Wybierając odpowiednią metodę antykoncepcji, należy wziąć pod uwagę plusy i minusy każdej z nich. Tabletki antykoncepcyjne od momentu pojawienia się na rynku stanowią jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji na świecie. Pomimo tego, wydaje się, że wkładka domaciczna jest w stanie przyćmić resztę alternatyw, stanowiąc jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Co należy wiedzieć o obydwu formach antykoncepcji, która jest najlepsza?
Streszczenie artykułu:
- Wskaźnik Pearla – skuteczność antykoncepcji
- Tabletki antykoncepcyjne a spirala – jak dobrać antykoncepcję dobrą dla siebie?
- Wkładka domaciczna a spirala: skuteczność i czas działania
- Wkładka domaciczna (spirala): aplikacja, działanie, przeciwwskazania
- Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje, działanie, skutki
- Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej
Chcesz wiedzieć więcej o metodach antykoncepcji? Sprawdź artykuł: Antykoncepcja bez recepty – jakie sposoby warto znać? Czy warto zainteresować się środkami antykoncepcyjnymi bez recepty?
Wskaźnik Pearla – skuteczność antykoncepcji
Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób działa wkładka domaciczna i tabletki antykoncepcyjne, należy zrozumieć, jak oceniana jest skuteczność danych metod antykoncepcji hormonalnej. Skala Pearla jest najczęściej używaną w pomiarach skuteczności metod antykoncepcyjnych statystyką, znaną ze swojej dokładności i prostoty.
Obliczenia stworzone w 1933 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla określają liczbę nieplanowanych ciąż na 100 kobiet w ciągu roku przy użyciu określonej metody antykoncepcji. „Która antykoncepcja najskuteczniejsza?” – to najczęstsze pytanie kobiet, które decydują się na rozpoczęcie antykoncepcji. W takiej sytuacji wskaźnik Pearla umożliwia oszacowanie, jaka metoda antykoncepcji sprawdzi się najlepiej.
Wkładka domaciczna wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi stanowią jedne z najskuteczniejszych wg. skali Pearla hormonalnych środków zabezpieczających. Jak zatem dobrać odpowiedni środek dla siebie?
Tabletki antykoncepcyjne a spirala – jak dobrać antykoncepcję dobrą dla siebie?
Przyczyny wyboru tabletek, zwłaszcza u młodych kobiet, wynikają zwykle z faktu, że jest to metoda, z której można zrezygnować bez problemu. Jeśli zdecydujemy się na inne alternatywy jak zastrzyki, czy implanty – skutki uboczne mogą być irytujące. Z kolei wkładka dopochwowa nie jest zalecana kobietom, które nigdy wcześniej nie odbywały stosunku płciowego.
Wydatki, które należy dokonać, aby nabyć wkładkę domaciczną, z perspektywy czasu są zaś bardziej opłacane, niż te, które idą w parze ze stosowaniem tabletki antykoncepcyjnej. Spirala pomimo tego jest niezawodną metodą, ponieważ skuteczność tabletek zależy od tego, jak dana osoba je przyjmuje. Czy lek poprawnie się wchłania, a także, czy jest regularnie stosowany? Przy wkładce taki problem nie występuje, z tego względu jest zalecana kobietom, które nie mają czasu, aby pamiętać o regularnym przyjmowaniu leku, lub nie mogą przyjmować tabletek hormonalnych, ze względu na problemy zdrowotne.
Wkładka domaciczna a spirala: skuteczność i czas działania
Wkładka domaciczna różni się od miedzianej spirali tym, iż jej działanie oparte jest na uwalnianiu syntetycznych pochodnych naturalnego progesteronu z grupy progestagenów. Wkładki antykoncepcyjne mają skuteczność oscylującą w przedziale od 98 do 99%, dlatego przy jej stosowaniu zajście w ciążę jest teoretycznie niemożliwe. Co więcej, wkładka nie wchodzi w interakcje z produktami umiejscawianymi w pochwie, np. globulkami dopochwowymi, czy tamponami. Dzięki temu może być skutecznie stosowana ze środkami przywracającymi odpowiednią mikroflorę wewnątrz pochwy.
Gdy macica sama wykryje ciało obce, takie jak wkładka dopochwowa, rozpoczyna uwalniać leukocyty i prostaglandyny. Substancje te są szkodliwe zarówno dla plemników i komórek jajowych, jak i zygot. Dlatego wprowadzenie wkładki hormonalnej, dodatkowo zmniejszającej wyściółkę macicy i zapobiegającą owulacji sprawia, iż jest to wysoce skuteczna metoda antykoncepcyjna.
Po założeniu wkładka wewnątrzmaciczna chroni przed ciążą przez okres od 3 do 10 lat bez konieczności wyjmowania jej w dowolnym momencie. Jako, iż jest to metoda odwracalnej antykoncepcji hormonalnej, oczywiście, gdy chcemy zajść w ciążę, wystarczy udać się do swojego ginekologa, aby ją usunął, umożliwiając zajście w ciążę bez problemów.
Wkładka domaciczna (spirala): aplikacja, działanie, przeciwwskazania
W jaki sposób działa wkładka domaciczna? Wpierw, gdy ginekolog na podstawie wywiadu potwierdzi, iż wkładka wewnątrzmaciczna jest najwłaściwszą metodą antykoncepcji, zostanie ona umieszczona przy kolejnej wizycie. Proces ten jest wyjątkowo prosty, u niektórych kobiet może spowodować dyskomfort. Może trwać od 15 do 20 minut i nie wymaga znieczulenia. Lekarz wprowadza za pomocą aplikatora wkładkę domaciczną do macicy przez pochwę. Następnie usuwany jest aplikator, a wkładka pozostaje w macicy do czasu jej usunięcia. Po miesiącu od aplikacji należy udać się na wizytę kontrolną, która ma na celu sprawdzenie, czy wkładka nie wysunęła się z wnętrza macicy.
Hormony wytwarzane w zaaplikowanej wkładce dostają się do macicy przez cały czas, niezawodnie chroniąc przed ciążą. Blokują owulację, hamują dojrzewanie endometrium i zagęszczają śluz szyjki macicy. Ponadto ciało obce w jamie macicy (spirala) nie pozwala na wszczepienie jajeczka nawet w przypadku nieprzewidzianego poczęcia.
Zalety wkładki domacicznej to m.in.:
- Nie trzeba martwić się o codzienne przyjmowanie dawki hormonów;
- Normalizuje cykl menstruacyjny;
- Zmniejsza ilość krwawienia miesiączkowego;
- Nie jest odczuwalna, nie wpływa na pogorszenie doznań seksualnych;
- Po usunięciu przywraca prawidłowy cykl reprodukcyjny.
Jak z kolei prezentują się przeciwwskazania? U niektórych kobiet zastosowanie wkładki dopochwowej może przynieść więcej wad niż zalet. Przeciwwskazania do zaaplikowania spirali to:
- Ciąża;
- Nieregularne krwawienie bez sprecyzowanej etiologii;
- Podejrzewany guz narządów płciowych;
- Choroby zapalne narządów miednicy;
- Obecność zrostów macicznych.
Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje, działanie, skutki
Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Znany jest już proces i skuteczność zaaplikowania wkładek dopochwowych, z tego względu należy zatrzymać się przy doustnych środkach antykoncepcyjnych. Tabletki zawierają hormony, które chronią przed niechcianym zapłodnieniem.
Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na trójfazowe, dwufazowe i jednofazowe. Tabletki o wysokim stężeniu dawek i mikrodawkach dostępne są jedynie w formie produktów jednofazowych. Osoby, które nie znają się na farmakologii, mają trudności z samodzielnym wybraniem odpowiedniego środka antykoncepcyjnego. Z tego względu ginekolodzy zazwyczaj przepisują jednofazowe mikrodawki w formie doustnych środków antykoncepcyjnych.
W pomocy przy leczeniu następstw menopauzy lub problemów z narządami płciowymi stosowane są z kolei dwufazowe i trójfazowe tabletki, a także te o dużym stężeniu hormonów. Skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych prezentują się następująco:
- Składniki hormonalne tabletek „zagęszczają” śluz szyjki macicy. Powstaje bariera, przez którą plemniki nie mogą się przedostać;
- Hormony blokują pracę jajników, hamują owulację i uniemożliwiają uwolnienie komórki jajowej z jajnika;
- Substancje czynne działają na błonę śluzową macicy, nie pozwalają jej przejść z fazy proliferacji do fazy sekrecji;
- Poprawiają stan trądziku i usunięcie niepożądanego owłosienia;
- Zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika.
Nieprawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą z kolei:
- Zwiększyć poziom cholesterolu, szansę udaru;
- Mogą powodować zmiany w okresie menstruacyjnym objawiane nieregularnymi plamieniami;
- Spowodować obrzęk brzucha, łagodne nudności;
- Hormony oddziałując na całe ciało, w przeciwieństwie do wkładki domacicznej powodują nagłe skoki nastroju w pierwszych miesiącach stosowania;
Skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych szacuje się na 98%, pod warunkiem, że kobieta ściśle przestrzega dawkowania i nie pomija tabletek. Niewłaściwe przyjmowanie zmniejsza ich skuteczność, zwiększa ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. U niektórych kobiet stosowanie tabletek hormonalnych w ramach antykoncepcji może spowodować również problemy na podłożu seksualnym. Suchość warg sromowych, czy podrażnienia pochwy to często spotykane skutki uboczne, które można usunąć przy zastosowaniu odpowiednich wyrobów medycznych, jak np. globulek dopochwowych.
Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja hormonalna, jak każdy rodzaj zabezpieczenia ma swoje wady i zalety. Ze względu na swój dogłębny sposób działania na ludzki organizm, który odbywa się na płaszczyźnie hormonalnej, antykoncepcja hormonalna może spowodować wiele zmian w działaniu organizmu i narządów płciowych.
Zalety antykoncepcji hormonalnej to m.in.:
- Są o wiele bardziej skuteczne od konwencjonalnych form antykoncepcji;
- Mogą być stosowane w leczeniu bolesnego miesiączkowania: bardzo częstego schorzenia, występującego szczególnie u młodych kobiet;
- Mogą pomóc zmniejszyć krwawienie miesiączkowe;
- Pomagają w PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), który w łagodnej formie dotyka ¾ kobiet;
- Są w stanie poprawić stan trądziku i hirsutyzmu;
- Zmniejszają ryzyko osteoporozy i rozwoju nowotworu układu płciowego i moczowego.
Wady i zagrożenia stosowania antykoncepcji hormonalnej:
- Problemy na poziomie układu sercowo-naczyniowego – np. udary, zawał serca, choroba zakrzepowo-zatorowa nóg (tylko w przypadku tabletek antykoncepcyjnych);
- Mogą pogorszyć stan dotkniętej zapaleniem jamy macicy i pochwy;
- Mogą przyśpieszyć lub obniżyć metabolizm ciała;
- Hormonalne metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;
Jeśli zdecydujesz się na hormonalne środki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, jak i tabletki antykoncepcyjne są jednymi z najpopularniejszych opcji, mających najwyższy współczynnik skuteczności ze wszystkich znanych obecnie środków zapobiegających nieplanowej ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania odpowiedniej formy antykoncepcji, należy wpierw wykonać badania ginekologiczne, w trakcie których zostanie stwierdzone, jaka forma antykoncepcji jest najlepsza dla danej osoby.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.