz? Klucz do promiennej skóry 

Alfa-tokoferol – witamina E należy do grupy organicznych związków chemicznych, która rozpuszcza się w tłuszczach. Ponad to w łatwy sposób przenika przez lipidy w cemencie komórkowym do naskórka, a także skóry właściwej, dodatkowo ma zdolność do wbudowania się w części strukturalne błon komórkowych. Jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych właściwości witaminy E jest jej działanie antyoksydacyjne. Dzięki czemu chętnie wykorzystywana jest, jako jeden ze składników kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Poza działaniem przeciwutleniającym witamina E posiada również inne dobroczynne właściwości, do których należą:

  • spowalnianie procesów starzenia się skóry,
  • ochrona skóry przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
  • neutralizacja i ochrona przed negatywnym działaniem wolnych rodników,
  • poprawa nawilżenia,
  • odżywienie,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • łagodzenie podrażnień.

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że neutralizuje negatywne działanie wolnych rodników na skórę. Czym tak właściwie są wolne rodniki? Są to niesparowane, aktywne atomy lub cząsteczki, które posiadają minimum jeden lub więcej niesparowanych elektronów, na drodze chęci przyłączenia brakującego elektronu uszkadzają komórki. Uszkodzeniu ulegają między innymi: włókna kolagenowe, elastynowe, a także kwas hialuronowy, jak i cement komórkowy. W wyniku czego skóra traci swoją jędrność, staje się ona przesuszona i dochodzi do jej przedwczesnego starzenia się. Dlatego też witamina E nazywa jest witaminą młodości, ponieważ neutralizuje wole rodniki, które bezpośrednio przyczyniają się do starzenia się skóry.

Efekty stosowania witaminy E na twarz – zmiany, które Cię zaskoczą!  

Nie ma wątpliwości co to tego, że wprowadzenie do swojej codziennej pielęgnacji witaminy E jest świetnym pomysłem! Jakich zatem efektów można spodziewać się po wprowadzeniu alfa-tokoferolu do codziennej rutyny?

  1. Poprawy nawilżenia skóry – witamina E działa na skórę nawilżająco poprzez zatrzymanie wilgoci w skórze.
  2. Regeneracji skóry twarzy – witamina ta wspiera procesy regeneracji skóry, w tym przyspiesza procesy gojenia się niewielkich skaleczeń, ponad to pomaga w redukcji blizn, jak i rozstępów.
  3. Ogólnej poprawy wyglądu cery – podczas systematycznego stosowania kosmetyków z witaminą E skóra staje się bardziej wygładzona, a jej niewielkie zmarszczki i linie zostają zredukowane, ponad to koloryt cery zostaje wyrównany.
  4. Ochrony przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV – dzięki antyoksydacyjnemu działaniu witamina może pomóc w ochronie skóry przed uszkodzeniami, które powoduje promieniowanie UV. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że witamina E nie jest filtrem przeciwsłonecznym i nie należy jej tak traktować!
  5. Ochrony przed wolnymi rodnikami – witamina E zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników, które to przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry. W efekcie czego stosowanie produktów zawierających tę witaminę pomaga zachować młody wygląd cery.
  6. Wzmocnienia bariery ochronnej skóry – alfa-tokoferol pomaga zredukować nadmierną wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych.
  7. Łagodnego zmniejszenia przebawień – witamina E pomaga zmniejszyć niewielkie przebarwienia widoczne na skórze. Dobrym pomysłem będzie połączenie witaminy E wraz z witaminą C.

Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu i uzyskania jak najlepszych efektów jest systematyczność. Dlatego każdy kosmetyk zawierający substancje aktywne powinien być stosowany regularnie i starannie. 

Jak stosować witaminę E na twarz? Proste kroki do pięknej skóry

Witaminę E można znaleźć w produktach kosmetycznych zarówno do pielęgnacji skóry twarzy, jak i ciała. Szeroka oferta na rynku pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku, w różnych postaciach, takich jak: sera, kremy, balsamy, żele, toniki. Oczywiście poza stosowaniem gotowym produktów dostępnych w drogerii lub aptece, można również sięgnąć po czystą postać witaminy E.

Czysta witamina E posiada gęstą i lepką formułę, z tego względu jest ona dość ciężka w aplikacji i będzie odczuwalna na skórze. Taką formę produktu najlepiej nałożyć na skórę wieczorem (nie chwilę przed snem), tak aby pozwolić produktowi się wchłonąć. Witaminę E należy nałożyć na oczyszczoną skórę w niewielkiej ilości i rozsmarować okrężnymi ruchami lub wykonując delikatny masaż. Taką formę witaminy E można również dodać do maseczki.

Kremy oraz sera z witaminą E należy stosować zgodnie z informacją widoczną na opakowaniu. Zazwyczaj ich sposób aplikacji nie różni się w porównaniu do tradycyjnych produktów tego typu. Serum należy nakładać na oczyszczoną i wcześniej stonizowaną skórę twarzy i szyi, a następnie po jego wchłonięciu nałożyć krem.

Warto również sięgać po kosmetyki, których składniki aktywne wzajemnie wzmacniają swoje działania. Z czym zatem łączyć witaminę E?

  • Witamina E i witamina C, to doskonałe połączenie o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
  • Witamina E oraz naturalne oleje.
  • Witamina E oraz witamina A (retinol), to połączenie, które świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej, z widocznymi zmarszczkami i liniami.
  • Witamina E oraz pantenol to połączenie do zadań specjalnych, szczególnie polecane do skóry wymagającej natłuszczenia, złagodzenia i regeneracji.

Do codziennej, porannej pielęgnacji skóry twarzy należy dołączyć również krem z filtrem SPF minimum 30.

W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów warto zwrócić uwagę na stężenie witaminy E, które powinno wynosić od 0,1 do 3%. W przypadku niższej zawartości witamina ta może pełnić wyłącznie rolę konserwującą.

Witamina E – do jakiego rodzaju cery? Kosmetyki zawierające w swoim składzie alfa-tokoferol sprawdzą się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej, odwodnionej, z pierwszymi oznakami starzenia się oraz dojrzałej. 

Jak witamina E wpływa na skórę i zmarszczki? 

Kosmetyki z witaminą E są cenione ze względu na swoje działanie przeciwzmarszczkowe, wynikające z antyoksydacyjnych właściwości tejże witaminy na skórę. Ponad to działa ona również nawilżająco, odżywczo i regeneracyjnie. W efekcie przy systematycznym stosowaniu kosmetyków zawierających witaminę E w składzie można spodziewać się efektu wygładzenia, zmiękczenia, nawilżenia i odżywienia, a także odzyskania młodzieńczego blasku. Dodatkowo alfa-tokoferol pomaga w redukcji widocznych zmarszczek, cieni pod oczami, a także przebarwień. Nie należy zapominać o tym, że witamina E ma również duże zdolności regeneracyjne, pomaga w procesie gojeniu się niewielkich skaleczeń, a także blizn i rozstępów.

Wprowadzenie tego składnika do swojej codziennej pielęgnacji twarzy, czy ciała nie wymaga wcześniejszego przygotowania i nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Dlatego śmiało może sięgać po nią każdy!

Kapsułka, maść czy kosmetyk z witaminą E, czyli jaki produkt wybrać?

Kosmetyki z witaminą E mogą występować w różnych postaciach, do niektórych należą: maści, kapsułki, kremy, sera, maseczki, żele, pomadki do ust. Rodzaj produktu należy wybrać w zależności od indywidualnych preferencji.

Maść z witaminą E to produkt o lepkiej, tłustej i gęstej formule, która nie przypadnie do gustu każdemu. Taki rodzaj produktu będzie się trudniej nakładał i rozprowadzał, a jego konsystencja będzie bardzo bogata. Taka maść świetnie sprawdzi się do wieczornej pielęgnacji, a także do stosowania na miejsca wymagające regeneracji, takie jak: suche łokcie, kolana, stopy, czy dłonie. Produkt należy stosować w niewielkich ilościach rozprowadzając go na wybraną partię ciała.

Kremy z witaminą E to rodzaj produktów, które z pewnością sprawdzą się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, w tym odwodnionej, suchej, jak i dojrzałej. Kosmetyki tego typu świetnie rozprowadzą się do stosowania zarówno na dzień, jak i na noc. Kremy zazwyczaj posiadają lżejszą formułę, dlatego też są łatwe w aplikacji i zdadzą egzamin również do stosowania pod makijaż.

Kapsułki z witaminą E to niekoniecznie najbardziej popularne rozwiązanie, ale na pewno kojarzone w kosmetyce. Na rynku można znaleźć czystą, skoncentrowaną witaminę E zamkniętą w kapsułce. Taki produkt nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów, ani substancji zapachowych, dlatego też będzie świetnie tolerowany nawet w przypadku cery skłonnej do alergii. W jaki sposób stosować kapsułki z witaminą E? Kapsułkę należy otworzyć, a następnie nałożyć na skórę i rozsmarować. Taki rodzaj produktu może sprawdzić się w przypadku każdego rodzaju cery, w tym wrażliwej, podrażnionej i wymagającej odzyskania młodzieńczego wyglądu.

Oprócz kremów, maści, czy kapsułek witamina E może występować również w innych formułach produktów: serach, balsamach, pomadkach, żelach do mycia twarzy, czy tonikach. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem